£"l C9 ING flink in de fout Hoornbeeck zet vaart achter wijkleerbedrijf Jeugddetentie voor straatrovers Klusjes 2 Sinds een jaar maakt de politie meer werk van meldingen over stalking. „Slachtoffers willen maar één ding: rust." STALKING AANPAK Commentaar Iederland kan de zon in het water zien schijnen. Ne derland kan omgaan met een zekere ongelijkheid in inkomens en bezit. Maar er zijn grenzen. Als die worden overschreden is er meteen brede verontwaardi ging. Zoals bij het nieuws over de explosief gestegen en daardoor extreem hoge beloning van ING-topman Ralph Hamers. De baas van Hamers vergelijkt hem met een topvoetballen Die verdient toch ook veel? De Nederlandse vereniging van Commissarissen en Directeuren zegt nog maar eens dat de internationale banenmarkt nu eenmaal zo in elkaar zit. Ook zo'n dooddoener. Want Nederland kan best een eigen koers varen en een beetje rustig doen met de topbe- loningen. Mark Rutte liet zich ooit kernachtig uit over ban kiers die méér willen: 'Dan denk ik: ga dan naar Londen, toedeledoki!' Zo maakte de premier duidelijk dat Neder land niet bang is voor een gebrek aan topbestuurders. De affaire Hamers is extra pijnlijk omdat ING nog niet zo lang geleden door de belastingbetaler werd gered. Dat de raad van commissarissen en de topman van uitgerekend deze bank nu bewijzen dat zij lak hebben aan de Neder landse maatschappelijke verhoudingen, vraagt om een re actie. De regering bromt al. Terecht. Maar het wordt pas echt interessant als de aandeelhouders ingrijpen of als de klanten massaal met de voeten stemmen. ING verdient het. Nederland kan best eigen koers varen en een beetje rustig doen met beloning topbestuurders De school trad een paar weken gele den naar buiten met het plan voor het wijkleerbedrijf. De hoofdreden om deze voorziening op te zetten, is dat het voor met name leerlingen van de opleiding dienstverlening vaak lastig is een stageplaats te vin den. Het leerbedrijf moet soelaas bieden. De leerlingen kunnen straks bijvoorbeeld eenzame mensen be zoeken, boodschappen voor oude ren doen of een wandeling met hen maken. Er is van alles te bedenken. Deze week was er een informatie bijeenkomst. Daar kwamen volgens Lukasse veel zorg-, onderwijs- en welzij nsinstellingen op af die actief zijn in Goes-Oost. Het Hoornbeeck hoopt dat deze en andere instellin gen willen samenwerken in het toe komstige wijkleerbedrijf. „We gaan Na de zomervakantie willen we beginnen met het leerbedrijf nu een projectgroep vormen, die het plan tot aan de zomer gaat uitwer ken en ook treden we met de ge meente in overleg", stelt Lukasse. „Na de zomervakantie willen we be ginnen." Wijkcentrum Jan Ligthart is in beeld als uitvalsbasis. ALMANAK Tom (8) uit Goes houdt niet zo van klusjes. Niet dat hij daar vaak mee wordt gepest, maar de en kele keer dat hij zijn kamer moet opruimen of een bord naar de keuken moet brengen, gaat dat meestal gepaard met het nodige gemopper. Om die reden kreeg zijn vader direct een zwijgplicht opgelegd toen hij Tom gisteren ophaalde na de schooldag. „De juf zei dat het vandaag vrouwendag is", zei de jongen op verontwaardigde toon. „Maar niet tegen mama zeggen, hoor! Anders moet ik misschien allerlei klusjes gaan doen!" Zonnepanelen op dak dorpshuis Aannemer voor spoortunnel Guimar zingt met Euterpe YERSEKE Oer-Hollandse spelletjesmiddag Zorgen dat het stopt en erger voor komen. Dat wil de politie bereiken met een nieuwe werkwijze om stal king tijdig aan te pakken. In de regio Oosterscheldebekken werd er een jaar geleden mee begonnen. Inmid dels passen ook de basisteams Wal cheren en Zeeuws grepen. De moord zorgde voor een omkeer binnen de politie. In Til burg en Roosendaal begon een proef hoe stalking aan te pakken. Zeeland volgde vorig jaar. Bij een aangifte of melding van stalking wordt