Kindje belt naar de politie: 'Papa en mama maken zo'n ruzie' II II Soms is de stalker een vrouw Een door drank en drugs vertroebelde zaak 3 Dergelijke meldingen werden in het verleden lang niet altijd met de hoogste voorrang door de politie behandeld. Simpelweg omdat er nog niet echt sprake was van een ernstig misdrijf. Dylan Verhage, coördinator ex- partner stalking bij het basisteam Oosterschelderegio, legt de nieuwe werkwijze uit: „Bij vermoeden van stalking krijgt de coördinator een seintje. Die schakelt een van de drie casus regisseurs of de wijkagent in. Ook het Veiligheidshuis wordt in kennis gesteld." In het Veiligheids huis werken politie, justitie en zorg- en welzijnsorganisaties sa men. Rechercheur André de Bree, die namens de politie contactpersoon is in het Veiligheidshuis, laat de zo geheten 'Stopbrief zien. Het is een laatste waarschuwing voor de da der. Hou ermee op, is kort en goed de boodschap. „Iemand die nooit eerder met politie of justitie in aan raking is gekomen is vaak zo onder steboven van de stopbrief en de po litie dat het hinderlijk gedrag snel ophoudt", is de ervaring van De Bree. Daders met een verleden vol psychiatrische problemen, drugsgebruik, criminaliteit of een combinatie daarvan blij ken minder snel onder de in druk. In de Oosterschelderegio ging het sinds februari 2017 om ongeveer 75 ge vallen van stalking, HARTVERSCHEUREND De meidster wil maar één ding: dat het stopt. Ze willen gewoon rust De stopbrief maakt vaak zoveel indruk datstalken snel ophoudt waarvan in tien gevallen sprake was van een hoog risico. Verhage: „De meidster wil maar één ding: dat het stopt. Ze zijn bijna nooit geïnteresseerd in vervolging van de dader. Ze willen gewoon rust, want ze voelen zich niet veilig. Ze kunnen er aan onderdoor gaan." Dan is het wel nodig dat het slachtoffer in beeld komt bij de po litie. Lang niet iedereen waagt de stap naar de politie. De Bree: „Dat kan zijn uit angst. Of uit medelijden met de dader. Het is zaak dat de om geving van het slachtoffer alert is en de politie inschakelt of een melding doet bij Veilig Thuis. Want als we het niet weten, kunnen we ook niets doen." Het Openbaar Ministerie en de ver dediging staan tijdens rechtszaken tegenover elkaar, maar 'meer diame traal' dan gisteren in de Middel burgse rechtbank kan volgens advo caat Martijn van der Want niet. Hij verdedigde een 20-jarige Middelbur ger, die wordt verdacht van ver krachting, bedreiging, mishandeling en gijzeling van een 20-jarige vrouw uit dezelfde stad. Dat zou zijn ge beurd in de nacht van 7 op 8 juni vo rig jaar, in een hotelkamer in de Zeeuwse hoofdstad. Ook een 20-ja- rige Oost-Souburger en een 16-jarige Middelburger moesten voorkomen. De zaak van die laatste werd gisteren achter gesloten deuren behandeld. De Oost-Souburger wordt mede plichtigheid verweten. De twee 20-jarige verdachten ont kenden ten stelligste dat sprake was van verkrachting en mishandeling. Volgens hen was tijdens de nacht vol seks, drank en softdrugs alles met wederzijdse instemming gebeurd. Middelburger A.M. en de vrouw kenden elkaar, ze hadden volgens de verdachte regelmatig seks. De drie verdachten kwamen die avond in het hotel om sigaretten te kopen en be landden vervolgens aan de bar. Daar nam A.M. contact op met de vrouw, omdat hij werk voor haar zou heb ben. De drie waren vervolgens naar een kamer in het hotel verkast om Die 8 juni was de verschrikkelijkste dag van mijn leven daar 'verder te feesten', aldus Oost- Souburger A.G. Toen de Middelburgse vrouw arri veerde was