OF MAAK EEN KIND Persoonlijk Anne Eekhout schrijft boeken. Niet om de eer, en al helemaal niet om het geld. Ze schrijft omdat 'iets maken' volgens haar de beste remedie is tegen de dood. dus schrijf ik mezelf er meer. Ieder perso nage ken ik. Ieder personage ben ik. Ik kom overal vandaan. Ik ga overal naartoe. Reden r. Reden 2. Er zijn schrijvers die menen dat verhalen rondfladderen en zoeken naar hun maker, degene die ze optekent en recht doet. En hoewel ik niet een van die schrijvers ben, begrijp ik, denk ik, waar dat geloof vandaan komt. Het is soms onvoorstelbaar hoe een verhaal waaraan je werkt, waaraan je tot waanzin toe werkt, op een bepaald moment in elkaar blijkt te schuiven als een puzzel. Hoe de thema's die je erin wilde ver werken, op veel meer punten opduiken dan je er bewust in hebt gestopt. Dat zijn fantastische momenten. Momenten dat je weet dat je het goede verhaal hebt op geschreven. En gek genoeg voelt het tege lijk minder als jouw verhaal. Het is een stukje buiten je om gegaan, lijkt het. Maar toch denk ik niet dat het verhaal ergens rondzweefde en mij uitkoos als zijn gewillige medium. Ik denk dat ik het meer moet zoeken in mijn onderbe wuste. Ik denk dat mijn onderbewuste slimmer is, creatiever is, vindingrijker is dan ik. Ik denk dat dat bij iedereen zo is. Ik denk dat lezen, het proces van figuur tjes, die letters worden, die woorden worden, die zinnen worden, die verhalen worden, die werelden worden, gedeelte lijk plaatsvindt in je onderbewuste. En daarmee is het mijn onderbewuste dat jouw onderbewuste vermaakt, verblijdt, verdriet, verbaast, verandert. Het is mijn connectie met jou zonder dat ik je ooit gezien heb. Wij smeden een verbond. Het is het intiemste wat ik met je deel. Reden 2. Reden 3. In het diepst van mijn gedach ten ben ik een oproerkraaier. Een klok kenluider. Een wereldverbeteraar. Een betoger. Ik loop marsen en houd mijn spandoek hoog. Ik scandeer leuzen. Ik maak me zorgen. Schrijf ik om iets te veranderen? Om een lont aan te steken? Iemand bewust te maken? Ja. Verstopt in mijn inkt zitten piepkleine megafoontjes. Piepfoontjes, zo je wilt. Ik fluister er doorheen. Kun je me horen? Reden 3. Reden 4. Soms klikt het wel gelijk tus sen mij en het verhaal. Zo'n ochtend dat zelfs de directe bevrediging van een paar minuten op Facebook mij niet kan weer houden van het enige wat ik wil doen. Het enige wat er op dat moment toe doet: een verhaal scheppen. De waarheid scheppen. Mijn bijdrage aan de wereld. Dit is de belangrijkste reden waarom ik schrijf: om niet dood te gaan. Hoe word je onsterfelijk? Het beste antwoord dat ik je kan geven is dit: maak iets. Maak mooie boeken, maak mooie kin deren. Maak een tafel waar je achterklein kinderen aan zullen eten. Maak een sur prise. Maak een tijdcapsule, begraaf hem diep in de grond. Maak een gezellig huis. Maak een auto die rijdt op C02. Maak je hart open voor de haters. Laat ze naar binnen kijken, laat ze er niet in. Maak nu ance. Maak je op. Maak een sneeuwvrij pad voor je buurman. Maak sneeuwbal len voor de kinderen uit de straat. Maak herinneringen. Maak vuur. Maak een reis met je vader. Maak een boekenplank. Maak een trui. Maak je agenda leeg voor een vriend. Maak thee. Maak een grapje. Maak iets los. Maak een brug naar Afrika. Maak hem stevig. Maak soep. Maak lied jes. Maak een kaart. Maak een toren. Maak foto's. Maak lawaai. Maak duidelijk. Maak spekkoek tot het is gelukt. Maak een bed op. Maak een lichtje. Maak tijd. Maak van je lichaam een holletje. Maak een verhaal. Het zijn allemaal verhalen. Als je goed kijkt zie je ze overal. In de rituelen met je kind, in die vakantie in je eentje. In de kaart aan je buurvrouw. In het spandoek. In het plotselinge idee tijdens de brain storm. In het verzinsel. Maak verhalen. Het is wat de wereld nodig heeft en het is wat jij nodig hebt om onsterfelijk te worden. Mijn dochter is 8. Ze schrijft boeken. Mijn zoon is 5. Hij kan 'vis' lezen. Ik ben zo trots. Ze zijn onsterfelijk aan het wor den. 41 magazine 51 SCHRIJF! I oio ANNABELOOSTEWEEGHEL WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 115