WIM HOFMAN Lustbelevingen ledereen blij met gaten in dam Reken af met hard water water4.. specialist 11 NU MET 2 JAAR GRATIS ZOUT Het moet in het jaar 2000 geweest zijn dat we een voorraad chocolade paaseitjes aan legden, witte, melk en donkere. Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn, vinden wij. Op Valen tijnsdag eten we altijd de eerste paaseitjes. We hebben de ligstoel maar op het goede plekje bui ten laten staan, net bij de buitenkeuken. De kus sens zijn zo gepakt. Dat is een fluitje van een cent. Ze zitten in een hoes, maar de rits hebben we, heel slim, opengelaten. Er staat op dit moment (begin maart 2018) wel een ijskoude Siberische wind, maar volgens sommigen ruik je de lente. Was het maar zomer. We kunnen niet wachten en willen zo graag het leven verkorten. Onze zomerreizen zijn al ge boekt. We denken aan de Middellandse Zee. En we willen nog naar Spanje. Als het daar te heet is, denken we gewoon vooruit aan de winter. Daar in het zuiden heb je in ieder geval zon. En het is er goedkoop. Daar kijken we echt naar uit. We gingen naar de meezingmattheus, al is de lijdensweek nog lang niet begonnen, maar ja, het is meeslepende muziek en vooral het slotkoor zingt zo lekker weg. Echt een beleving. Was ons kindje er alvast maar, we kunnen niet wachten. Maar ja, het wil niet echt lukken. We doen er van alles aan. De verzekering zal wel be talen. We denken aan een meisje. Kleertjes heb ben we al. De kerstversiering laten we maar han gen. Dat doet de gemeente dikwijls ook. Voor je het weet is het zover. Maar we hebben eerst nog kermis. Volgend jaar krijgen we pensioen, ze zeg gen dat we dan in een gat vallen. Maar dat is onzin natuurlijk. Alles gaat wel verschrikkelijk lang zaam, de tijd lijkt maar zo'n beetje door te rollen. En op het werk zijn wij wel uitgekeken. Denk nu niet dat wij achter de geraniums gaan zitten, al hebben we wel geraniums. Het lijkt ons keileuk om straks met een hond of met ons kleinkind te kunnen gaan wandelen! Was het maar zover. We kunnen niet wachten. En met een hond gaan wandelen in de winter is niet zo erg; de uitwerpselen bevriezen gewoon en laten zich dan gemakkelijk verwijderen. Omdat ecologie en economie hand in hand gaan, zoals Schouten uit legde. De maatregel is goed voor de natuur, maar ook voor de recreatie, de vissers en - als er turbines voor getijdenstroom in de openingen in de Brouwersdam komen te hangen - voor de innovatieve industrie. Schouten: „We kunnen nu grote projecten aanpakken waar al lang een wens voor was maar geen geld." Over de dam verspreid. Hoeveel en waar is nog niet duidelijk. Er wordt wel voor gewaakt dat ze niet te dicht liggen bij Brouwerseiland, het geplande recreatieproject in de oude werkhaven in de Grevelin gen. Ook het festival Concert at Sea heeft niks te vrezen. Ja, de Flakkeese Spuisluis, die nu al in de Grevelingendam het water van het Grevelingenmeer ververst. Dat is niet één groot gat, maar een doorlaat met verschillende kokers naast elkaar, met een doorsnee van acht bij acht meter, die kunnen worden afgesloten. De turbines om stroom op te wekken kunnen in de kokers worden gehangen. Minister Schouten hoopt van wel. „We moeten goed kijken als we ze inpassen wat het doet met de vis sen. We hebben daar trouwens al ervaring mee in de Afsluitdijk. Het zou heel mooi zijn als we op dit punt meteen een slimme combi natie kunnen maken met energie opwekking." Absoluut niet, garandeerde minis ter Van Nieuwenhuizen. „Bij de herdenking van 65 jaar waters noodramp heb ik al gezegd dat de waterveiligheid nooit met pensi oen gaat. Daar zullen we altijd voor knokken. We denken echt dat we dit op een hele verantwoorde ma nier doen. De Zeeuwen hoeven niet te vrezen voor hun veiligheid. Het beleid voor de waterkwaliteit zit nog in zijn puberteit. In de toe komst zal daar nog meer geld naar toe gaan. Hier kunnen we een mooie start maken." Directeur netwerkontwikkeling van Rijkswaterstaat Zee en Delta Liz van Duin denkt dat in 2020 of 2021 de eerste werkzaamheden plaatsvinden. „Het is een complex ontwerp. We moeten rekening houden met de waterkerende functie en met de bereikbaarheid van Zeeland. En hoe zit het met de getijdencentrales? Komen die er op tijd in te hangen of pas later? We moeten met de markt goed ver kennen wanneer de schop de grond in kan. We zullen ook met verschillende sectoren om tafel moeten om te kijken hoe deze maatregel ze raakt." In 2024. „We hebben nu 75 miljoen euro voor dit project gerealiseerd", aldus minister Schouten. „Op mijn ministerie zeiden ze al dat ze vreesden dat ik het niet ook nog kan openen. Misschien kan ik wel zorgen dat ik bij de start van de bouw ben." Reken op de (financiële) voordelen van een waterontharder Actie geldig t/m 30 april 2018. Kijk op water-specialist.nl/zout voor de voorwaarden. Een waterontharder van Waterspecialist: biedt gegarandeerd comfort past altijd is snel geplaatst heeft 15 jaar garantie is altijd maatwerk Waterspecialist Smithweg 1.32, Goes T 085-3030961 W water-specialist.nl vrijdag 9 maart 2018 WA De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator W UftPMAK ledereen lachte gisteren tijdens het bezoek van de ministers Ca- rola Schouten (Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) en Cora van Nieuwenhuizen (Infra structuur en Waterstaat) aan het Informatiecentrum Grevelin- gen op de Brouwersdam. Ze kwamen uitleg geven over de 75 miljoen van het kabinet om eb en vloed terug te brengen in de Grevelingen. Ernst Jan Rozendaal Ouddorp Waarom is iedereen zo blij? Waar komen die openingen? Is er al een voorbeeld? Gebeurt dat meteen? Bedreigt het getij de veiligheid? Wanneer begint het werk? En wanneer is het af? A Ministers Carola Schouten (links) en Cora van Nieuwenhuizen op het Informatiecentrum op de Brou wersdam. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39