Segers stelt helder doel Ledelplein tien dagen dicht voor autoverkeer Gips Provincie wacht niet op taskforce ontgassen 2 TEKORT AAN NIEUWE LEDEN A Zeeuwse muziekverenigingen hebben het moeilijk: ze verloren sinds 2013 een kwart van hun leden. Jongeren laten het massaal afweten. De Zeeuwse Muziekschool wil de verenigingen helpen. Commentaar Gert-Jan Segers houdt het kabinet een Bijbelse spie gel voor. De leider van de Christenunie vreest dat zijn coalitiepartners VVD, CDA en D66 op allerlei terreinen geld zullen verjubelen nu het even wat beter gaat. Segers wil juist een Jozef-economie. Naar het ver haal waarin Jozef in Egypte in goede jaren graan achter hield om later slechte oogsten te kunnen opvangen. Se gers wil nu overigens best wat meer uitgeven. Maar hij be perkt zich daarbij tot één doel: Groningen aan een betere toekomst helpen. Segers waarschuwt dat het opvangen van de verminderde aardgasbaten en de 'ereschuld' aan Groningen samen een hele opgave zijn. Het zal nog lastig worden om kortingen op andere beleidsterreinen te vermijden. Dat komt door het regeerakkoord. Daarin staat dat overal moet worden bezuinigd als de aardgasbaten tegenvallen. Dit is nu aan de orde omdat de gaskraan versneld wordt dichtgedraaid. Segers wil het akkoord openbreken om die koppeling los te laten. Op die manier kan het kabinet geld toch bestem men voor Groningen. Segers komt met een verstandige aanpak. Dat hij uit de vele wensen van de overige partijen juist de vermindering van de staatsschuld omarmt, is goed. De Christenunie kiest duidelijk voor twee dingen: Groningen uit de ellende halen en de overheidsfinanciën gezond maken. Het is te hopen dat Segers het hele kabinet meekrijgt. Groningen uit de ellende halen en de staatsschuld aanpakken is verstandig De herinrichting van het Ledel plein gebeurt in drie fasen. Eerst werd de kant van restaurant De Smickelaer aangepakt, daarna de zijde van het Ledeltheater en ko mende week is het meest ingrij pende gedeelte aan de beurt: de rij baan. Het riool werd daarnaast ver vangen en er kan straks aan twee kanten van de weg geparkeerd worden. Er wordt vanaf de aanslui ting met de Erasmusstraat in de richting van het voormalige belas tingkantoor gewerkt. Hierdoor kan het verkeer vanaf de Markt rich ting de Langestraat zo lang moge lijk blijven rijden. De weg is tot vrij dag 23 maart af gesloten. De bushalte op het Le delplein is daardoor tijdelijk bui ten gebruik, vervoerder Connex- xion houdt de Torenweidelaan, bij het ziekenhuis, als centrale halte aan. De werkzaamheden aan het Ledelplein zijn de laatste loodjes van de herinrichting De werkzaamheden aan het Le delplein zijn de laatste loodjes van een groter geheel. Het hele cen trum van de Eenhoornstad onder ging sinds 2016 een metamorfose, zo kregen de Markt en winkelstra ten nieuwe straatstenen, meubi lair en beplanting. ALMANAK Sommige kinderen beschikken over zelfkennis, zo bleek in het ziekenhuis in Goes. Dat 8-jarige meisje uit Heinkenszand was er te gast in de gipskamer. Gevallen tijdens de gymles op school. Pols gebroken, luidde het oordeel. Dat viel tegen, zeker omdat het kind een paar maanden geleden al de andere pols brak. Dat patiënten zelf de kleur van het gips mogen kiezen, gaf wel enige troost. Na een strenge selectie bleven rood en zwart over. Het meisje bleef twijfelen. Tot ze met zichzelf een compromis sloot. „Ik neem zwart. Doe ik rood gewoon de volgende keer." Clubs kopen samen AED Uitverkochte lezing Wieringa Alleen D66wil niet met PVV HULST Straat dicht voor werk aan ABN Hoe krijg je de jeugd aan de trom pet of tuba? En belangrijker: hoe behoud je ze in de fanfare of har monie? Met die vragen worstelen de Zeeuwse muziekverenigingen. Ze zagen hun ledenaantal de afge lopen jaren met een kwart afne men. „Wij hebben geen jonge leden en geen aanwas van nieuwe leer lingen meer. Helemaal niks. Het jongste lid is 21 jaar", zegt Paul Weemaes, secretaris Fanfare Sint Jan in Sint Jansteen. De fanfare heeft 30 leden, maar dat is eigenlijk te weinig. Bij belangrijke optre dens en concoursen moeten muzi- S Muziek is een mooie hobby, maar het kost veel energie. Het gaat niet vanzelf kanten van andere verenigingen ingevlogen worden. Hoe het komt? Weemaes