TTJ] L E 21 Geld op de bank zetten is als suiker eten. Even lijkt het wat, maar het levertje niks op „Ik zocht een manier om van ons te laten horen toen er in 2013 een niet te stuiten markt ontstond voor index- beleggen. Indexbeleggen werd gezien als een domme manier van investe ren. Je stapt in een indexfonds met daarin een groot aantal bedrijven en zit dan aan die bedrijven vast, ook als je het niet eens bent met hun werk wijze. Tegelijkertijd waren er activis tische aandeelhouders die extreem agressief joegen op kortetermijnren- dement. Zij zetten bedrijven aan tot onproductieve handelingen zoals het terugkopen van te veel eigen aande len. Ik realiseerde mij toen dat index- beleggen de ultieme langetermijnin- vestering was, waarbij we moesten zoeken naar nieuwe manieren om verantwoordelijkheid te nemen en invloed uit te oefenen. Ik besloot de bedrijven zelf een brief te sturen, waarin ik voorstelde om een dialoog te starten over de langetermijnstrate gie van het bedrijf. Moet je nagaan hoe bizar het is dat ceo's nauwelijks praten met hun investeerders, terwijl wij toch als aandeelhouder een eige naar zijn van dat bedrijf." „Bedrijven met een duidelijke maat schappelijke doelstelling presteren een stuk beter. Het personeel kan zich dan gemotiveerd en gezamenlijk achter zo'n doel scharen. Dat is ook het principe achter ons eigen succes de afgelopen dertig jaar: we hebben een duidelijk doel." „Dat verbaasde me. Maar de aanval was heel snel weer afgewend en dat kwam juist doordat Unilever zo'n sterke langetermijndoelstelling had. Ik denk dat Paul (Polman, de ceo red.) terugkijkend ook zal zeggen dat de strategiewijzigingen die hij in reactie op de aanval doorvoerde nodig wa ren. Kijk, een langetermijnstrategie mag nooit een excuus zijn om het op de korte termijn niet goed te doen." „Niet alleen. Grote bedrijven als BlackRock of Unilever moeten ook kunnen uitleggen wat de maatschap pij waarin ze staan aan hen heeft. Vorig jaar wees ik op het belang van training en scholing van werkne mers. Banen die verloren gaan door technologie zitten meestal in andere bedrijven dan de banen die gecreëerd worden door technologie. Dat is een enorme transitie. Bedrijven moeten daar een rol in spelen." „Dat kan inderdaad gebeuren. Maar ik denk dat bedrijven die op de korte termijn misschien wat inleveren om dat ze investeren in hun mensen, een reputatie creëren waaraan mensen zich willen verbinden. Ook consu menten kijken vaker naar reputatie bij het kopen van hun producten. Ik ben ervan overtuigd dat bedrijven al- leen kunnen floreren op de lange ter mijn als ze zich weer kunnen verbin den met hun omgeving." „Overheden zijn zelf verantwoorde lijk voor mazen in de wet, want ze denken alleen op de korte termijn. Daarbij troeven ze elkaar af om be drijven te lokken met zo laag moge lijke belastingen. Ik zou zeggen dat bedrijven de kansen die daardoor ontstaan (mits legaal) vooral moeten grijpen! Die gaten die overheden la ten ontstaan hadden er nooit moeten zijn. Neem nu de recente maatregel om versneld (in een jaar) kapitaal goederen te kunnen afschrijven. Je gaat me toch niet vertellen dat be drijven die kans niet zouden moeten pakken? Bedrijven grijpen nou een maal wereldwijd hun kansen om geld te verdienen. Door de globalise ring van het kapitalisme is de groot ste groep mensen ooit naar de mid denklasse van hun samenleving ge holpen. Kapitalisme zeifis de beste kans die mensen hebben op een wel varend leven. Het stelt ze in staat het beste uit zichzelf halen ongeacht af komst. Het is aan de overheid om te zorgen dat het kapitalisme eerlijk en rechtvaardig verloopt. Daar zit tegen woordig het probleem. Een grote groep mensen profiteert niet mee. Dat is ook zo'n sociaal probleem waarin bedrijven een rol moeten gaan spelen." „Nee, want met meeprofiteren be doel ik niet dat de verhoudingen tus sen arbeid en kapitaal moeten veran deren. Dat gaat toch niet gebeuren. Vakbonden maken nog maar nauwe lijks een vuist. Ik denk dat ook de middenklasse moet zien te profiteren door mee te investeren. Mensen moeten weten hoe belangrijk het is om hun spaargeld verstandig en voor de lange termijn te investeren. Daar ligt BlackRocks missie: iedereen la ten meeprofiteren van kapitaalgroei door mensen bewust te maken over hun financiële toekomst." 3 dagen Limburg nabij N.P. de Maasdunen incl. diner zaterdag 10 maart 2018 GO W U stuurt jaarlijks honderden ceo's een persoonlijke brief. Waarom? W In uw laatste brief roept u bedrijven op een duidelijk sociaal doel na te streven. Waarom? W Hoe verklaart u dan dat Unile- ver, bij uitstek een bedrijf met een sociale doelstelling voor de lange termijn, toch kwetsbaar bleek voor een vijandige overnamepoging vorig jaar? W Een sociale doelstelling omdat dat geld oplevert dus? W Hoe kunt u van bedrijven vragen dat ze mensen klaarstomen voor werk in een ander bedrijf? Een be drijf dat dit nalaat heeft dan toch een enorm voordeel? Larry Fink: „Het is aan de overheid om te zorgen dat het kapita lisme eerlijk en recht vaardig verloopt." FOTO JUSTIN GRIFFITHS-WILLIAMS W U zou ook topmannen kunnen oproepen om te stoppen met be lastingontwijking zodat overheden genoeg geld hebben om die pro blemen aan te pakken. Meeprofiteren in de zin dat lonen stijgen ten koste van kapi- taalgroei? is dat in het belang van uw klanten? Fletcher Hotel-Restaurant Rooland 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1 x3-gangendinert.w.v. 34,50 p.p. 1 V Gratis gebruik van Wi-Fi in het hotel •BS Op 15 min. van N.P. de Maasduinen Tip: bezoek Venlo of Maastricht hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21