27 Diks worstelt met de tragische dood van zijn vriend Davide Astori 28 Trainer John van den Brom (51) vindt dat zijn De joviale AZ-trainer John van den Brom (51) krijgt complimenten over het uitstekende seizoen, maar wil altijd meer. AZ kan echt nog een keer kampioen worden", denkt hij. Over opoffering, Edwin Evers en diepe gesprekken op de leren bank. Stand EREDIVISIE Uitslagen Programma Natuurlijk ging het gisteren in de Kuip weer over de teleurstellende vijfde plaats op de ranglijst van Feyenoord. Over Robin van Persie en hoe fit hij is voor het duel met AZ. En over het feit dat de tegen stander van morgen 14 punten meer heeft dan de onttroonde landskampioen. En natuurlijk beaamde Kevin Diks dat het dramatische seizoen hem pijn doet. Maar soms is er meer dan voetbal. De 21-jarige rechtsback van Feyenoord verbeet gisteren in de Kuip zichtbaar het verdriet dat hij heeft na de dood van Davide Astori. Diks reisde donderdag, op zijn vrije dag, naar Florence om de uitvaart van de aanvoerder van Fiorentina (waar hij zelf als huurling nog onder contract staat) bij te wonen. Astori overleed in zijn slaap. „Mijn vader las dat zondag", zegt Diks. „Ik koos er meteen voor naar de uitvaart te gaan. Uit respect voor wat Davide allemaal voor mij heeft gedaan." Diks ging in 2016 naar Italië en Astori was de ploeg genoot die hem door de lastige eerste weken heen loodste. „Da vide was één van de weinigen die Engels spraken", zegt Diks. „We hebben samen een huis gezocht, zijn uit eten geweest. Ik heb hem zes maanden meegemaakt, maar ook toen ik terugging naar Vitesse en dit seizoen bij Feyenoord had den we nog contact. Ja, we waren vrienden. Ik heb het er moeilijk mee. Het kan opeens voorbij zijn." In Florence werd het verdriet gedeeld. „Trainers, spelers, ieder een was er. Marco van Basten ook. De internationals van Juventus, niet de meest populaire club in Florence, kregen allen applaus omdat ze aanwezig waren. Het brengt mensen blijkbaar bij el kaar. Iemand van 31, die zomaar in zijn slaap sterft." Diks keert normaal gesproken in de zomer terug bij Fiorentina, waar hij nog drie jaar onder con tract staat. Feyenoord bedong geen optie tot koop. „We spelen nog negen duels, ik moet het laten zien. AZ staat veertien punten voor, maar is niet beter dan Feyen oord, vind ik. We moeten iets aan de slechte resultaten doen. De tra gedie rond Astori zit in mijn hoofd, maar zal me niet in de weg staan tegen AZ." De hoofdtrainer van de nummer 3 van de ere divisie dubde nog even over het door gaan van dit inter view. Juist in de week van het duel met Feyenoord, morgenmiddag in de Kuip. Terwijl toch de compli menten neerdalen op AZ én hem zelf, vanwege een prima seizoen. „Maar waarom moeten we in de wolken lopen? Alle ogen zijn zon dag op ons gericht. Dan kan een beetje rust geen kwaad. Ook al omdat jullie er natuurlijk over gaan beginnen dat we hier nooit van Ajax, PSV of Feyenoord kun nen winnen." Het interview ging toch maar wel door. „Rust is goed, maar je moet er ook van genieten. Ik ben de eerste die het toegeeft als iets niet goed is. Maar deze euforie is terecht. En als het terecht is mag je er ook over praten." Oranje Goedlachs is Van den Brom sowie so op de dag dat hij drie spelers kon zeggen dat ze opgenomen zijn in de voorselectie van Oranje. Schitterend vond Van den Brom het om te zien dat de één er anders op reageerde dan de ander. Guus Til leek vrij nuchter. Net als Marco Bizot. Wout Weghorst juist emo tioneel. Het deed Van den Brom denken aan zijn eigen tijd als spe ler. Schaterend: „Weet je hoe we toen te horen kregen dat we gese lecteerd waren? In een brief van de KNVB die begon met 'Beste John'. En dan daaronder: 'Zondagavond op het eind van de uitzending van Studio Sport hoor je of je in de de finitieve selectie zit'." Van den Brom, in de jaren negentig vaak op het randje van de selectie, wachtte de uitzending van Studio Sport immer in grote spanning af. Op de zwarte