25 'Situatie is schrijnend' SCHAATSEN WK ALLROUND Van Gerwen klopt Whitlock Sprintzege voor Kittel Cousin blijft peloton voor FLITSEN Voor het eerst in 125 jaar is Amsterdam gastheer van een internationaal schaatstoernooi op buitenijs. Door de nostalgie is het WK allround geen mosterd na de maaltijd. Rintje Ritsma heeft zijn schaatsen al dagen achter in de auto liggen. Als er in het trainingsschema een gaatje valt, bindt hij ze onder voor een paar rondjes. Publiek, tegen stander, rondetijden, dat fanta seert hij er allemaal wel bij. Het gaat om het gevoel: schaatsen in de zon, de wind voelen, het holle ge luid, het waasje op het ijs. Ritsma schaatste zelf nog toen hij op een middag in het Amster damse Olympisch Stadion rond liep en dacht: dit is de plek, hier moeten we ooit schaatsen. Hij riep het later nog een paar keer, maar er gebeurde niets. Tot 2013, toen zijn idee met hulp van KPN en sport marketingbureau House of Sports in sneltreinvaart kon worden uit gevoerd. Na de NK van 2014, kort na de Olympische Spelen van Sotsji, volgt vanaf vandaag het echte werk: een WK allround. „Er zijn weinig stadions waar een ijsbaan in past. Hier kan het. En stel je die tribu nes eens voor, helemaal vol", glun dert toernooidirecteur Ritsma. „Ongelooflijk." Het EK in Boedapest was in 2012 het laatste belangrijke toernooi op buitenijs. In Amsterdam is het zelfs 125 jaar geleden; Jaap Eden won in 1893 het eerste 'meester schap der wereld'. Die nostalgi sche sfeer is al een paar dagen voelbaar. Gisteravond dineerden tientallen oud-wereldkampioe nen gezamenlijk in het Rijksmu seum, tegen het decor van de Nachtwacht. Ook in het stadion is alles an ders. Trainen in de openlucht, het levert andere plaatjes op dan in Thialf. De Russische bondscoach Kosta Poltavets met donkere zon nebril op het ijs. Japanse schaat sers die zwaaien naar een over vliegende helikopter. Martina Sa- blikova die selfies maakt met de marathontoren op de achtergrond. Een voor een vraagt Ritsma de WK-deelnemers naar hun bevin dingen. Claudia Pechstein, de Eisschnelllaufomi van 46, is al net zo enthousiast als hij. 'Super fun', noemt ze het schaatsen in het mo numentale stadion. „Precies waar ik nog voor schaats. Plezier heb ben. Winnen zal ik hier niet." Datzelfde zegt Ted-Jan Bloe men, olympisch kampioen op de 10 kilometer. Wanneer hij voor het laatst op buitenijs heeft ge schaatst? „Ehm, vier jaar geleden bij de NK." In tegenstelling tot veel collega's heeft Bloemen niet per se roman tische gevoelens bij buiten schaat sen. „Hoe beter de omstandighe den, hoe belangrijker je techniek. Dan schaats je zonder er veel ener gie in te stoppen. Hier is het wer ken, elk moment dat je langer glijdt, verlies je snelheid." Hij ziet best een beetje op tegen Dit is een wedstrijd die je als schaatser bij gaat blijven, dit WK gaat in geheugens gegrift worden het WK. „Je voelt de baan bewe gen, omdat die los ligt. Het ijs is ribbelig, alsof je over golven rijdt. Maar dat mag de pret niet druk ken, ik kijk uit naar de sfeer in het stadion." Volgens Ritsma hadden diverse rijders, onder wie enkele Neder landers, bij een WK op een 'ge wone' baan afgezegd. Te kort na de Olympische Spelen, het hoofddoel dit seizoen natuurlijk. Maar juist deze setting en ambiance willen ze niet missen. „Dit is een wed strijd die je als schaatser bij gaat blijven, dit WK gaat in geheugens gegrift worden." In wiens voordeel het nu precies is, buitenijs, laat zich lastig voor spellen. Is Sven Kramer in het voordeel, omdat hij elk seizoen één of twee keer in Collalbo traint? Heeft Ireen Wüst nog iets aan het feit dat ze als kind leerde schaatsen op de winderige