Fruittelers willen niet 'overnetten' het eerst uitgevoerd 5 wordt steeds meer in twijfel getrokken ginpunt van de beschrijving van een ontwikkeling gebruikt. Als het gaat om het aantal geboortes wordt een vergelijking met 2000 gemaakt. „Het aantal geboorten in Zeeland is tussen 2000 en 2016 met 'meer dan een kwart gedaald'", schrijft de ZB. In 2000 werden volgens het CBS 4489 kinderen geboren in Zeeland, in 2016 waren dat er 3459. De af name is overigens niet 'meer dan een kwart', maar 22,9 procent, min der dan een kwart dus. Landelijk was de afname in diezelfde periode 16,5 procent. Er zijn drie soorten leugens: leugens, grotere leugens en statistieken. De samenvatting van de Staat van Zeeland begint met deze twee zin nen: ..Beleid moet inspelen op ont wikkelingen in de samenleving. In dit rapport zijn voor de provincie Zeeland belangrijke ontwikkelin gen beschreven, met de nadruk op de periode na 2013." Als de ZB het jaar 2013 als uit gangspunt had genomen, dan had de afname een veel minder drama tisch beeld laten zien. Namelijk een daling van 3513 naar 3459 geboorten in 2016. Een daling van 1,5 procent. De afname van het aantal geboor ten lijkt daarmee tot staan gebracht te zijn. Landelijk noteerde het CBS in die drie jaar een lichte toename van 0,7 procent. Perspectief De Staat van Zeeland meldt dat 'inmiddels een kwart van alle Zeeuwse werknemers een baan buiten de pro vincie heeft'. Volgens de meest recente cijfers (de cember 2015) van het CBS werkten 43.400 van de 162.500 Zeeuwse werknemers buiten de provincie. Dat is 26,7 procent. Het jaar daarvoor, in december 2014, werkten 41.500 van de 162.300 Zeeuwen (25,6 procent) buiten de provincie. In 2005 waren het er nog maar 26.700. Er zijn dus veel meer Zeeuwen buiten de provincie gaan werken. „De extreem lage werk loosheid en het grote en stijgende aantal werkenden buiten de pro vincie suggereert een substantiële mate van mismatch tussen vraag en aanbod van werk in Zeeland." Deze opmerking wordt gemaakt vanuit een 'Zeeuws' perspectief. Lijkt logisch, maar is dat niet voor de Tholenaar die in Bergen op Zoom werkt, de Sluisenaar met een baan in Brugge, of die Bruse ver pleegster in het ziekenhuis in Dirksland. De afstanden naar de meeste Zeeuwse werkgevers zijn voor deze Zeeuwen veel groter dan naar een baas net over de provincie grens. Het CBS plaatste zelf enkele kanttekeningen bij de cijfers: zzp'ers worden niet meegeteld, uitzendkrachten worden gerekend tot de ge meente waar het uit zendbureau is ge vestigd, voor werknemers is dit de ge meente waar de werkgever domicilie heeft gekozen. Kortom, de werk- locaties die in de statistieken worden ge bruikt kun nen afwij ken van de plaats waar iemand daadwer kelijk zijn werk ver richt. J 112 NIEUWS Drugslab in vakantiewoning Vier rijbewijzen afgepakt Raad van State zette gisteren tij dens een rechtszaak flinke kantte keningen bij een besluit van de provincies om vraatschade die mezen aan peren toebrengen niet langer te vergoeden. Tijdens de rechtszaak in Den Haag bleek dat de provincies geen enkel onderzoek of hard bewijs aan konden voeren waaruit blijkt dat volledig met netten overdekte pe renboomgaarden vraatschade voorkomt, of minimaliseert. 