leren bank van zijn sobere kamer op het trai ningscomplex van AZ in Wijde- wormer schuift hij van opwinding heen en weer. „Zo ben ik. Altijd onrustig. Ik kan nooit stilzitten. Ongeduldig ook. Het is net als bij een wedstrijd. Je had me in het be gin van mijn trainerscarrière moe ten zien. Altijd in de weer langs de lijn. Nog meer dan nu." Joviaal pakt hij een bal uit de kast. „Een tik van mij. Ik bewaar ballen waar ik herinneringen aan heb. Mijn vrouw wordt er gek van. Kijk, dit is de WK-bal voor Rus land. Geen herinnering nog, maar wel een mooi exemplaar, toch? Ik Spelers vullen hier 's ochtends op de iPad in hoe ze zich voelen. Er is altijd wel iéts met een speler heb die van vorig jaar, waarmee we Europa League speelden. Gaat natuurlijk nergens over, maar ja, het is de bal. Daar waar het alle maal om draait." Leren bank Op die bank waar hij zo onrustig op zit, voert hij goede gesprekken met zijn spelers. Pas nog met Weghorst. „Dat ging best diep." Van den Brom blijft voor altijd 'de mensenmens-trainer', zoals AZ- directeur Robert Eenhoorn hem ooit noemde. „We praten veel hier bij AZ", zegt hij. „Je moet altijd dicht bij jezelf blijven en commu nicatie is belangrijk. Spelers vullen hier 's ochtends op een iPad in hoe ze zich voelen. Er is altijd wel iéts. Het is ook belangrijk dat we hier 's ochtends met z'n allen ontbijten. Dat sociale aspect moet er zijn. En als er dan iets is, gaan ze hier zit ten op de bank. Vraag ik: 'hey jon gen, wat is er aan de hand?"' Altijd heeft Van den Brom er dan al een autorit opzitten vanuit woonplaats Amersfoort. Daarbij luistert hij standaard naar het pro gramma van radio-dj Edwin Evers en dat stemt vrolijk. „Daar begint de dag mee. Humor. Ik lach dan hardop mee in de auto. Het is ook echt een team met die sidekicks van hem. Je denkt dat het allemaal gelul achter elkaar is maar nee, het is net een voetbalteam." Goedgemutst komt hij dan dus aan in Wijdewormer bij zijn selec tie. „Ik ben nu 52, soms voel ik me een vaderfiguur voor die jongens. Ik heb dochters die net iets ouder zijn. Die vader-kindrelatie heb ik al ervaren, aspecten komen terug in het trainerschap. Dan gaat het vaak over houding en gedrag. Is dat normaal in de tegenwoordige tijd vraag ik mezelf weieens af. Ze kunnen het hier uitleggen." Het communiceren en samen werken gebeurt strakker dan vorig seizoen. Toen beleefde AZ een minder seizoen met een verloren bekerfinale, geen plaatsing voor Europees voetbal en een dozijn aan oersaaie thuiswedstrijden. „Anders is dat ik directer ben dan zaterdag 10 maart 2018 SPEELRONDE Heracles - FC Twente nnb Bij het ter perse gaan van deze editie was de wedstrijd nog bezig. Vandaag 18.30 uur: ADO Den Haag - NAC 19.45 uur: VVV - Excelsior Willem II - PSV 20.45 uur: Roda JC - Sparta Morgen 12.30 uur: FC Groningen - PEC 14.30 uur: Ajax - Heerenveen FC Utrecht - Vitesse 16.45 uur: Feyenoord - AZ Kevin Diks (21) baalt van de zwakke reeks van Feyenoord. Dat moet beter. Maar de tragi sche dood van zijn Italiaanse oud-ploeggenoot Davide Astori bracht hem het besef dat hij vooral moet genieten. „Het kan opeens voorbij zijn." Mikos Gouka Rotterdam gespeeld w g v pt (v-t) 1 PSV 26 22 2 2 68 (68-26) 2 Ajax 26 18 4 4 58 (68-24) 3 AZ 26 17 5 4 56 (50-25) 4 FC Utrecht 26 12 8 6 44 (41-38) 5 Feyenoord 26 12 6 8 42 (48-29) 6 Vitesse 26 10 8 7 41 (45-32) 7 PEC Zwolle 26 11 7 8 40 (34-35) 8 ADO Den Haag 26 10 6 10 36 (32-36) 9 Heerenveen 26 9 8 9 35 (36-39) 10 VVV 26 7 12 7 33 (29-34) 11 Heracles 26 9 6 11 33 (38-51) 12 Excelsior 26 9 5 12 32 (31-37) 13 FC Groningen 26 5 11 10 26 (37-42) 14 NAC 26 6 6 14 24 (31-46) 15 Willem II 26 6 5 15 23 (33-49) 16 FC Twente 26 4 6 16 18 (29-48) 17 Sparta 26 4 6 16 18 (22-50) 18 Roda JC 26 4 5 17 17 (26-57) Nik Kok Wijderwormer -John van den Brom (51) GO A Kevin Diks was bij de uitvaart van Davide Astori. 'Zijn Ajax, Feyenoord en PSV nog het walhalla?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28