Meer inlooppunten voor demente oudere VVD zet boel op scherp door te pleiten voor zondagopenstelling 'Jammer dat de wijk achteruitgaat' 'De saamhorigheid is verdwenen' 'Heerlijk zo'n vrij uitzicht' 7 Onderzoek naar leegstand en leefbaarheid in Sint-Maartensdijk Angst en onveiligheid door inbraken. Overlast door zwerfvuil en algehele verpaupering van het dorp. Het woonplezier in Sint-Maartensdijk gaat achteruit. Dat blijkt uit recent onderzoek naar leegstand en leefbaarheid, uitgevoerd door de Universiteit Utrecht. Hoewel Tholen geen krimpgemeente is, neemt de leegstand in sommige plaatsen toe. Zoals in Sint- Maartensdijk. Van de 159 wonin gen in de wijk West staat 14,5 procent leeg. Het gaat om 23 hui zen in de Frank van Borselen- straat, Jacoba van Beierenstraat, Hogeweg en de Westvest, blijkt uit het onderzoek. De leegstand was voor de vier studenten van de faculteit geowetenschappen, aanleiding voor onderzoek. Met als centrale vraag 'Hoe ervaren inwoners van Sint-Maartensdijk de leefbaarheid in het dorp?'. En dat in relatie tot de leegstand. Die leegstand is voor veel be woners het probleem niet, blijkt ft ft Het is tijd dat de gemeente met een visie komt zodat Smerdiek er weer bovenop komt uit enquêtes. Wel de gevolgen. Zoals het stijgende aantal inbra ken. Verloedering van tuintjes en perken. En het dealen van drugs op straat. Die ontwikkelingen zorgen bij bewoners voor angst en onveiligheid. Dat gaat in som mige gevallen zo ver, dat mensen 's avonds de straat niet meer op gaan. Voor veel bewoners uit de wijk Sint-Maartensdijk-West is het toekomstperspectief dan ook somber. Oorzaak is de veelheid aan plannen die de afgelopen ja ren de revue hebben gepasseerd om de wijk er weer bovenop te krijgen. In de tussentijd is er weinig ge beurd en zijn in het dorp voorzie ningen verdwenen, zoals het ar beidsbureau en drie banken. Met als gevolg dat Sint-Maartensdijk minder in trek is bij jonge gezin nen. Wat blijkt uit daling van het aantal kinderen op de scholen. Woningcorporatie Stadlander, met een groot aantal woningen in de wijk, heeft meerdere pogingen gedaan in de strijd tegen de leeg stand. Zoals het verlagen van de huurprijzen. Met het aantrekken van arbeidsmigranten als gevolg. Toch lijkt het tij zich nu te keren. In de Vier-Meistraat zijn nieuwe huurwoningen gebouwd. Ook komen nieuwe, goedkope koop woningen in de Henri Dunant- straat. En is begonnen met de aanleg van een natuurspeelplek. Voor de dorpstafel zijn de on derzoeksresultaten een bevesti ging van wat ze al wisten. „Nu is het tijd dat de gemeente met een visie komt zodat Smerdiek er weer bovenop komt", zegt voor zitter Ron van der Graaf. „Als dorpstafel hebben we jaren aan gedrongen op meer verschillende woningtypen. Daar lijkt nu ge hoor aan gegeven." Van der Graaf zou het onderzoek over enkele ja ren nog eens willen houden. „Dan kun je zien of de ontwikke lingen effect hebben gehad." Ook de raadsleden en het col lege zijn op de hoogte gebracht van het onderzoek. Wethouder Jan Harmsen was niet bereikbaar voor commentaar. Als het aan de gemeente Goes ligt, komen er meer inloopvoorzienin gen waar mensen met dementie te rechtkunnen. Dat staat in het plan 'Naar een de- mentievriendelijk Goes'. „Demen tie is één van de grote problemen van de toekomst", verklaart wet houder André van der Reest de noodzaak van dit document. „We doen als gemeente al veel, maar het kan altijd beter." De inloop voor kwetsbare ouderen in De Meule- weie in Wolphaartsdijk is volgens de wethouder een mooie voorzie ning. Daar kunnen mensen met de mentie zonder indicatie terecht om een praatje te maken of mee te doen aan een activiteit. De gemeente gaat onderzoeken of dergelijke laag drempelige voorzieningen ook el ders kunnen worden opgezet. Verder zou de kennis over om gaan met dementie kunnen worden vergroot, zowel bij mantelzorgers als