'Ner gens in Nederland of in de landen om ons heen zijn er perenboom gaarden volledig met netten over dekt. Hoe kunnen de provincies dan beweren dat het overnetten van boomgaarden een goede me thode is om oogstschade te voor komen', zei een woordvoerder van de fruittelers. Een dertigtal fruittelers uit het hele land, waaronder Zeeland, ziet helemaal niets in een voorstel van de provincies om hun peren boomgaarden voortaan maar he lemaal vogeldicht te overdekken met netten. De provincies, waar onder Zeeland, Noord-Brabant, Gelderland en Zuid-Holland, vin den dat de fruittelers zelf meer maatregelen moeten nemen om vraatschade aan peren door me zen te voorkomen. De provincies beschouwen de mezenschade nu als gewoon ondernemersrisico en willen af van vraatschadevergoe dingen die ze tot nu toe betaald hebben. De schades kunnen jaar lijks per bedrijf fluctueren tussen enkele honderden euro's tot 50.000 euro. In twee jaar willen de provincies de schadevergoedingen afbou wen. Eerder kregen ze een tik op de vingers van de bestuursrechter, waarna zij gisteren in hoger be roep naar de Raad van State stap ten. De fruittelers hopen dat de Raad van State de provincies dwingt de schadevergoedingen te blijven betalen. Immers, dat heb ben ze jarenlang gedaan en er is volgens hen geen goede reden om dat nu opeens te veranderen. Bo vendien kunnen veel fruittelers de investering in een vogelnetsys teem niet betalen. 'Fruittelers hebben een gemiddeld inkomen van 42.000 euro en een overnet- systeem kost 36.000 euro. Dat staat niet in verhouding tot de schades die geleden worden', al dus de raadsman van de fruitte lers. Uitspraak volgt binnen en kele weken. bekken, Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren in het gebruik van de speekseltest. Ook zijn ze nu goed ingevoerd in de toepassing van de nieuwe wetgeving over middelen gebruik bij geweldpleging en in het verkeer. Bij de controle aan de Wil lem Ruysstraat gebruiken agenten voor het eerst in de praktijk de speekseltest, die op twaalf verschil lende stoffen reageert. Het gaat om een 'voorselectiemiddel', net zoals de blaastest bij alcohol een eerste indicatie is dat er (teveel) drank ge bruikt is. Na een blaastest moet een ademanalysetest zekerheid geven over het drankgebruik. Bestuurders die bij de speekseltest positief rea geren moeten daarna een bloedtest doen om met zekerheid vast te stel len dat er inderdaad drugs gebruikt zijn. Alleen zo'n bloedtest kan als wettig en overtuigend bewijs gel den voor de rechter. vrijdag 9 maart 2018 PC statistiek bij te vinden -Benjamin Disraeli, Britse staatsman en schrijver T In 2013 werden 3513 kinde ren geboren. In 2016 waren dat er 3459,1,5 procent minder. FOTOTHINKSTOCK KAMPERLAND In een wo ning op een vakantiepark in Kamperland is dinsdag avond een drugslab gevon den. De politie heeft vijf verdachten opgepakt. Drie mannen van 30 en 40 jaar uit Den Haag, een 39- jarige Delftenaar en een 22-jarige vrouw uit Den Haag zijn opgepakt. Bij het vakantiehuisje werden drie voertuigen, waaronder een bestelbusje met ruim 750 liter chemicaliën, in beslag genomen. De vier zitten nog vast en worden van daag voorgeleid voor de rechter-commissaris. HEINKENSZAND De ver keerspolitie heeft gisteren vier rijbewijzen ingenomen van bestuurders die te hard reden op de Sloeweg bij Heinkenszand. Aan het begin van de weg, bij de kruising met de Wester- scheldetunnelweg, zijn wegwerkzaamheden. Daar door is de maximumsnel heid verlaagd naar 70 kilo meter per uur. De politie controleerde het verkeer daar gisteren met een laser. Vier bestuurders reden minstens 50 kilome ter per uur te hard. De hoogst gemeten snelheid was 135 kilometer per uur. DEN HAAG/MIDDELBURG De Agenten houden automobilisten staande voor de speekseltest. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33