VIER DAGEN ZAT HIJ IN Z'N EENTJE IN EEN CIRKEL, ZONDERETEN Column Erwin is onherkenbaar veran derd. Alsof er een andere man voor ons staat. Zachter. Naakter. Volledig in zijn element. Wat we hebben gedaan? Niets. En dat bleek ondertussen alles. Vier dagen eerder. Erwin is onrustig. Zijn telefoon bliept en trilt en zijn ogen schie ten alle kanten op. Het is druk, er is veel te doen. Zijn onderneming vraagt om aandacht, zijn vrouw en kinderen vragen om aandacht en zijn vrienden vragen om aandacht. Er vraagt zóveel om aandacht in Erwins leven, dat niets het werkelijk krijgt. Het leven pompt en duwt en vraagt en haast, het piept en kraakt, want het is te veel. Erwin weet dat het zo niet kan door gaan, maar hij kan niet anders. Hij weet niet waar zijn uitknop zit, hij weet niet hoe hij zich kan loskoppelen van die eeuwige stroom aan informatie die op hem afkomt en die hij bovendien ook zelf produceert. Sterker nog: het is een ma nier geworden om te overleven. Als je maar druk bent en belangrijk, ben je in elk geval onmisbaar. Als het leven niet zonder je kan, blijf je nodig en dat is soms het enige wat je op de been houdt. Op een dag dat het kan, nemen we hem mee naar het Kuinderbos, vlakbij Em- meloord en vragen hem al zijn spullen achter te laten. Zijn telefoon en auto sleutels, zijn laptop en schrijfwaren, zelfs zijn eten en drinken. Het enige wat hij overhoudt zijn wat warme kleren, een zeiltje tegen de regen, een slaapzak en een fles water. De uitnodiging is om vier dagen en drie nachten in z'n eentje in een kleine cirkel van een paar meter in het bos te zitten. Zonder afleiding, zonder andere mensen en zelfs zonder eten. Zodat in alle oncomfortabele weerstand en verve ling slechts één vraag ontstaat: wat blijft er van je over als je niets meer hebt? Ben je druk? Ga de natuur in. Ben je te druk om de natuur in te gaan? Ga dan wat langer de natuur in. Erwin ontdekte hoe mieren met elkaar communiceren. Waar regen naartoe stroomt op vlakke grond. Wat de favoriete plekken van teken zijn. Hoe wilde paarden reageren op de wind. Dat stilte niet bestaat. Maar vooral leerde hij hoe het was om ergens aandacht voor te hebben. Welke gedachtes overblijven als je ze allemaal al een keer hebt gehad. Dat hij zelf leuk genoeg was om een paar dagen mee door te brengen - óók zonder afleiding. Dat alles gewoon doorging als hij zich er niet mee bemoeide. Het bos liet zichzelf een paar dagen lang open en bloot aan Erwin zien. Maar vooral zag hij in dat bos eindelijk weer eens zichzelf. We kwamen hem halen na vier dagen eenzame stilte, ver weg tussen de bomen en hij keek ons teleurgesteld aan. „Nu al?" 41 David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. In het bos zag Enuin weer eens zichzelf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 111