Natuurmens We vroegen mensen die over de natuur schrijven naar hun favoriete natuurboek. Bernice Notenboom (55) is klimaatjournalist, poolreiziger en filmmaker. Binnenkort verschijnt Arctica; Mijn biografie van de Noordpool. Zij bewondert de toewijding van een ontdekkingsreiziger die haar voorging. Op nummer 1? „De uitvinder van de natuur van Andrea Wulf, over het avontuurlijke leven van Alexander von Humboldt. Hij is de grondlegger van de studie naar natuur, de voorganger van Darwin. Superslim op het gebied van natuur- en scheikunde, maar ook filosofisch onderlegd. Hij toonde in de 18de eeuw al aan dat elk menselijk ingrijpen de balans in de natuur verstoort." Wat raakt u zo? „Zijn enorme toewijding. Hij was zijn hele leven op zoek naar antwoorden op vragen die hij zichzelf stelde over de natuur. En hij had de gave het poëtisch te beschrijven." Jong geleerd? „Thuis lazen we allemaal National Geo- graphic. Ik herinner me een foto van een reusachtige sequoia. Daarin was een tun nel gemaakt waar een auto doorheen reed. En voor de omtrek van de boom moesten wel zestig mensen in een kring staan. Dat maakte grote indruk. Toen ik voor het tijdschrift ging schrijven, was het alsof een jeugdroom uitkwam." Wat betekent natuur voor u? „Alles. Zonder natuur om me heen kan ik niet leven. Hoe wilder, hoe eenzamer, hoe uitgestrekter, hoe beter. Ik houd van de spaarzame plekken waar de natuur z'n gang kan gaan." Fijne plek? „Ik heb het geluk midden in de natuur te wonen, onderaan de Rocky Mountains. Mijn huis ligt op de migratieroute van alle grote dieren die van Alaska naar het zuiden trekken. Vanuit mijn raam zie ik uilen en witkopadelaars, beren, elan den en wolven." Wat is natuur nog in dit land? „Er wordt zoveel gestructureerd en geor ganiseerd. Dan krijg je discussies over het bijvoeren of doodschieten van herten die niet kunnen overleven in de Oostvaar- dersplassen. Laat de natuur met rust!" 41 wg magazine 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 113