Groede ziet de witkwast Zo, dat podium staat stevig 'We mogen best trots zijn op Terneuzen' Oude deel kerkhof ziet er weer top uit 7 NLDOET Op tientallen plekken in Zeeuws- Vlaanderen zetten vrijwilligers zich gisteren in tijdens NLdoet om de wereld een beetje mooier te maken En dat kan op allerlei manieren. GROEDE De dorpsraad van Groede pakte gisteren flink uit. Mede dankzij de medewer king van mensen van de gemeente Sluis wa ren maar liefst 25 mensen een hele dag druk in de weer. „Ik heb samen met de gemeente die dingen geïnventariseerd die op één dag te doen zijn", aldus Arno van den Hemel van de dorpsraad. „Zo worden vandaag bankjes gewit, paden aangelegd, borden schoongemaakt, rijdt er een veegmachine en worden stoeptegels ver vangen. Maar de grootste klus is het witten van onze pergola bij de vijver aan de Voor straat. Daar zijn zes mensen de hele dag in de weer met schuren, soppen en witten." Een andere belangrijke klus was het aan leggen van paden rond bankjes. Onder meer in het parkje aan de Burgemeester J. C. Ever- aarslaan. Hier waren Imre Hubregtsen en Jan Elfrink druk in de weer met het uitstrooien van snip pers, aangevoerd door de gemeente. Ook op de voetbalwei en het kerkhof werden bankjes gewit, zodat overal in 'de Hroe' deze zomer de inwoners heerlijk kunnen genieten van een opgeknapt dorp. TERHOLE In Terhole werd dorpshuis Bran dershole eens flink onder handen genomen. De gebruikers van het dorpshuis hadden een tiental personen opgetrommeld die hun han den uit de mouwen staken. „Plaatselijke ver enigingen weten zonder meer de weg te vin den naar dit dorpshuis", aldus bestuurder Pe ter van der Klooster „Daarom zorgen we er voor dat in dit centrale dorpsgebouw alles pico bello in orde is." Ferrie Hillaert, secreta ris van de ouderenbond in Terhole, was met enkele leden drukdoende om de podiumde- len te verstevigen en extra inklapbare tafels te maken. Hillaert: „Als onze 80 leden bij el kaar komen voor een activiteit zijn er te wei nig bestaande tafels om aan te schuiven. Van daar wat inklapbare exemplaren die je dan ook makkelijk opbergt." Verder werden gisteren de ramen zowel binnen als buiten gezeemd, het buitenterras weer onder de overkapping gezet en de bibliotheek op orde gebracht. Tijdens de ope ningsuren van Brandershole kunnen inwo ners hier gratis boeken lenen. De aanwezige lectuur werd gealfabetiseerd en netjes opge steld. ZAAMSLAG Twee dagen werken en een flink stuk van het oudste deel van de begraafplaats van Zaam- slag ziet er weer proper uit. Met z'n drieën waren ze gisteren. Vrijwilligster Jannie de Putter (1) verwacht vandaag, zaterdag, acht werkers in het kader van NLdoet. „We zijn met het moeilijkste vak begonnen, vak A." Betsy en Dries van Dixhoorn helpen mee. Onkruid omlijst de graven. Het kost moeite de 'vuulte' weg te krijgen. „Nee, gemakkelijk gaat het niet", bekent Dries, „en als we rond zijn, kunnen we weer beginnen." Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ) schiet vandaag te hulp vanwege NLdoet. Jannie is daar blij mee. Ze is één van de oprichters van de werkgroep Zaamslagse Graven Spreken (Za- gras) in 2003. „We hebben alle graven schoonge maakt, gefotografeerd en de teksten in de computer opgeslagen." Zagras wil van de meest sprekende gra ven van voor en rond 1900, een herinneringshofje maken. Meehelpen kan van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Koffie en thee zijn present. Frank van Hulle, wethouder en lijsttrekker voor TOP/Gemeente- belangen, deed met name die op roep. „Laten we met z'n allen ook eens uitdragen dat we trots zijn op de stad Terneuzen en omliggende kernen. We hebben een prachtig theater, poppodium De PIT en na tuurlijk Porgy en Bess, en mooie, nieuwe musea in Axel en Sas van Gent." Weg dus met het Calimero-ge- voel, van 'wij zijn klein en zij zijn groot'. En zij zijn dan de 'concur renten' Goes en Middelburg. Be vreesd dat die steden veel klanten van Terneuzen gaan afsnoepen als de Westerscheldetunnel versneld tolvrij wordt, toonden lijsttrekkers Cees Liefting (PvdA) en Jan Sips (VVD) zich niet. „We moeten uitgaan van onze ei gen kracht." Dat Zeeuws-Vlamin gen tol moeten betalen om in 'eigen land' te komen, noemden ze een 'gotspe'. Liefting: „Als die tol weg is, zal je zien dat mensen die hier al werken, sneller hier zullen komen wonen." Alle aanwezige lijsttrekkers van overigens alleen TOP/GB, CDA, PvdA, WD, D66 en Christenunie, terwijl in Terneuzen 14 partijen aan de raadsverkiezingen meedoen, Kunstenaars in lege winkels? Zoveel kunstenaars zijn er niet eens toonden zich optimistisch over de toekomst van Terneuzen. Wat niet bij alle aanwezigen, met name van organisatoren Ondernemend Ter neuzen en ondernemersvereniging Bizzy, in goede aarde viel. Bizzy- voorzitter Martijn van Battum he kelde het idee om kunstenaars tij delijk in leegstaande winkelpanden onder te brengen, geopperd door onder meer de WD. „Zoveel kun stenaars hebben we niet eens in Terneuzen." Hij vroeg om actie te gen de leegstand. CD A-lijsttrekker Jack Begijn liet dat niet over zijn kant gaan. „We zijn daar volop mee bezig. We willen toe naar een klei ner winkelgebied, door winkels een woonbestemming te geven." In dat verband noemde VVD'er Sips het een gemiste kans dat win kelcentrum Kennedylaan-West, net buiten de binnenstad, is ont wikkeld in de huidige vorm. „Intro vert", noemde hij het. „De binnenstad zal er op deze manier niet van profiteren." Van Hulle (TOP/GB) zag wel kansen, zeker als de toegangspoort tot de binnenstad, de Kop van de Noord straat, is volgebouwd. De handteke ningen zijn daarvoor onlangs gezet. Elsa van Hermon van Omroep Zeeland die het verkiezingsdebat leidde, had nog een tip voor de lijst trekkers: 'Maak van de bouw van de Nieuwe Sluis een topattractie.' Hoe? „Door tribunes erlangs te bouwen, zoals bij het Panamaka naal", vertelde ze uit eigen ervaring. En zowaar, iedereen reageerde en thousiast, want - in de woorden van CDA'er Begijn - 'met de bouw van de Nieuwe Sluis hebben we goud in handen'. zaterdag 10 maart 2018 Handen uit de mouwen, hoe dan ook Terneuzen moet eens durven z'n kop boven het maaiveld uit te steken, was de algemene teneur op een verkiezingsdebat in Porgy en Bess donderdagavond. Harmen van der Werf Terneuzen - Martijn van Battum, ondernemersvereniging Bizzy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 146