Satuurmens We vroegen mensen die over de natuur schrijven naar hun favoriete natuurboek. Koos van Zomeren (72) is romancier en natuurschrijver. Deze week verschijnt de bundel Nog meer vogels. Hij houdt zowel van boeken waarin mensen moeten afzien als van Paulus de boskabouter. Op nummer 1? „Zuid van Ernest Shackleton, over diens expeditie in 1914 naar de Zuidpool. Ik ben enorm geboeid door ontberingen van mensen onder extreme omstandigheden. Het heeft de sfeer van een spannend jon gensboek en op de achtergrond speelt de prestatiedrang van de Engelsen die het niet konden verkroppen dat de Noren eerder op de Zuidpool aankwamen." Wat raakt u zo? „Hoe de bemanning het voor elkaar kreeg die barre omstandigheden te weerstaan. Het is dramatisch, maar niet tragisch; ze kiezen er zelf voor." Jong geleerd? „Als kind zwierf ik rond in de bossen bij Arnhem. En ik luisterde naar het hoor spel Paulus de boskabouter. De verhalen spelen zich afin een geheimzinnige omgeving, waarin dieren een karakter hebben. Later kwam ik erachter dat de schrijver Jean Dulieu hier vandaan kwam. Hij heeft zich dus door dezelfde plekken laten inspireren als ik." Wat betekent natuur voor u? „Ze biedt mij stof tot schrijven. Litera tuur gaat over de aard van het leven, maar is vaak beperkt tot menselijke relaties. In de natuur vind je alles in pure vorm terug. De natuur functioneert zonder moraal of ethiek. Als een sperwer een spreeuw slaat, vraagt niemand of je het ermee eens bent. Fascinerend!" Graag nog zien? „Het noorderlicht, maar ik heb geen lijst je. Ik heb wat zaden voor de vogels opge hangen en zie nu tussen alle koolmezen één zwarte mees. Dat doet me net zoveel plezier als dat er een hop voorbijvliegt." Wat is natuur nog in dit land? „De Waddenzee, het kostbaarste stuk natuur dat wij hebben. Er gaan dingen slecht, maar er is ook herstel, van de zeehondenpopulatie bijvoorbeeld. Alles wat rest is afhankelijk van de goede zorg van de mens." wg magazine 61

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 125