unne visie r 26 Ontwikkeling van PSV'er Steven Bergwijn (20) Ineens zit zijn ontwikkeling in een stroomversnelling. PSV-talent Steven Bergwijn scoort, beslist wedstrijden en sluit straks aan bij het Oranje van de nieuwe bondscoach. Een tussenrapportage in het 'project-Bergwijn'. X A Column S JOERD MOSSOU Althans, nieuw is relatiefin deze, want stie kem is het een regelrechte kopie van wat ze bij Manchester City al een tijdje hebben, namelijk een zogenoemde 'The Tunnel Club'. Het idee is even simpel als tenenkrommend. Pal naast de spelerstunnel in de Arena wordt een luxe restaurant gebouwd met een grote glazen doorkijkwand. Sponsors kunnen daar lekker een vorkje prikken en van een glaasje chardonnay nip pen, en, nu komt het bijzondere: met uitzicht op de spelerstunnel! Het is de bedoeling dat volwassen mensen straks vele honderden euro's gaan betalen om gezellig een stukje zalm naar binnen te harken, terwijl Joel Veltman en Lasse Schone iets verderop langs een glazen wandje lopen. Een 'stukje beleving', heet dat in die kringen. Ook wel: 'een stukje hospita- lity'. Een 'uniek stukje business to business', da mes en heren. Om dit werkelijk bril jante idee te vieren, lanceerde Ajax deze week een gelikt pro motiefilmpje. Dat filmpje moet u so wieso bekijken, het is hilarisch, maar vooral de briljante timing maakt het natuurlijk helemaal af. Je verzint het haast niet. Ajax heeft net vrijwel zeker zijn zo veelste titel verspeeld. Ossenhaas vreten, terwijl Donny van de Beek zijn broekje ophijst. Aapjes kijken in je nette pak Het chagrijn regeert bij de aanhang, en volkomen terecht. Ajax is de enige club van Europa die er in slaagt om, met ver uit het hoogste budget van allemaal, vier keer op een rij geen kampioen te worden. De supporters ergeren zich kapot aan al dat geld op de bank - en aan al die ellendige middelmaat op het veld. En exact in die week, uitgerekend nu, op het top punt van de crisis, lanceert Ajax met veel bomba rie 'The Tunnel Club'. Hoera. Hoezee. Ossenhaas vreten, terwijl Donny van de Beek zijn broekje op hijst. Aapjes kijken in je nette pak. Brallend een selfie maken voor een glazen doorkijkwand. Nog maar een maand of tien geleden schreefik een stukje over Manchester United en Ajax, des tijds eikaars tegenstander in de Europa League finale. Vergeleken bij die megalomane Engelse marketingmachine, daar kwam het betoogje onge veer op neer, was Ajax tenminste nog een 'echte voetbalclub'. Een club van eigen jeugd, van opleiden, van ei genwijs en aanvallend voetbal, van kalk aan de schoenen. U snapt: ik moet daar rigoureus op terugkomen. Het was opportunisme ten top van mij. Mea Culpa. Helemaal verkeerd gezien. Als er nou één club is in Nederland waar ze volkomen vergeten zijn waar voetbal werkelijk om draait, dan is het Ajax wel. De club waar ze lucratieve samenwerkingsver banden sluiten in godvergeten China, maar onder tussen geen flauw idee hebben welke trainer ze nu weer moeten aanstellen. Een club waar ze midden in een rampseizoen een decadente, intens sneue 'Tunnel Club' lanceren. Een club waar ze tientallen miljoenen verdienen aan de spelersverkoop, maar waar ze al jarenlang geen prijs mee winnen. AFC Ajax. Voorheen een voetbalclub. De Vrij op het matje' Braziliaan betrapt redes driejaar ge leden ging het bij PSV over de ont wikkeling van ta lent Memphis Depay. Nu is er Steven Bergwijn. Met zijn 20 jaar iets jonger dan Memphis destijds, maar met ogen schijnlijk een zelfde voetbalprofiel. „Het stappenplan dat we met Memphis hadden bij PSV, is goed vergelijkbaar met dat van Berg wijn", zegt Phillip Cocu (foto rechts), zijn trainer in Eindhoven. „In die zin dat ze allebei heel jong al bij de A-selectie kwamen en de buteerden op dezelfde positie. Bei den zijn fysiek sterk en dribbel vaardig en kunnen beslissend zijn voor een elftal." Ook Art Langeler (foto links) kent Bergwijn goed. Hij maakte hem mee als hoofd op leiding bij PSV en is nu zijn coach bij Jong Oranje. Een analyse van Bergwijn aan de hand van een aantal thema's en beoordelingen van mensen die met hem werken, Langeler en Cocu. Een aanvaller van een topclub hoef