de sfeer in eerste instan tie goed, maar sloeg die om na een erotisch drankspelletje dat op haar initiatief werd gespeeld. Ze zou zijn vernederd, mishandeld, bedreigd en verkracht. Uiteindelijk ontvluchtte ze de kamer naakt naar een naastge legen hotel, zo bleek gisteren tijdens de zitting. Dat was ook op camera's vastgelegd. Verdachte A.M. deed alles af als 'klinkklare onzin, leugens en laster'. „Ik wilde weten wat haar bezielde, ze was geflipt", antwoordde hij op de vraag van de rechter waarom hij dan ook in zijn blootje de straat was op gerend. Volgens hem speelt de vrouw een 'toneelstuk'. „Het waren de drank en de drugs en schaamte." Officier van justitie Suijkerbuijk vond het verhaal van de vrouw ech ter heel overtuigend, vooral vanwege details. Hij eiste dertig maanden on voorwaardelijke celstraf tegen de Middelburger en negen maanden onvoorwaardelijk tegen zijn Oost- Souburgse vriend, met aftrek van voorarrest. A.M. zit inmiddels al ne gen maanden vast. Advocaten Van der Want en Dunsbergen bepleitten integrale vrijspraak voor hun cliënten. De ver klaringen van de vrouw zitten vol gens hen vol tegenstrijdigheden en leugens. Ze zou willens en wetens naar het hotel zijn gegaan en daar uren zijn verbleven zonder enige wanklank. Ook is er in hun ogen geen overtuigend bewijs voor mis handeling of het vasthouden van de vrouw op de kamer. De vrouw, die aanwezig was en af en toe de rechtszaal verliet, liet via een voorgelezen verklaring weten dat haar leven 'in een paar uurtjes is verpest'. „Die 8 juni was de ver schrikkelijkste dag van mijn leven." Uitspraak over twee weken vrijdag 9 maart 2018 -Dylan Verhage, politie -André de Bree, politie www.vooreen veiligthuis.nl Bijna altijd zijn het mannen die hun ex-partners stalken, maar soms is het een vrouw die voor problemen zorgt. Rechercheur André de Bree geeft het voorbeeld van een man met een eigen zaak. Hij werd voortdurend op zijn werk lastig gevallen door zijn ex- vrouw. Het werd op een gege ven moment zo vervelend dat hij de politie inschakelde. De Bree: „Ik heb die mevrouw toen op haar hinderlijk gedrag aangesproken. Dat bleek al voldoende te zijn om de stal king te doen stoppen. Ze was zo onder de indruk dat de po litie zich ermee bemoeide, dat ze er twee dagen niet van had kunnen slapen. Ze belde me daarna omdat ze nog wat spullen had staan bij haar ex. Ze durfde zelf niet meer naar hem toe te gaan. Ik heb toen nog bemiddeld, zodat ze haar spullen terug heeft ge kregen." Vaak zijn het de kinderen die de politie bellen als ruzie in huis uit de hand loopt. Rechercheur André de Bree geeft een hartverscheurend voorbeeld van een jong kind dat zich had op gesloten in haar slaapkamer. Ze was bang geworden van het voortdurende geruzie en geweld in het gezin dat ze de politie belde. De Bree: „In dit geval was het wel handig dat het kind al een eigen mobieltje had." Huiselijk geweld is van alle leeftij den. De Bree kent een zaak van ge weld binnen een hoogbejaard echtpaar. De volwassen kinderen waarschuwden de politie. Hun 85- jarige vader kon niet omgaan met het feit dat zijn vrouw aan demen tie leed. Dat leidde er toe dat hij zijn vrouw mishandelde. Wat heeft zich in de nacht van 7 op 8 juni 2017 precies afge speeld in een Middelburgse ho telkamer? Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk en advoca ten Martijn van der Want en Mark Dunsbergen steggelden daar gisteren langdurig over in de Middelburgse rechtbank. Middelburg Luc Oggel -Vrouw (20) uit Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31