h .3$9f titaËRf «s&mrodffe 14 ZE Paardenminnend Nederland is deze dagen weer in i-S&K Br. m - - Een speciale zandvloer voor de luxepaarden? Jawel hoor, hij ligt er, in de Brabanthallen in Den Bosch. Daar wordt op dit moment het jaarlijkse paardenevenement Indoor Brabant gehouden. Het recept is geheim. Tot stand gekomen door ja ren ervaring, en heel veel liefde. Er is zo'n 4.000 ton van gestort op de bodem van de Brabanthallen. Dit gaat dus over zand. Zand voor de paardensport, voor Indoor Brabant. „De meeste mensen denken: zand is zand" zegt Vincent de Groot van de firma Agterberg uit Utrecht.„Maar dit is niet zomaar zand, dit is een spe ciaal mengsel. Er zit een soort gel doorheen, stukjes vilt, en een soort draden die wij apenhaar noemen. Die bodem moet dempen, veren, vocht vasthouden, niet te veel stui ven, en heel belangrijk: de eerste rui ter moet net zo goed kunnen rijden en springen als de laatste." De Groot bukt en pakt een handvol zand. „Kijk, dit kun je met normaal zand niet doen." Hij kneedt een bal van het zand. Een soort harige, bruine sneeuwbal. Vijf man, zes trac tors en een wals moeten die 4.000 ton zand tot en met zondag in be dwang houden, als de Brabanthallen onderdak bieden aan Indoor Brabant. Dus sproeien ze, met de tractor, maar ook met de hand. Ze trekken het zand tussen de verschillende sprin gers door strak, zeven de paarden- poep eruit en vullen de kuilen. Wat verder opvalt deze dag zijn de teakhouten paarden, minstens zo groot als een pony, van kunstenaar Peter Elaut uit het Belgische Wette- ren. Hij heeft twee soorten paarden. Die met prijskaartje kosten zo'n 1.500 euro per stuk. Die zonder prijskaartje moeten rond de 7.000 euro opbren gen. „Deze paarden zijn van teak hout, dat is decoratie. Tegen een prijs die voor iedereen is weggelegd", den zijn gemaakt van liaan en drijf hout. De anatomie klopt helemaal. Paardenliefhebbers kijken daarnaar. Die willen dat de enkels kloppen, en de hoefjes. Dat de oortjes er goed op staan." Supermarkten Drieduizend vierkante meter win kelruimte is begroot op de beurs- vloer, dat is ongeveer het vloeropper vlak van drie grote supermarkten. Daar kun je dan een zadel kopen. Of paardrijlaarzen uit Italië. Je kunt er een paardencrematie boeken of een nieuwe paardentrailer aanschaffen. Met een design tussenschot. Hier loopt sinds gisteren paarden minnend Nederland, zestigduizend man sterk. Het is luxe. Luxe produc- 'M) 'v/ l meent hij. „Dit is kunst. Deze paar- ten om te kopen, luxe bars om luxe De paarden krijgen allemaal hun eigen voer. Het ene dier sportbrokken, een ander muesli drankjes in te drinken, en luxe stoel tjes om naar de paarden te kijken. Je zou verwachten dat de paarden ook behandeld worden als luxepaarden, maar dat valt alleszins mee. De boxen waar ze sinds gisteren logeren - het gaat om 190 paarden - zijn niet bij zonder luxe. Gewoon drie bij drie meter, zoals de internationale paar- densportbond, de Fédération Eque- stre Internationale, voorschrijft. Miljoenen En hoewel er voor vele miljoenen aan paard binnenstaat, wordt er niet uit gouden bakjes gegeten. „De paarden krijgen allemaal hun eigen voer. Dat nemen de eigenaren zelf mee. Het ene dier eet sportbrokken, een ander muesli. Als je ze overzet op ander voer duurt het een paar dagen voor dat ze daaraan gewend zijn", zegt stalmeester Rick Veldstra, naar eigen zeggen één van de laatste vrijwilli gers van Indoor Brabant. „En verder krijgen ze gewoon goed hooi, goed stro en goede houtkrullen, maar dat is niet anders dan op een goede manege hoor." Echt rare fratsen hebben noch de ruiters noch hun paarden. „Er heeft wel eens iemand 25 kilo houtkrullen in een box gestrooid. Dan staat zo'n paard er tot z'n buik in. Dat is te gor tig. Maar ze strooien er vaak wel veel in, tegen de wand omhoog, dan kun nen de paarden makkelijker overeind komen als ze gaan rollen." Nu loopt iedereen de paardenruimte nog in en uit, ongestoord. „Straks gaat het op slot. Dan is het hier beter beveiligd dan de Nederlandsche Bank." vrijdag 9 maart 2018 op apen - iu~ -i - mS8& 'V-k^-^-r Laura Romaillos Den Bosch Het speciale zand- mengsel waar de paarden vanaf mor gen op rijden, wordt met tractoren en met de hand natgehouden. FOTO'S MARC BOLSIUS RickVeldstra, stalmeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42