17 bank trok zijn keutel weer snel in. Een paar jaar ge leden zaten ING en Hamers in hetzelfde schuitje, maar zij wachtten slim tot de banden met de staat definitief waren doorgesneden. De dag dat ING de allerlaatste staatssteun terugbetaalde, maakte het bedrijf bekend dat het salaris voor de topman flink wordt verhoogd. Wawoe snapt de boosheid en verontwaardiging van de belastingbetalers wel. Toen het fout ging met de banken en verzekeraars draaide de schat kist op voor hun miskleunen; zodra het maar even beter ging, gingen alle remmen weer los. „Het is nog steeds een open zenuw", aldus Wawoe. „De crisis is nog te kort geleden. Mensen zijn nog boos dat zij de rekening moesten betalen voor de crisis die de banken veroorzaakten." Wat met name de vakbonden en de meeste Ka merleden nijdig maakt, is dat grootverdiener Ha mers nog eens 50 procent meer mag gaan verdie nen, terwijl ING-werknemers worden afgescheept met slechts 1,7 procent meer. Hamers zal straks te gen de drie miljoen euro per jaar gaan beuren, ter wijl zijn personeel moet vrezen voor weer een af- slankoperatie. Niet voor het geld Toen Ralph Hamers in januari 2016 in een tv-uit- zending van tv-programma Nieuwsuur werd ge vraagd naar zijn drijfveren, toen met een salaris van 1,6 miljoen per jaar al de bestbetaalde Neder landse bankier, antwoordde hij dat hij het niet voor het geld deed. Letterlijk zei hij: „Ik oefen deze functie niet uit voor het salaris, maar omdat ik het een eer vind zo'n mooi bedrijf als ING te mogen runnen. Dat vind ik echt." Twee jaar later was het kennelijk tijd om die eer om te zetten in klinkende munt. ING hoort bij de 50 grootste bedrijven in Europa, maar de beloning van de topman blijft ver achter bij die van andere topmannen. Zelfs met de salarisverhoging staat Hamers nog maar op de 44ste plaats in de top 50, zeggen de commissarissen. En die lage beloning betekent dat ING niet kan meedoen in de strijd om KEES VAN DIJKHUIZEN Een bizar besluit Terwijl de topmannen vrolijk doorgraaien, moet de gewone man het met een kruimel doen Dit is ouderwets graaien Hopen op begrip? Ik dacht het niet! Aanpakken Dit getuigt van stuitende arrogantie Hamers verdiende al te veel. Het wordt nu nog schever getrokken De sector heeft helemaal niets geleerd Dit is moreel niet te verdedigen Een buitensporige salarisverhoging WIEBE DRAIJER het toptalent. „Hamers is eredivisie, maar werd Ju- piler League betaald", zei president-commissaris Jeroen van der Veer tegen Het Financieele Dagblad. Dat is een drogredenering, vindt Wawoe. „Ze ver gelijken zich met topmannen van andere grote be drijven. Maar hoe vaak is er een bankier overge stapt naar een ander bedrijf dan een bank? Dat ge beurt niet. Ook de redenering dat ze moeten con curreren met buitenlandse banken klopt niet. Er zijn de afgelopen 30 jaar twee Nederlandse ban kiers naar buitenlandse banken vertrokken. Om gekeerd gaat het ook om hooguit vijf bankiers." Denkfout Harald Benink, hoogleraar banking and finance aan de Tilburg University, vindt dat bankiers een denkfout maken als het om beloningen gaat. „Ze vergelijken hun salaris met dat van topmannen van bedrijven als Volkswa gen of Unilever. Maar wat ze vergeten, is dat die bedrijven failliet kunnen gaan als ze het slecht doen. Een grote bank zal als het er op aankomt altijd gered worden door de overheid, dus de belas tingbetaler. Ze lopen wat dat betreft geen ondernemingsrisico. Een bank is geen normaal bedrijf. Eigenlijk is het semi- privaat en semipubliek. En bij semi- publieke instellingen hoort een lager salaris." Benink snapt de maat schappelijke veront waardiging. „Het maat schappelijk vertrouwen is nog steeds laag. Ban ken worden geassoci eerd met de crisis, rentederivaten en Libor. De top vraagt het personeel de looneisen te matigen en verhoogt zelf het eigen salaris." De politiek wil een hoorzitting houden over het onderwerp. Dat de den ze een paar jaar ge leden ook al, maar dat le verde niets op, weet Wawoe nog. „Toen zei ik al tegen de politieke partijen dat we hier over een paar jaar weer zouden zitten. Bankiers pakken dit probleem niet uit zichzelf aan." EXTRA VOORDEEL Busreizen vrijdag 9 maart 2018 GO dan is het over, denken ze' ABN Amro D66-Kamerlid Jan Paternotte PVV-leider Geert Wilders -Vakbond CNV SP-fractievoorzitter Lilian Marijnissen GroenLinks-leider Jesse Klaver -Vakbond FNV PvdA-fractievoorzitter Lodewijk Asscher CDA-Kamerlid Erik Ronnes Minister Wopke Hoekstra van Financiën Rabobank boekt/"113 maart 25,- korting y eratis toilettas pp In de voetstappen van Bernadette 8-daagse busreis per luxe Excellent bus op I 1/5, 22/6 17/8 o.a. stadswandeling Oud-Lourdes, Kaarsenprocessie en Pyreneeën van 735* 7HO oad.nl/BEFR03 voor /U Balatonmeer Budapest I O-daagse busreis uitstekend 3* hotel aan het Balatonmeer o.a. Keszthely, Héviz, Budapest, boottocht Donau en bezoek Poesta oad.nl/BEHUOI voor Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17