een checklist tevoor schijn gehaald. Aan de hand hiervan wordt het risico ingeschat. Bij con crete dreiging met geweld of angst bij het slachtoffer voor ern- Vlaanderen de methode toe. Aanleiding voor de nieuwe aan pak was de trieste dood van de ver pleegkundige Linda van der Giesen. Zij werd drie jaar geleden bij het TweeSteden Ziekenhuis in Waal wijk doodgeschoten door haar ex. Hoewel de vrouw meerdere malen aangifte had gedaan, was niet inge- stig letsel gaan de seinen op rood. Dan wordt direct actie ondernomen. Als sprake is van mishandeling, vernieling of ernstige bedreigingen zal de dader natuurlijk aangehou den worden en voor de rechter ge bracht. Maar in lang niet alle geval len staat de stalker zijn ex naar het leven. Herhaaldelijk bellen, bericht jes sturen, rondhangen in de buurt. Voor het plegen van straatoverval len in Hulst en omgeving heeft de rechtbank in Middelburg gisteren drie jongelui veroordeeld tot jeugd detenties gelijk aan her voorarrest en taakstraffen. De zaak van een vierde verdachte wordt later behan deld. Een 17-jarige Hulstenaar kreeg 230 dagen jeugddetentie waarvan 180 voorwaardelijk, een taakstraf van 165 uur en een leerstraf van 35 uur opgelegd. Een even oude Middel burger werd veroordeeld tot 180 da gen jeugddetentie waarvan 153 voorwaardelijk en 120 uur taakstraf. Een t9-jarige inwoner van Klooster- zande incasseerde een straf van 150 dagen j eugdgevangenis, waarvan rr8 voorwaardelijk en 120 uur taak. In alle gevallen was het onvoorwaarde lijke deel van de opgelegde jeugdde tentie gelijk aan het voorarrest. In de nacht van vrijdag 20 op za terdag 2t oktober 20t7 beroofden de vier jongens, negen mensen. De 19- jarige Kloosterzandenaar had een auto en reed de drie overige ver dachten rond. Die bedreigden de slachtoffers met een nep-vuurwa- pen. De buit bestond uit een tele foon, geld, kleding en sleutels. De zaak van de vierde verdachte, een 17-jarige jongen uit Hulst, wordt in april behandeld. vrijdag 9 maart 2018 Het Hoornbeeck College in Goes wil aan het begin van het komende schooljaar het wijk leerbedrijf in Goes-Oost al draai ende hebben. Dat zegt Johnny Lukasse, opleidingsmanager welzijn. Rob Paardekam Goes - Johnny Lukasse, opleidingsmanager welzijn Tip? redactie@pzc.nl HOEDEKENSKERKE Het zonnepanelenproject in Hoedekenskerkse gaat van start. Op het dorps huis worden deze week 160 zonnepanelen ge plaatst die 'gekocht' zijn door inwoners van Hoe- dekenskerke of nabijge legen dorpen. Zo kunnen mensen die zelf geen zonnepanelen op hun dak willen of kunnen leg gen, toch duurzame energie opwekken. Het project is een initiatief van een paar inwoners van het dorp. GOES Aannemingsbedrijf Ge broeders de Koning uit Papendrecht mag van de gemeente de spooron- derdoorgang aan de Van Hertumweg in Goes aan leggen. Deze aannemer scoorde het best op zowel prijs als kwaliteit. De voorbereidingen voor de gigantische klus be ginnen binnenkort, na de zomer begint het 'echte' werk. Dat duurt tot 2020. Op 12 april is er een in formatieavond over het plan. HEINKENSZAND De Vlissingse zanger Guimar luistert het con cert op van de 125-jarige muziekvereniging Eu terpe morgen in De Stenge in Heinkenszand. In de show 'A Night Like this' zingt de eindexa menleerling van de Aca- demy of Music and Per- forming Arts in Tilburg onder begeleiding van de fanfare nummers van Mi- chael Bublé en Frank Si- natra. De show begint za terdag om 20.00 uur. Ouderen die zin hebben in een actieve en gezel lige middag,kunnen maandag terecht in zorgcentrum Moerzicht in Yerseke. Twee stu denten van het CIOS houden dan een 'Oer- Hollandse spelletjes middag'. Na afloop is een hapje en een drankje. Gratis toe gang, aanvang 13.30 Lastige ex eerder op de korrel Theo Giele Middelburg Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60