I 9 'V •- Dat Fortnite het lekker doet, hoefje Roy Bes- zelsen niet te vertellen. Het leven van de 20-ja- rige gamer, die op You- Tube bekend is onder de naam Royalistiq, staat sinds de opkomst van het computerspel op zijn kop. „Sinds ik video's maak waarin ik Fortnite speel, is het aantal abon nees van mijn kanaal verdubbeld. Het waren er in november nog ïoo.ooo en nu al 200.000. En het aantal keer dat mijn video's per maand bekeken worden, is zelfs ge stegen van 2 naar 8 miljoen! Zó tof." Roy heeft het zelfs aangedurfd zijn hbo-studie te staken, fulltime YouTuber te worden en een eigen webshop te beginnen. „Ik kan er inmiddels goed van leven en krijg ook allerlei vette aanbiedingen: ik werd als gamer uitgenodigd voor een trip naar Londen en naar Parijs en ga dit jaar waarschijnlijk nog naar de VS. Dat succes hangt direct samen met Fortnite: dat is echt in geslagen als een bom. Niemand in mijn omgeving heeft het nog over iets anders." Grappig Over het waarom hoeft-ie niet lang na te denken. „Het is een schiet spelletje, maar wel een bijzonder grappig, niet bloederig schietspel letje: meer tekenfilmachtig dan realistisch. En het gaat niet alleen om schieten. Je kan, net zoals in de game Minecraft, ook bouwen. Daarom spreekt het jonge kinderen én twintigers zoals ik aan. En: jon gens én meisjes. Eerst was maar 10 procent van mijn abonnees vrouw, sinds Fortnite 30." Dat het spel gratis is, speelt 'na- tüürlijk' mee. „Iedereen kan er op elk moment mee starten. En ja, je kan dingetjes online aanschaffen, maar je wordt er als speler niet be ter van. Het is niet zoals bij FIFA pay to win: iedereen heeft hier evenveel kans om als eerste te ein digen." Wat het ook laagdrempelig maakt: het is geschikt voor zowel Dat schieten is eigenlijk geen schieten, maar een veredeld tikkertje Xbox, Playstation, Windows als Apple. „Dat geldt lang niet voor alle games." Volgens gamejournalist Harry Hol speelt het spel in op allerlei 'oergevoelens'. „Het heeft alles te maken met jagen, speuren, zorgen dat je anderen te slim af bent. En dat 'schieten' is eigenlijk geen 'schieten', maar veredeld tikkertje spelen. Tegenstanders raken niet gewond, ze verdwijnen gewoon. Het gaat bovendien lekker snel. Binnen twintig minuten zit een potje erop." Hol vindt het best een sociaal spel. Met een paar drukken op de knop kan je met anderen spelen die ergens anders achter een computer zitten. „Dit spel wordt zelfs leuker als je met anderen optrekt. Je kan wapens met hen ruilen, je moet voor hen opletten en hen waar schuwen als er tegenstanders aan komen. Het nodigt uit tot samen werken." Het succes komt niet uit de lucht vallen. Makers Epic Games en People Can Fly hebben, zegt expert Peter Bouwman van gamersnet.nl en watspeeltmijnkind.nl, 'handig voortgeborduurd' op een ander spel: PlayerUnknown's Battle- grounds. „Het concept van één spe ler tegen honderd andere spelers zat daar al in en Fortnite heeft dat heel slim gekopieerd en er dingen als bouwen aan toegevoegd." Vreemd Dat het alle gamelijstjes aanvoert, heeft Bouwman wel verrast. „Ik vind dat bouwen bijvoorbeeld zelf best een vreemd onderdeel, omdat je er eigenlijk weinig tijd voor hebt. Maar blijkbaar geldt voor Fortnite die bekende sneeuwbal: het succes is niet meer te stuiten. De game- gemeenschap heeft het snel opge pikt, toen volgden de YouTubers, toen het brede publiek en nu wil iedereen het doen 'omdat iedereen het doet'." Of het een blijvertje of gril is? Dat vindt hij moeilijk te voorspel len. „Zo'n heel uitgebreide game als Call ofDuty: World War II, waar jaren aan gewerkt was, bleef maar even heel populair, terwijl zoiets als Minecraft het al tijden goed doet. Dus: wie zal het zeggen?" YouTuber Roy gelooft erin. „Ik heb er lang over nagedacht, hoor. Stort ik me in iets tijdelijks of niet? Maar ik denk dat Fortnite blijft. Vooral omdat de makers steeds voor nieuwe dingen zorgen. Dan is er opeens weer een nieuwe stad op het eiland, of komt er zo'n gadget bij als een 'jetpack', waarmee je kan vliegen. En dan wil iedereen toch maar één ding: nog een potje." WAT IS FORTNITE? fV r~- V U T K HL vrijdag 9 maart 2018 GO Eefje Oomen Amsterdam - Harry Hol (gamejournalist) Kijk op de site bij /video YouTuber Royalistiq leeft voor én van Fortnite. Fortnite/Battle Royale is een over- levingsspel. Je wordt als speler op een fantasie-eiland met 99 andere spelers gedropt en moet proberen al je concurrenten weg te schie ten. Dat doe je door onderweg wa pens te verzamelen, hout en stenen voor trappen en forten bij elkaar te sprokkelen en samen te werken met andere spelers. Het spel is gra tis, maar de makers verdienen aan de 'microtransacties' (de aanschaf van bijv. een uitrusting) en het be taalde premium-abonnement. tt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9