weet het niet precies. „Vroeger kon je lid worden van de voetbalvereniging en van de fan fare. Nu is er veel meer keus. Jonge ren zitten misschien ook liever thuis achter de computer of de tv." De fanfare heeft van alles gepro beerd om nieuwe leden te trekken. „We hebben papiertjes uitgedeeld op de basisschool, maar dat helpt niet veel. Daar houd je misschien één lid van over. We hebben ook gemerkt dat de leerlingen die ko men, vaak alleen lid worden omdat het moet van hun ouders. Als ze twee diploma's gehaald hebben, dan stoppen ze er weer mee." Krijn Tazelaar van Brassband Wilhelmina in Colijnsplaat her kent het probleem. „Het is heel las tig om nieuwe leden te vinden", zegt hij. „Vooral de groep tussen de 20 en 40 jaar haakt massaal af. Ter wijl dat vaak de dragende krachten zijn. Daar moet je het van hebben." Hij begrijpt het wel. „Muziek is een mooie hobby, maar het kost veel energie. Het gaat niet vanzelf." Aan de andere kant: „Muziek geeft ook veel ontspanning." Tazelaar maakt zich zorgen. „Colijnsplaat is maar klein. De aanwas vanuit het dorp is nihil. Dat is op termijn desastreus voor de band. We hebben nu 25 le den, maar we zouden eigenlijk 30 leden moeten hebben om een goede brassband te kunnen vor men." De brassband werkt intensief sa men met basisschool Het Stelle- plankier, om kinderen enthousiast te maken voor de muziek. Als on- In september besloot de provincie een verbod in te stellen op varend ontgassen. Omdat er nog geen ont- gassingsinstallaties in Zeeland zijn, zullen binnenvaartschippers die de regel overtreden pas na 1 juli 2018 een boete krijgen. Inmiddels is er nog steeds geen ontgassingsinstal- latie in de provincie. Het probleem speelt in het hele land. Daarom hebben acht provincies, het minis terie van Infrastructuur en Water staat en het bedrijfsleven besloten een taskforce in te stellen die bin nen twee jaar met een alternatief moet komen voor het varend ont gassen. Statencommissie De Statencommissie ruimte wilde weten wat dit betekent voor het Zeeuwse besluit om per 1 juli te gaan handhaven. Dat gaat gewoon door, antwoordde gedeputeerde Ben de Reu. „De politie heeft ge zegd dat ze dat zullen doen." zaterdag 10 maart 2018 ii Auto's kunnen vanaf dinsdag tij delijk niet over het Ledelplein in Oostburg rijden. De rijbaan daar gaat op de schop. Sophie Stockman Oostburg Tip? redactie@pzc.nl SINTJANSTEEN Vier verenigingen uit Sint Jansteen hebben samen een AED-apparaat aan geschaft. Het gaat om de voetbalclub, de ten nisvereniging, de schut- tersmaatschappij en de fanfare. De defibrillator hangt in het clublokaal van schuttersmaatschap- pij St. Jan. De onderko mens van de andere clubs grenzen daaraan. Bestuurders van alle clubs kunnen bij geval van nood de kantine van St. Jan binnen. TERNEUZEN Schrijver Tommy Wie ringa (foto) geeft dins dagavond een lezing in Porgy en Bess in Terneu- zen, waar veel animo voor is. De lezing is volle dig uitverkocht. De toe hoorders die al een kaart hebben, leren meer over Wieringa's nieuwe roman De heilige Rita. Het boek vertelt het verhaal van een vader en een zoon, in een traditioneel grensdorp. De lezing is in het kader van de boeken week. TERNEUZEN Alleen D66 wil in Terneu- zen niet met de PVV in een college van B en W. „Omdat de PVV mensen uitsluit", aldus Peter de Kraker donderdag op een debat in Porgy Bess. Cees Liefting (PvdA) hield het bij: „Ik kan me samenwerking niet voorstellen." Aan voerders van TOP/Ge- meentebelangen, CDA, VVD en CU zeiden geen partij bij voorbaat uit te sluiten. De Grote Zwanenstraat in het centrum van Hulst is van dinsdag tot en met vrijdag afgesloten richting de Grote Markt. Dat komt omdat er aan het dak van de voorma lige ABN Amro, aan de markt, wordt gewerkt. In dat gebouw komen appartementen. Het verkeer zal moeten om rijden. Fanfares Cornelleke Blok Vlissingen T - Krijn Tazelaar (foto), Brassband Wilhelmina in Colijnsplaat Volgende maand gaat een lan delijke taskforce aan de slag om een oplossing te zoeken voor het varend ontgassen, het lozen van vooral benzeenhou- dende dampen door binnen vaartschepen. De provincie Zeeland doet mee, maar slin gert vanaf 1 juli overtreders wel op de bon. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 144