17 Jheylanio (10) was altijd al een pittig kind. Een hersencyste heeft hem zo agressief gemaakt dat hij tijdelijk in een inrichting woont. Een operatie is noodzakelijk, maar peperduur. S! F* e 42-jarige Sharon Gumbs oogt kwetsbaar, maar is strijdbaar als het om haar jongen gaat. „Mijn hart bloedde toen ik Jheylanio moest achterlaten. Maar het was niet langer verantwoord hem thuis te houden. Ons hele gezin dreigde aan zijn agressieve buien ten onder te gaan." Toen Sharon en Alirio Gumbs hun zoon achterlieten in een instelling aan de andere kant van het land, wis ten ze nog niet dat een reusachtige cyste in het hoofd van Jheylanio de veroorzaker was van al het leed. In amper een jaar tijd veranderde het le ven van de Gumbs in een regelrechte nachtmerrie. Het gezin woont bijna vijftien jaar in dorpje Lieren, onder de rook van Apeldoorn. De kinderen gaan naar de school in het dorp, hebben alle ruimte om te ravotten in de tuin, om te skelteren. Ze groeien zorgeloos op. Tot januari 2017. Jheylanio komt overstuur thuis. Hij wil niet meer naar school. De jongen doet voor het tweede jaar groep 4, omdat hij veel moeite heeft met leren. Sharon en haar man besluiten in overleg met de juf om de jongen een paar dagen thuis te houden. Ze vermoeden alle drie dat hij misschien overvraagd wordt. Springen „Jheylanio heeft ahdd, maar het ge drag dat hij op zijn negende ging ver tonen, hadden we niet eerder ge zien", vertelt Sharon. „Hij maakte veel ruzie met zijn broertje. Na een dagje uit, wilde hij niet naar huis. Dreigde uit de auto te springen en stenen door onze ruiten te gooien." Zijn gedrag werd steeds extremer. „Hij ging bijvoorbeeld in zijn slaap zak in de gang slapen. Hij sloot zich een keer op in de badkamer en dreigde uit het raam te springen. We konden hem niet bereiken, hij was helemaal van de wereld, alsof hij be zeten was. Het was soms alsof we de duivel in huis hadden. Hij had last van tics en dwanggedachten en zei zelfs dat hij van een brug wilde springen of voor een trein. Ik leek wel in een horrorfilm beland." Het ging van kwaad tot erger. De jon gen sloeg met stokken, of gooide met stenen. „Ik heb meerdere keren de politie moeten bellen. En als de poli tie voor hem kwam, rende hij weg. Ik heb gezien hoe hij gericht stenen heeft gegooid naar de politie. Eigen lijk wist niemand goed wat te doen." Haar ogen staan verdrietig. „Ik wil niet steeds janken, maar af en toe wordt het me te veel", verontschul digt ze zich. „Het waren 'toevallen' die soms meer dan een paar uur duurden en het volgende moment was het weer ons kind, dat zo'n spijt had van wat hij allemaal had gezegd en gedaan. Ruthiano van 8 en Las- hana van 15 leden erg onder zijn agressieve buien. En daar voelde ik me dan weer schuldig over. Dat ik ze te weinig aandacht gaf. Mijn man voelde zich ook zo machteloos." Sharon zelf sliep niet meer, at niet meer. „Je bent bang om hulp te vra gen aan jeugdzorg, maar we konden het niet meer aan. Uiteindelijk is hij tijdelijk naar een gesloten instelling gegaan. Inmiddels zit hij in een open instelling hier in de buurt, god zijdank. Hij gaat daar ook naar school." Natuurlijk probeerde Sharon te achterhalen wat er met haar zoon aan de hand is. In het Gelre Ziekenhuis in Apeldoorn wordt een mri-scan ge maakt van Jheylanio's hoofd. „Daar uit bleek dat Jheylanio een reusach tige cyste in zijn hersenen heeft, waardoor hij dit gedrag vertoont. Al les viel op z'n plaats. De cyste, zo hoorden wij, drukt behoorlijk op zijn hersenen en is hoogstwaarschijnlijk aangeboren." Hij sloot zich een keer op in de badkamer en dreigde uit het raam te springen In Apeldoorn verwijzen ze het gezin door naar kinderneurologie van het UMC in Utrecht. Daar wordt geadvi seerd een kijkoperatie te laten uit voeren. In Nederland is echter nau welijks ervaring op dit gebied. „Op advies van onze zorgverzekeraar heb ben we een second opinion gevraagd. Via Best Doctors, een internationaal netwerk van specialisten, kwamen we in contact met professor Scott van het Boston Children's Hospital. Vol gens Scott is de voorgestelde kijkope ratie zeer risicovol. Het is niet zo dat wij geen vertrouwen in het UMC hebben, maar we hebben gekozen voor de ruime operatie-ervaring en de andere operatietechniek die ge hanteerd wordt in het Boston Chil dren's Hospital. Een operatietech niek die niet wordt uitgevoerd in Ne derland. Jheylanio heeft maar één kans. Wij zijn het hem verschuldigd dat deze hersenoperatie uitgevoerd wordt door chirurgen met de meeste ervaring en expertise." Radeloos De zorgverzekering keert enkel uit wat de operatie in Nederland zou kosten. En dat is bij lange na niet ge noeg. „De uitkering komt neer op een bedrag van om en nabij de 8.000 euro." Om haar kind te laten opere ren in Boston, is 70.000 euro nodig. Ze zegt radeloos te zijn. „Daarom hebben we de hulp ingeroepen van iedereen die iets wil bijdragen. Hoe klein ook, we zijn met alle giften blij. „In het dorp zijn zo veel mensen voor ons in actie gekomen. Dat ont roert mij. Maar ook wildvreemde mensen, die zelf van een uitkering leven. Die maken geld over of bieden iets ter veiling aan. Er gebeuren heel veel mooie en bijzondere dingen. Ik hoop dat het straks genoeg blijkt te zijn." Jheylanio en Ruthiano zijn uitge raasd buiten. Na een potje voetballen schuiven de jongens aan voor een be ker ranja. Jheylanio: „Ik hoop dat ik gauw geopereerd kan worden. En dat ik niet meer zo vaak misselijk ben. Of boos. En dat ik weer thuis kan wo nen." zaterdag 10 maart 2018 GO 'Hersencyste veranderde mijn kind in een duivel' Alice van Eijk Lieren Dit bedrag in euro's is nodig voor de operatie van Jheylanio in het Boston Children's Hospital. Moeder Sharon Gumbs en broertje Ruthiano (8) bezoe ken de 10-jarige Jhey lanio (rechts) in de open instelling waar hij inmiddels verblijft. FOTO ROB VOSS —Sharon Gumbs www.doneeractie.nl/jheylanio- heeft-maar-1-kans/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17