Natuurmens We vroegen mensen die over de natuur schrijven naar hun favoriete natuurboek. Gerbrand Bakker (55) is hovenier en schrijver van romans en boeken over natuur. Zojuist verscheen Rotgrond bestaat niet. Hij herinnert zich nog dat hij in Artis niet alleen naar vreemde dieren keek, maar ook naar nieuwe bomen. Op nummer 1? „Petersons vogelgids moet je vooral gebrui ken, Het complete Rekelboek van Koos van Zomeren moet je lezen. De schrijver wandelt met zijn hond Rekel door de natuur en neemt je mee op observatie." Wat raakt u zo? „De manier waarop hij schrijft vind ik mooi, hij leest de blikken van die hond en leert daarvan. Bijvoorbeeld: de hond ziet een auto als een ander levend wezen. 'Het moet een vreemde sensatie zijn, voor Rekel, dat je in een dier kunt stappen om naar het strand te gaan.' Dat had Koos nooit bedacht als hij die hond niet had." Jong geleerd? „Ik weet nog goed dat ik als kind in Artis liep. En dat ik niet alleen naar dieren uit andere streken keek, maar ook naar de bomen waarop plaatjes met Latijnse namen hingen. Dat besef, dat er meer was dan populieren, dat je nog zoveel meer kunt zien, is me bijgebleven." Wat betekent natuur voor u? „Ik ben geboren op een boerderij, midden in de polder. Men noemt dat dan geen na tuur, maar 'cultuurlandschap'. Ik voel dat niet zo, wat zijn gras, bomen en sloten anders dan natuur? Als hovenier doe je niets anders dan de natuur beteugelen, zo ver mogelijk van je tuin houden. Ik ben een soort natuurbestrijder." Fijne plek? „Bergen vormen het toppunt van natuur. Ik ben er graag en ik vind het ook eng. Eén misstap en je bent er geweest. Ont zag, dat past erbij. Angst in je hartje en schoonheid om je heen, dat geeft me een bevredigend gevoel." Wat is natuur nog in dit land? „Niets. Nederland bestaat alleen maar uit steden en platteland, en dat is cultuur landschap. Ik ben er dol op, omdat je aan een landschap kunt aflezen wat er is gebeurd, wat mensen hebben gedaan om het te temmen. Die geschiedenis is voor mij een bonus." 41 wg magazine 43 i.ihui ,y,\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107