E \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 Larry Fink van BlackRocks, ook wel de pionier van het verantwoord kapitalisme genoemd, pakt alles aan om bedrijven de goede kant' op te sturen. INTERVIEW LARRY FINK Bedrijf moet vooral gebruik maken van mazen in de wet r is een naargeestig soort fun damentalisme in de vrou wenzaak geslopen. Het gaat niet meer om de goede invloed die meer vrouwen zouden hebben in een door mannen gedomineerde omgeving. Nee, het gaat om het doorstoten naar de macht, koste wat kost. 'Bluf je maar naar de top. Dondert niet hoe, als we er maar zitten' is de boodschap van de vrouwenzaak aan het worden. Op Internationale Vrouwendag hoorde ik drie experts, zelf ook commissarissen, op de radio onder weg naar huis. Ze waren het roe rend eens: vrouwen moeten meer lef tonen. Over hun schroom heen stappen als ze denken dat ze er nog niet aan toe zijn. Vrouwen achten zichzelf pas geschikt als ze alle be nodigde kennis in huis hebben, zei een commissaris. Mannen weten het half en denken: ik kijk wel hoe ver ik kom. Dat moeten vrouwen ook doen, vonden de experts una niem. „Hallo, horen jullie eigenlijk wel wat jullie daar zeggen?" riep ik in gedachten tegen de autoradio. Kan het misschien zijn dat eerst de juiste kennis hebben en dan 'ja' zeggen tegen een zware baan heel verstandig is? Vrouwen zijn meer risico-avers, maar dat is toch juist de eigenschap waar we wat meer van willen in raden van besturen? Zet die vrouwen dan ook niet aan tot het overboord zetten van hun waardevolle eigenschappen! Het hele idee van genderdiversiteit is dat het wikken en wegen voordat vrouwen beslissen, hun twijfelen bij risico's nemen en hun oog voor relaties waarde toevoegen aan het geheel. Daar is ook bewijs voor. Tijdens de crisis verloren bedrijven met di verse bestuursraden minder beurs waarde. Waarschijnlijk omdat er minder risico's en beter doordachte beslissingen werden genomen. Maar er is ook bewijs voor het ave rechtse effect van risicomijden: be drijven met veel vrouwen aan de top lopen rendement mis doordat investeringen soms niet plaatsvin den die wellicht riskant waren, maar ook veel opleverden. Een goede mix, daar gaat het dus om. Ik vind het daarom onbegrijpelijk dat iedereen moord en brand schreeuwt als Schiphol-baas Nij- huis stelt dat de nieuwe baas een man moet worden. Als het een Weten de politici nog wel waarom we ook alweer vrouwen aan de top wilden? vrouw wordt, dat zakt het percen tage mannen onder de 30 procent. Als het andersom was, wat het he laas heel vaak is, dan zou de Schip hol baas lof krijgen. Nu de mannen in de minderheid dreigen te raken, wordt hij uitgejoeld door vrijwel alle politici. Weten de politici eigenlijk nog wel waarom we ook alweer vrou wen aan de top wilden? Juist, van wege een meer divers geluid. Laat Nijhuis daar dan ook aan werken alsjeblieft! Flitsen Fugro Boskalis Accell I r zijn investeerders en I investeerders. Som mige vermogensbe heerders hebben al leen maar dollartekens I in hun ogen, Black- I Rock en zijn eigenzin nige oprichter Larry Fink kijken ook naar de maatschappelijke impact van hun beleggingen. Een goed voor beeld van dat laatste is BlackRocks besluit om alleen nog maar samen te werken met klanten die hun handen van de wapen industrie hebben afge trokken. De bekendma king volgde na de re cente schietpartij in een school in Florida, waar bij zeventien mensen omkwamen. „Wij beleggen in opdracht van pen sioenfondsen en verzekeraars een groot deel van het pensioengeld van jullie lezers. Ons doel is om mensen welvarend oud te laten worden. Na de financiële crisis hielpen we jullie ministerie van Financiën bij het sta biliseren van het bankenstelsel. Ook buiten Nederland hielpen we de Griekse overheid zicht te krijgen op hun schulden en lichtten we voor de Amerikaanse overheid de giftige be zittingen door die ze overnamen van Lehman en AIG toen de crisis uit- brak. Maar ik vind dat met onze hui dige schaal onze verantwoordelijk heid een stuk verder gaat. Wij willen mensen helpen minder financieel kwetsbaar te worden op hun oude dag. De meeste Europeanen zetten hun spaargeld bijvoorbeeld op een bankrekening. Daarmee berokkenen mensen zichzelf schade. Geld op de bank zetten is als suiker eten. Even lijkt het wat, maar het levert je niks op." „Het is veel verstandiger om spaargeld te beleggen voor de lange termijn. Wij doen dat voor veel pen sioenfondsen. Mensen schrikken daarvoor terug. Ik begrijp dat, want in grote delen van de finan ciële sector draait het om snelheid. Dienstverleners verdienen geld door transacties en willen dus zoveel mogelijk aankopen en verkopen in een zo kort mogelijke tijd. De investe ringen waar ik het over heb, gaan daarentegen over geld dat heel lang blijft staan. Dat heeft dus niets met speculatie te maken. Als je de afgelopen 40 jaar in Unilever had geïnvesteerd bijvoor beeld, een bedrijf met een sterke lan- getermijnfocus, dan had je echt goed geboerd. Dat geldt trouwens voor veel Nederlandse bedrijven. Een lange investering in goed geleide be drijven had je meer dan 10 procent rendement kunnen opleveren. Ver gelijk dat eens met al die jaren geld laten wegkwijnen op een bankreke ning, dat is toch onvoorstelbaar." @sandraphlippen Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant Er zullen nog meer auto's naar de garage worden teruggeroepen in de nasleep van de affaire met sjoemeldiesels. Dat heeft de Duitse Audi-top- man Rupert Stadler gisteren gezegd tijdens een bijeenkomst. De Duitse toezichthouder is nog altijd bezig met diepgravend onderzoek naar de kwestie rondom Volkswagen, waar Audi onderdeel van is. Voor ruim 200.000 voertuigen staan nog tests op de rol. Action opent de aanval op sportzaken. De budgetwinkelketen verkoopt nu ook sportartikelen en sportkleding en ziet die tak als een belangrijke groeimarkt. In de rekken van Action zullen steeds vaker onder meer sport schoenen, yogamatten en fitnessspullen te vinden zijn. O zaterdag 10 maart 2018 Het biotechbe- drijf besloot de week bovenaan in de AEX. Meer vrouwen, koste wat kost De bodemonder zoeker profi teerde van de hogere olieprijs. m Het verlies was minder groot dan donderdag, maar nog steeds ne gatief. Het bedrijf ach ter veel e-bikes zag de jaarwinst met ruim twee derde dalen. 4) o GO Sandra Phlippen m Hoe raakt Black- Rock, dat meer dan 6.000 miljard dollar - een zes met twaalf nullen - aan vermogen beheert, het leven van onze lezers? Wat moeten we dan met ons spaargeld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20