Terneuzen zet koers uit voor nieuwe Dethon Nicky en Manouk beginnen brasserie De Nieuwe Kraag 7 „Nee, niet nerveus. Het is meer een gezonde spanning." Nicky Koole (26) heeft er juist veel zin in. Nog een paar dagen hard doorwerken en dan gaat brasserie De Nieuwe Kraag open. Samen met Manouk Visser (26) wil Nicky Koole het restaurant aan de Terneuzense- straat, in de bocht naar Zaamslag, nieuw leven inblazen. Nicky had het pand al langer in het oog. „Ik vond het altijd al dood zonde dat dit zo lang leegstond. Het is een van de mooiste plekjes van Terneuzen. Pas ook, met die sneeuw. Zo mooi was het hier." Binnen ruikt het splinternieuw. Niks herinnert meer aan het Thaise restaurant dat er tot enkele jaren geleden in gevestigd was. „Het was heel donker." Nicky wijst naar de bruine bar. „Zo don ker was het, en wat rood. Wij heb ben er gelijk een paar potten witte en grijze verf tegenaan gegooid." Manouk en Nicky zijn het vol gens eigen zeggen altijd wel met elkaar eens. Ook met het besluit De Nieuwe Kraag een brasserie te noemen. „Restaurant is wat te zwaar", denkt Nicky. „Grandcafé klinkt weer te veel als café. Met brasserie kun je alle kanten op, dat klinkt wat speelser." Er is de afgelopen tijd veel ge beurd. De zaak is helemaal in het nieuw gestoken maar er is nog werk genoeg. De twee hebben grote plannen. Buiten zijn man nen bezig met de nieuwe serre die een panoramisch uitizicht gaat bieden op de akkers, de kreek en spelende kinderen. „We gaan de inrit en de parkeerplaats naar de andere kant verplaatsen. Dit deel (Nicky wijst naar het deel dat grenst aan de Otheense Kreek) wordt een speeltuin waar ouders naar hun kinderen kunnen kij ken." Bij alleen een speeltuin blijft het niet als het aan Manouk ligt. „Mo gelijk gaan we ook waterrecreatie op de kreek bieden. Waterfietsen bijvoorbeeld, of suppen. Dauw- suppen in plaats van dauwtrap- pen." Mensen die in alle vroegte, staand op een plank peddelen over de kreek. Manouk ziet het al hele maal voor zich. Ik vond het altijd al doodzonde dat dit zo lang leegstond. Het is een van de mooiste plekjes van Terneuzen Over de naam hoefde het duo niet lang na te denken. „Het heette vroeger hier ook al De Kraag. De Nieuwe Kraag om te laten zien dat het nu iets anders is geworden", legt Manouk uit. Het is niet onopgemerkt geble ven dat er weer leven is op de plek die zo lang uitgestorven leek. „Mensen willen nu al reserveren en de paasbrunch zit al bijna hele maal vol", zegt Nicky tevreden. „Je moet heel snel zijn om nog een plekje te hebben. Op Facebook hebben we nu al duizend likes en we zijn nog niet eens begonnen. Mijn vader zei al, als maar de helft van de mensen die interesse tonen straks ook op komen dagen, ga je het nog druk krijgen." „Nog zeven dagen", Nicky zucht. Het wordt aanpoten straks. „Ik ben niet anders gewend", zegt Manouk. Ze zit al haar halve leven in de horeca. Nicky was manager in een sportschool. „Ik zal best de poten uit mijn lijf lopen, maar dat zal ik wel helemaal vergeten wan neer aan het einde van de dag ie dereen tevreden is." Wethouder Jack Begijn zal De Nieuwe Kraag op 16 maart openen. Zie ookwww.facebook.com/bras- seriedenieuwekraag. De toekomst van Dethon en haar ongeveer 800 medewerkers met een arbeidsbeperking is verzekerd in het Terneuzense plan. B en W van Terneuzen willen echter van Dethon niet meer één groot sociaal werkbedrijf maken waarin allerlei taken om uitkeringsgerechtigden opnieuw aan werk te helpen zijn gebundeld, zoals vorig jaar zomer nog in de notitie 'Samen werken aan talent' werd voorgesteld. Terneuzen heeft het idee om van Dethon een breed sociaal werkbe drijf te maken met een centrale rol in de bemiddeling van uitkerings gerechtigden nog eens tegen het licht gehouden. Dat is gebeurd na kritiek van de eigen onderne mingsraad en uit de politiek. Bu reau Point van Willem van der Craats is daarvoor in de arm geno men. Point concludeert dat het, ook om financiële redenen, beter is Dethon niet verder op te tuigen met taken die het Werkservicepunt Zeeuws-Vlaanderen als arbeidsbu reau en de afdeling werk en inko men (de vroegere sociale dienst) voor uitkeringsgerechtigden ver vullen. Het Werkservicepunt is Het belangrijkste blijft dat wij uitke ringsgerechtigden helpen weer aan de slag te gaan goed in het verzamelen en bemid delen in vacatures. Laat dat zo, aldus adviseur Van der Craats. De afde ling werk en inkomen kan onaf hankelijk beoordelen of mensen voor een uitkering in aanmerking komen en wat er moet gebeuren om hen weer aan het werk te krij gen. Dat kan door mensen werker varing te laten opdoen bij Dethon, maar dat hoeft niet per se, zeker niet voor uitkeringsgerechtigden die ook zonder die werkervaring vrij snel weer aan de slag kunnen komen. „Niet samenvoegen, maar sa menwerken", vertaalt de Terneu zense wethouder en Dethon-be- stuursvoorzitter Cees Liefting het voorstel van bureau Point, dat door B en W van Terneuzen wordt omarmd. „Het belangrijkste blijft dat wij uitkeringsgerechtigden zo goed mogelijk helpen weer aan de slag te gaan. Dat kan het beste door de verschillende organisaties te la ten samenwerken, waarin Dethon zeker voor mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt een be langrijke rol kan en zal vervullen." Terneuzen, Hulst en Sluis zitten alledrie in Dethon. Het verzet tegen de omvorming van Dethon tot een breed sociaal werkbedrijf was het grootst in Terneuzen. Dat heeft ge leid tot de koerswijziging, waarbij het doel - het aan werk helpen van uitkeringsgerechtigden en Dethon in stand houden als werkvoorzie ning voor mensen met een ar beidshandicap - hetzelfde is geble ven. Liefting heeft dan ook goede hoop er met Sluis en Hulst uit te ko men. vrijdag 9 maart 2018 Het wordt aanpoten aan de kreek Guido van der Heijden - Nicky Koole Ook Terneuzen is eruit met soci ale werkvoorziening Dethon. Het college van B en W heeft een nieuwe koers uitgezet om uitke ringsgerechtigden aan werk te helpen, waarin een belangrijke, maar geen overheersende rol is weggelegd voor Dethon. Harmen van der Werf Terneuzen - Cees Liefting, Dethon Nicky Koole (I) en Manouk Visser toverden een Thais restaurant om in een brasserie aan de kreek, fotoboaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65