Persoonlijk J Het idee ooit zijn ncicim op de omslag uan een boek te zien staan, was zo aantrekkelijk dat Peter Sierksma zijn baan opzegde. Schrijver, dat zou hij worden. Maar het liep anders. Tekst PETER SIERKSMA Illustraties GIJSKAST Af en toe wordt de vraag nog gesteld. De dens het ontbijt, raakten we aan de praat, vraag naar Het Boek. Het Boek dat bijna deden ons werk en dronken 's avonds twintig j aar boven de markt hing en al bier in de Frankfurter Hof met een stel die tijd als een wolk met me meetrok. aanstormende jonge Ierse schrijvers, van Het is een kwestie van snel schakelen. wie Colum McCann de leukste en Roddy Doe ik de korte of de lange versie? Doyle de bekendste was. Meestal de korte: „Goed, dank je. 't Schiet Those were the days! al aardig op." Terug op de redactie kreeg ik van tijd De lange is lastiger, want voor je het tot tijd een bruingele envelop toege- weet lig je op de pijnbank. In dat geval stuurd met knipsels waarvan de afzender rest er slechts één uitweg: de gang der wist dat ze me boeiden. Niet lang daarna zelfspot, ofwel een kwinkslag met ver- volgde de uitnodiging voor een, naar later wijzing naar de even genadeloze als zou blijken vrijwel jaarlijks terugkerende, troostrijke schrijverscartoons van Peter lunch. Ik had daar, zeker in het begin, van Straaten, Stefan Verweij, Kamagurka. nogal romantische voorstellingen bij. En niet te vergeten ZAK, pseudoniem Dacht aan diepzinnige gesprekken, koffie van de Belgische cartoonist Jacques Moe- met appeltaart en later op de dag een raert, die mijn lot al vroeg voorzag: zegt blond glas bier. En ook aan mooie verge- een oude vrouw met stok tegen manlief zichten. Maar zo verliep het niet. Elk jaar die wat sip achter zijn laptop zit: 'Weinig werd ik door mijn toekomstige uitgever schrijvers kunnen het totale oeuvre op hun verwelkomd met een kort maar krachtig: grafsteen laten zetten'. „Dag Peter, hoe is het met je?" Direct ge- De eerste ontmoeting met de man die volgd door: „En, heb je al wat?" zomaar mijn uitgever had kunnen wor- Dat laatste zinnetje raakte mijn hart als den, vond plaats in het najaar van 1996 een harpoen. Het appelleerde aan een toen ik voor Trouw de Buchmesse in oude wens waarin ik mijn jeugdherinne- Frankfurt bezocht. Ik logeerde in een ringen aan een oude melkfabriek om de klein familiehotel waar de stekkerdozen hoek hoopte te combineren met de veel weliswaar los in de muren hingen, maar grotere wereld van een bekende Ameri- de sfeer uiterst gemütlich was. Daar, tij- kaanse letterkundige, William Henry EN, hoe is HET MET JE BOEK?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109