bij ambtenaren. „Je ziet dat veel mensen er nog mee worstelen", zegt Van der Reest. Er wordt onder meer gedacht aan het opzetten van een lotgenotencontact. „Wij willen het als gemeente graag wat gemak kelijker maken voor de mensen om de dementerende heen." De WD gooide dat balletje don derdag op tijdens het verkiezings debat in het gemeentehuis in Wis senkerke. Voor de liberalen, nu in de coalitie met SGP en CDA, kan het onderwerp zelfs een breek punt zijn. Tijdens het debat reageerden de zeven lijsttrekkers op zeven stel lingen. Als laatste kwam de stel ling 'Alle winkels in Noord-Beve land moeten op zondag open kun nen zijn' aan bod. De nieuwe WD-lijsttrekker Stephan van Bel- zen gaf aan dat dit voor zijn partij 'heel zwaar' weegt. „Wij vinden het aan de ondernemer om te be sluiten of hij open wil op zondag." Toen debatleider Ferdinand Kop- pejan vervolgens vroeg of het tij dens coalitieonderhandelingen met tegenstanders SGP en CDA een breekpunt zou kunnen zijn, gaf Van Belzen aan dat dat inder daad het geval is. Sinds 2002 leverde de WD in coa lities met de SGP en het CDA altijd in op de zondagopenstelling. Nu lijkt de partij te kiezen voor de ei gen liberale achterban. Rendabel CDA en S GP voelen niets voor een zondagopenstelling. Allereerst vanwege de zondagsrust, maar ook omdat zij zich zorgen maken of het voor kleine ondernemers wel rendabel is. De overige fracties (BEN, D66, NBB en PvdA) zijn wel voor zondagopenstelling. Noord-Beveland kent tot nu toe geen koopzondag. De gemeente staat zondagopenstelling enkel toe in recreatiegebieden, bijvoorbeeld rond campings en havens. zaterdag 10 maart 2018 BH Bewoners durven straat niet meer op Timo van de Kasteele Sint-Maartensdijk -Ron van der Graaf Evertjan de Zeeuw (45) woont op de hoek van de Cor- nelis Vermuydenstraat. Hij ziet de achteruitgang voor zijn deur. De bewoners van de seniorenwoningen kan hij het niet kwalijk nemen. „Die wonen antikraak, weten niet wanneer ze moeten vertrekken." Dat geldt voor De Zeeuw net zo goed. Tot 2019 mag hij blijven wonen, heeft woningcorporatie Stadlander laten weten. Het woongenot is er niet minder om. Sterker nog, Evertjan heeft het naar zijn zin in de wijk. „In de 24 jaar dat ik hier woon, heb ik goed contact met de buurt. Het is alleen jammer dat je de wijk verder ach teruit ziet gaan. Er is dringend behoefte aan nieuw bouw." Rinus van Tiggele (65) uit de Oosterscheldestraat ziet Sint-Maartensdijk al jaren achteruitgaan. Hij weet van inbraken, een paar huizen verderop. En hangjongeren op de hoek van de straat. „De afta keling is begonnen met het vertrek van voorzienin gen naar Tholen. Zoals het gemeentehuis. En de goedkope huurwoningen trekken mensen van bui tenaf. Die integreren niet allemaal even goed. En dat zie je terug, zoals in de troep op straat of niet onderhouden voortuinen." Het liefst ziet hij dat be woners samen de schouders eronder zetten. „Maar de saamhorigheid is verdwenen", zegt Rinus. Of de nieuwbouw daar verandering in gaat bren gen, betwijfelt hij. Een van de nieuwkomers in de wijk is de 47-jarige Iris Elsenaar. Acht jaar geleden is ze vanuit Rotterdam naar de Jacoba van Beierenstraat verhuisd. Vanuit haar huis kijkt ze uit over een kale lege vlakte. „Heerlijk zo'n vrij uitzicht", zegt Iris. „Toch fantastisch dat je zo ver kunt kijken." Aan de niet onderhouden voortuinen verderop in de straat kan Iris zich niet storen. Ook niet aan de 'gaten' in de wijk. En van overlast of criminaliteit, heeft ze nog nooit iets gemerkt. „Het is hier heerlijk rustig wonen. Echt waar." Even later loopt ze met haar drie honden de wijk in. FOTO'S MECHTELD JANSEN Rob Paardekam Goes De SGP en CDA voelen er alle bei niets voor om winkels op Noord-Beveland de mogelijk heid te geven hun deuren op zondagen te openen. Ellen Jobse Wissenkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 142