9 In vier stappen naar jubileum f VVD en SP steunen Ecomaire, dat er voorlopig toch niet komt D66 wil nieuw Cornelia op een andere leest schoeien 7 |!iETCAFEM fi(kY MIDDELEEUWEN FEEST OP PLEINEN EN BIJ POORTEN Voor de derde viering van achthonderd jaar stadsrechten Zierikzee op zaterdag 12 mei komen 180 middeleeuwersin actie Historisch spektakel. We bouwen alles vol", zegt organi sator Guusje Poot. „De Noord- en Zuidhavenpoort zijn die dag opengesteld en kade en steiger van de Museumhaven zijn ook in middeleeuwse sfeer. Het Kraanplein is voor de kinde ren. Hier staat de poppenkast, treedt een goochelaar op en wor den zang- en muzieklessen gege ven door een historische vereni ging." Het Havenpark biedt plaats aan een grote, middeleeuwse markt met een apotheek waar acteurs kruidendranken trekken en botte len. Er is ook een kraam waar de honingdrank mede wordt ge maakt. Poot: „Het Havenplein staat vol met ambachten uit die HISTORIE tijd. Dat waren er bij eerdere edi ties een stuk of zes, nu zijn het er twintig. Onder een baldakijn vind je hier ook de herberg, waar de ho reca middeleeuwse maaltijden serveert en ook de populaire kin derboerderij staat er weer." Het Gravensteen is gratis toegankelijk, maar wordt in het toneelspel niet meer gebruikt. Er kunnen maar vijftig mensen tegelijk in en dat is Herberg waar de horeca middeleeuwse maaltijden serveert - Guusje Poot, Zierikzee 800 niet zo handig. „Er zal zo nu en dan wel een gevangene zitten en paar soldaten als bewakers." Het Middeleeuws Genootschap uit Monnickendam is met dronken- lap, kwakzalverspraktijk, bede- laars en melaatsen ook weer aan wezig. Poot: „Dan nog De Rederij kers die het Zierikzeese verhaal vertellen en optredens van de Leydse KluchtenCompagnie. Deze drie gezelschappen wisselen el kaar af. Met de ambachten meege teld zijn er ongeveer honderdtach tig middeleeuwers op de been." Middeleeuws Zierikzee duurt op zaterdag 12 mei van 10.00 tot on geveer 17.00 uur. Vrijdag 11 mei is er een markt op het Havenplein. Zorgorganisatie Allévo bereikte vo rig jaar een akkoord met de ge meente over grondruil aan de Emil Sandströmweg. Allévo wil op de voormalige hockeyvelden een nieuw verpleeghuis met 123 kamers bouwen. Dat zijn er 27 minder dan in het huidige verouderde gebouw even verderop. Een deel van die la gere capaciteit wordt verspreid over het eiland ingevuld. D66 wil die kleinschalige bena dering nog veel verder doortrekken. De fractie vraagt zich af of Schou wen-Duiveland niet beter af is met vier decentrale locaties, zodat be woners dichter bij hun vertrouwde woonplek kunnen blijven. Daar zijn elders in Zeeland goede erva ringen mee opgedaan, aldus D66. De partij vindt dat de 'bewoners van de toekomst' een stem in die keuze moeten krijgen en bepleit een openlijk overleg. „Wij zijn geen voorstander van Ecomaire, maar wij zijn ook geen voorstander van dit besluit dat nu op tafel ligt omdat er toevallig ver kiezingen aankomen." Dat zei SP- fractieleider Anita de Vos donder dagavond in de gemeenteraad. Al in de commissie was duide lijk dat een raadsmeerderheid het plan voor vijftig ecolodges in een dijk in Zonnemaire zou afkeuren. Verzet van VVD en SP had don derdag dus geen zin meer. Over de reden wordt niet geheimzinnig gedaan. De goedkeuring van Brou werseiland heeft veel verzet opge roepen. De Zeeuwse Kustvisie kwam net op tijd voor de raad om de regels voor uitbreiding van va kantieparken aan te scherpen en Ecomaire voldoet niet aan die re gels. „Als raad kunnen we een ver klaring van geen bedenkingen al leen weigeren in het belang van een goede ruimtelijke ordening. De motivatie zoals die er nu ligt kunnen wij niet onderschrijven. Het weigeren van deze verklaring maakt de procedure alleen maar langer", zei VVD-er Tom Soeters. In de commissie had zijn collega Dick Meulblok het wat duidelijker geformuleerd: „Het is niet netjes om tijdens de wedstrijd de spelre gels te veranderen." Ecomaire stond gisteren als ha merstuk op de agenda. Daarom legden VVD een SP een stemver klaring af. Ondernemer Remco Deïst werd er niet wijzer van. Hij kan zijn plan vermoedelijk voor lange tijd op ijs leggen. zaterdag 10 maart 2018 SD Zierikzee 800 nadert climax Ton van den Nouweland De wonderdokter probeert zijn waar te slijten, archieffoto's marieke mandemaker ZIERIKZEE Sinds 2016 wordt elk jaar een deel verteld van het ver haal hoe Zierikzee stadsrechten verwierf. Elk jaar wordt het mid deleeuwse feest in de binnenstad groter van opzet. In 2019 volgt de climax. Theatergroep De Rederijkers en een groot aantal enthousiaste figuranten tekenen voor de jaar lijks op te voeren hoofdstukken van het verhaal. In 2016 arriveert de gezant van graaf Willem I met een gevolg van edelen en soldaten in de haven van de nederzetting Zierikzee. De machthebbers van het al 300 jaar oude en voortvarende dorp willen stadsrechten. In 2017 komen twee Middel burgse schepenen te paard naar Zierikzee, waar de voor- en nade len van stadsrechten worden be sproken voor zowel de hoge he ren als de gewone burgers. In 2018 komt er geen bezoek. Nu laat de burgerij van zich horen. Men vreest belastingen op van al les en nog wat. In 2019 is het dan zo ver. Graaf Willem II van Holland verleent Zie rikzee bijzondere rechten, zoals het marktrecht, een eigen recht spraak, een stadsbestuur, het recht tol te heffen en stadsmuren te bouwen. Het gewone volk komt in opstand, De nieuwbouwplannen voor ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee moeten nog eens goed tegen het licht worden gehouden, vindt D66 Schouwen-Duiveland. Lijsttrekker Sandra Fontein en haar secondant Jeffrey van Doorenmalen beschouwen de huidige opzet als te kort door de bocht. Marcel Modde Zierikzee Om verschillende redenen, maar toch. De VVD en de SP zijn niet te spreken over de ma nier waarop de gemeenteraad omgaat met het plan Ecomaire. Ton van den Nouweland Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 139