denken aan dat van 'de nieuwere steden in Noord-Amerika: allemaal rechte lengtestraten en dwarsstraten'. De oude Hanzestad is dan ook ontworpen op een tekentafel nadat grote overstromingen in de 14de eeuw Elburg bijna geheel hadden opgeslokt. De hertog van Gelre besloot de stad te verplaatsen, en binnen vier rechte muren werd gebouwd volgens het dampatroon van een Romeinse stad. Binnen de vesting is slechts één kromme steeg, en die heet dus Kromme Steeg. Zoeken maar! De middeleeuwse sfeer is nog steeds volop aanwezig. De sluis, de kazematten en de Vischpoort die nog een tijd heeft dienstgedaan als vuurtoren. Zelfs de eeuwenoude touwbaan van de touwslager is nog in bedrijf. Thijsse zou zich verbazen over de invulling van veel monumentale panden: een orgelmuseum in het Arent thoe Boecophuis, een museum plus VW in het ïsde-eeuwse Agnietenconvent en horeca in 't Olde Regthuys. Winkels brengen dit openlucht museum tot leven. DURGERDAM harderwijk, vischpoort. 'Ga Durgerdam zien, eer het te laat is' zou Thijsse nu zeggen. De precies één kilometer lange rij in prachtige tinten geschilderde houten huisjes ligt er nog net zo pittoresk bij als een eeuw geleden, maar wordt aan alle kan ten aangevallen door een beeld van bruggen, snelwegen en de oprukkende stad. Het dorp hoort al bij Amsterdam en aan de over kant van het Markermeer tekenen de contouren van IJburg de hori zon. De bewoners van dit bijzondere lintdorp zijn bang hun nog altijd heerlijke uitzicht op het water te verliezen omdat er plannen zijn de dijk te verhogen. Veiligheid voor alles. Net als toen. Thijsse vond dit 'aardige visschersdorp even schilderachtig als Volendam', maar begreep waarom er nooit Amerikanen te zien waren. 'De be volking legt zich niet toe op het dragen van een opzichtig costuum'. Gasten van het enige restaurant aan de dijk kunnen vanaf het zijterras onbeperkt genieten van het Kerkstraatje met het witte houten bruggetje. MARKEN Op de eindeloos mooie Oostvaardersdijk, tussen het Markermeer en de nieuwe polder, kun je Het Paard al zien stralen. De witte vuurtoren van Marken lijkt vanaf deze kant meer op een zeiljacht. Thijsse zag Marken, dat sinds 1957 geen echt eiland meer is, toen hij aan de andere kant naar Monnikendam wandelde en tussen alle HARDERWIJK Tijdens de wandeling van Elburg naar Harder wijk kruiste schrijver/onderwijzer/natuur beschermer Thijsse de beek de El en kwam zo achter de oorsprong van de naam Elburg. 'Jonge, jonge, wat leer je van dat omzwerven een hoop aardrijks kunde'. In Harderwijk genoot hij van de aardige 17de- en 18de- eeuwse geveltjes, maar hij vond vooral het uitzicht op de Zuiderzee heel mooi. Wie vanaf de boulevard en het nieuw aangelegde strand naar het water kijkt - en het spuuglelijke Dolfinarium en de bouwwerkzaamheden op het parkeerterrein negeert - kan nog steeds blij worden van het uitzicht. Vooral de zonsondergang is hier een waar genoegen. Ook de oude Vischpoort staat nog fier overeind en de Vischmarkt erachter is een prachtig bewaard stukje stad. Richt de blik omhoog: de prachtige gevels vertellen het ver haal van het rijke verleden. En kijk even naar de streep op de gevel van de Grote Kerk. Eens stond de Zuiderzee zo hoog. magazine 57 ELBURG. OUD BASTION. KERKSTRAATJE TE DURGERDAM. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 121