Jubileumjaar ENKHUIZEN Zou Thijsse het carillon van Enkhui zen daarom mooier hebben gevonden? Vooral toen er uit de toren het uitnodi gende lied Wie gaat er mee, met ons overzee klonk, genoot hij met volle teugen, zo schrijft hij. 'Forsch en uitdagend, als een herinnering aan vroeger dagen'. Ook de omgeving vond hij in Enkhuizen geheel naar wens: het stadhuis, verdedigingswerk de Dromedaris, de grote kerk met de Zuidertoren, de huizen met i7de-eeuwse geveltjes, de ophaalbrug en de havens. Dat alles is nog steeds te zien, en vooral in de straten en stegen rondom winkel straat de Westerstraat krijg je het gevoel of je in het nabijgelegen Zuiderzeemuseum bent. Wie ge noeg heeft van dit hele randgebeuren, kan vanuit Enkhuizen de voormalige zee oversteken. Pak de veerboot naar Stavoren of rijdt over de dijk - IJs- selmeer links, Markermeer rechts - naar Lelystad. Van oud naar nieuw. MONNIKENDAM Dat hier in de tijd van Thijsse een tram reed! Verder is veel min of meer hetzelfde gebleven. Zoals er nog steeds het mooie stadhuis staat met 'de prachtige klokketoren waar omhoog de vroolijke klokken naar alle kanten naar buiten komen kijken'. De toren klonk waarschijnlijk net zo aardig als nu. En elk heel uur draaien ridders na het spel van het carillon een rondje en geeft een engel (blauw rokje, blote borsten, gouden vleugels) met haar toeter de tijd aan. De tijd staat hier niet stil, want het stadhuis herbergt nu Waterlands Museum de Speeltoren waar je onder meer de speeltrommel van dichtbij kunt aanschouwen. En in De Waegh ernaast zit een brasserie. Trouwens, het carillon is het authentiekste en daardoor het valste van Europa. tureluurs, grutto's, kemphanen en kieviten na een bocht ineens op het water 'een soort van betooverde stad' zag opdoemen als een 'drijvend droomendorp'. Mooi gezegd, meneer Thijsse. Met een beetje geluk - als er geen busladingen toeristen achter een gids met een omhooggestoken paraplu aanslenteren terwijl ze alleen maar oog hebben voor hun beeldschermpje en thuis gaan bekijken wat ze hebben gezien - is het nog steeds een 'droomendorp', met z'n kleurige houten huizen op palen, die witte vuurtoren die van dichterbij inder daad op een paard lijkt, de kerk, het huisje van souvernirverkoper Sijtje Boes en de haven waar je de boot kunt nemen voor een tochtje naar Volendam. Nieuw land De Afsluitdijk en het droogmalen van de Zuiderzee leverde onder meer een nieuwe provinicie op, Flevoland. 24 maart wordt op de Afsluitdijk het Afsluitdijk Wadden Center geopend, met onder meer een tentoonstelling over ir. Cornelis Lely, de grondlegger van de Zuiderzeewerken. afsluitdijkwadden center.nl Honderd jaar gele den werd de Zuider- zeewet van kracht. Diverse gemeenten en musea rond de voormalige Zuiderzee doen mee aan het jubileumjaar. Kijk op lOOjaarzuiderzeewet. com Net als Jac. P. Thijsse aan de wandel? Neem het Zuiderzeepad, een route van oppad.nl De originele aqua rellen waarop de plaatjes uit de Ver kade-albums zijn gebaseerd, bevinden zich in het Zaans Museum. Daar is ook een herziene druk te koop van Langs de Zuiderzee. MONNIKENDAM. MARKEN. ENKHUIZEN. 17e EEUWSCH GEVELTJE. 581 zaterdag 10 maart 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 122