je niet meer te beoordelen op zijn techniek. Bij zo'n speler kijk je naar wat hij doet om die techniek zo vaak mogelijk te kunnen benut ten. Zorgt Bergwijn er bijvoor beeld voor dat hij zoveel mogelijk één-tegen-één komt te staan, met zijn gezicht naar het doel? Dat lijkt hem nu vaker te lukken dan pak'm beet een halfjaar geleden. „Dit is een jongen die is geze gend met heel veel balgevoel. Ik weet nog dat ik bij zijn eerste trainingen bij de A- selectie langs de kant stond te kij ken. Was-ie net 17. Ik dacht te zien dat Steven aan de bal meteen tot de besten behoorde en dat bleek ook de conclusie van Phillip en zijn staf. Dan weet je dat je met een bovenge middeld talent te maken hebt. Maar: potentie alleen is uiteraard nooit voldoende. Je moet het ook aan rendement koppelen. En dat rendement uit acties en dribbels moest echt omhoog bij hem. Het begint nu te komen." Memphis had in het seizoen 2014- 2015 een groot aandeel in het kam pioenschap van PSV. Hij maakte 22 doelpunten. Dat aantal zal Berg wijn nu nog niet halen. Maar ook bij hem begint het scoren te ko men. Van 5 goals in de eerste 67 wedstrijden voor PSV naar 4 goals in zijn laatste 4 duels. Hij lijkt minder overhaast te werk te gaan en minder blind af te werken als hij eenmaal een kans voor het doel krijgt. Wat ziet Cocu? „Ik denk dat zijn twee goals vorige maand tegen Sparta belangrijk zijn geweest. Die hebben hem over een drempel ge holpen. Zeker de tweede goal die avond, daarin zag je terug waar we met hem aan werken. In de staf bij PSV hebben we het onderver deeld. Een aantal oud-PSV'ers werkt met hem. Boudewijn Zen den traint individueel met hem op acties, ook met behulp van beel den die ze samen kijken. Bij af- werkoefeningen komen ook Ruud van Nistelrooy en Luc Nilis erbij. We laten regelmatig doelpunten zien uit de Champions League die typerend zijn voor spelers met het profiel van Steven. Looplij- nen, momenten om diep te gaan zonder bal, dat komt al lemaal aan bod als we die fra- gementen bekijken. „Tegen Sparta zei ik in de rust tegen hem: wacht iets langer met anticiperen als er een lange bal wordt gespeeld op Luuk de Jong. Als jij iets later in komt lopen, ben je beter bereikbaar voor de kaats en heb je zelf meteen een betere positie om op doel te schieten. Na rust scoorde hij precies op die manier de 1-2. Dat doet dan veel met een speler en zijn zelfver trouwen voor de volgende wedstrijden." Houding PSV heeft Luuk de Jong, een aan valler die nooit te beroerd is om ook mee te verdedigen. Met Berg wijn is dat net zo. Kijk hoeveel 'vuile meters' hij elke wedstrijd maakt voor het team. Twente-uit was laatst typerend: Cocu besloot Hirving Lozano niet langer achter de opkomende backs aan te laten lopen, want na drie, vier keer laat de Mexicaan het bij sprintje num mer vijf even gaan. Bergwijn daarentegen houdt het wel vol om mee te verdedigen. Eerder dit seizoen zei Aad de Mos in VI over zijn houding: 'Kijk maar eens goed naar het ING-re- clamespotje (hoofdsponsonsor van de KNVB, red.) waarin hij voorkomt. Als je in zijn ogen kijkt, weet je genoeg. Bergwijn is 'betrouwbaar', zowel voor zijn teamgenoten als voor zijn coach. zaterdag 10 maart 2018 GO @sjoerd mossou Bij Ajax hebben ze wat nieuws bedacht. URINETEST Stefan de Vrij moet zich vol gens La Gaz- zetta dello Sport verant woorden bij het Italiaanse olympisch co mité Coni. De verdediger van Lazio zou na een duel met Verona twee urine testen heb ben gedaan. Onder maar één zou zijn handtekening staan. De krant specu leert ook over een stof in zijn urine, die hij voor thera peutische doeleinden zou gebrui ken. DOPING Joao Pedro, een Brazili aanse speler van Cagliari, is voorlopig geschorst door de Itali aanse voet balbond. Bij hem is hydro- chloorthia- zide aange troffen, een vochtafdrij- vend middel dat doping maskeert. Pedro (26) testte positief na het duel met Sassuolo in februari. O fi. (0 'Hij is een type Maarten Wijffels Eindhoven Techniek Wat ziet Langeler? Doeltreffendheid Steven Bergwijn laat de verdediging van Sparta zijn hielen zien. FOTOSOCCRATES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26