baan in Eindhoven? Rutger Tijssen, coach van Wüst, Antoinette de Jong en Marcel Bosker, wijst vooral op het mentale aspect. „Wie kan het be ste omgaan met de wisselende omstandigheden? Accepteer je een ribbeltje op het ijs of baal je er van?" Maar uiteindelijk, zegt hij, maakt het ook niet uit. „Binnen of buiten, de beste schaatser wint." Ijsmeester Beert Boomsma, ge leend van Thialf, spreekt van 'hardcore ijs'. Met diverse weer- apps en buienradars houdt hij al les in de gaten: gaat het regenen, wat doet de wind, hoe is de zonkracht, hoeveel graden wordt het? „Natte sneeuw, een enorme storm, 18 graden, dat willen we niet hebben. Totaal eerlijke om standighe den, zoals in- door, bestaan niet. Dat weet iedereen van te voren, dus niet piepen." PROGRAMMA SVEN KRAMER «f Fifr r t rrrr iirr rr tof vrijdag 9 maart 2018 Het Olympisch Stadion is vanaf vandaag het decor voor het WK allround. FOTO MARCO OKHUIZEN DARTEN Michael van Ger wen heeft de Australiër Simon Whitlock een neder laag toegebracht in de Pre mier League. Het werd in de First Direct Arena in Leeds 7-4 voor de titelver dediger uit Vlijmen. Whit lock brak Van Gerwen met een en nam een 2-0-voor- sprong. Van Gerwen trok de stand echter snel gelijk en sloeg in het tweede deel van de partij toe. WIELRENNEN De Duitser Marcel Kittel heeft de tweede etappe van de Itali aanse rittenkoers Tirreno- Adriatico gewonnen. De sprinter van Katoesja was de beste in de massasprint na 167 kilometer van Ca- maiore naar Follonica. Kit tel was net iets sneller dan wereldkampioen Peter Sagan. Danny van Poppel finishte als achtste. WIELRENNEN De Frans man Jéröme Cousin heeft de vijfde etappe van Parijs- Nice gewonnen. De renner van Direct Energie bleef met Nils Politt uit Duitsland net uit de greep van het peloton. André Greipel won de sprint om de derde plaats. Mike Teunissen was de beste Nederlander met de achtste plek. Sparta heeft de contrac ten van Ilias Alhaft en Craig Goodwin met een jaar verlengd. Beide vleu gelspelers liggen nu vast tot de zomer van 2019. Beachvolleyballers Alexander Brouwer en Ro- bert Meeuwsen hebben in het toernooi uit de World Tour in Doha de halve fina les bereikt. Het Neder landse duo ontdeed zich in de kwartfinale van de Bra zilianen Alvaro Finho en Saymon. Paris SG moet vrezen voor sancties voor het wangedrag (onder andere vuurwerk) van de fans in het Champions Leagueduel met Real Madrid. De UEFA stelt een onderzoek in. 'Hiervoor schaats ik nog Rik Spekenbrink Amsterdam - Rintje Ritsma Vanavond 19.15 uur: 500 meter vrouwen 20.00 uur: 3000 meter vrouwen Morgen 16.00 uur: 500 meter mannen 16.45 uur: 1500 meter vrouwen 18.00 uur: 5000 meter mannen 20.45 uur: 5000 meter vrouwen Zondag 13.30 uur: 1500 meter mannen 15.00 uur: 10.000 meter mannen TV: vanaf 19.25 uur op NP03 AMSTERDAM Sven Kramer heeft binnen en buiten de schaatswereld nogal wat los gemaakt met zijn opmerking over de wankele toekomst voor veel collega's. „Als je het heel zwart-wit bekijkt, zit over een paar weken 97 pro cent van de Nederlandse schaatsers in de ww", zei de 31-jarige Fries kort na de Win terspelen eind vorige maand in Zuid-Korea. Voorlopig gaan alleen de ploeg van Kramer, vanaf 2019 als Team Jumbo, en Team Clafis de komende jaren door met hun hoofd sponsor. Kramer: „Ik luid eigenlijk de noodklok. Ik wil gewoon dat de sport goed wordt verkocht. Ik zou willen dat iedereen zo kon leven als ik. Dat is helaas voor velen niet weggelegd. En dat zou ik graag anders zien. Het is dan best schrijnend dat niet veel Nederlandse schaat sers onderdak hebben gevon den voor het nieuwe seizoen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25