I EUWS 11 MINDER ETEN BIJ DIABETES MEER ETEN BIJ DIABETES DIABETES LEEFSTIJL Goede voeding en beweging zijn een succesvol medicijn tegen diabetes 2. Dat bewijst het programma Keer Diabetes2 Om. 4 Ik begrijp nu wat er in mijn lichaam gebeurt. Die voorlichting heb ik nooit gehad inder pasta eten is voor iemand met Italiaans bloed best even lastig. Toch heeft Luca Perini (33) het ervoor over. „Ik zoek naar vervanging en eet nu veel meer groente. Je moet een nieuwe routine aanleren. Ik kijk niet zozeer naar wat ik niet mag, maar naar wat ik wél mag. Er blijft nog zo veel over." Perini heeft ruim tien jaar diabetes 2. Toen hij op zichzelf ging wonen, was het gedaan met het gezonde leef patroon. „Het hielp niet dat ik toen manager bij McDonald's was. Ik werd gemakzuchtig, voelde me depressief en kwam flink aan." De Heemskerker moest dagelijks vier keer insuline spuiten en zes soorten medicijnen slikken, maar hij verwaarloosde dat. „Ik wilde niet dat diabetes mijn leven ging beheersen en deed gewoon waar ik zin in had." De ziekte heeft zijn zenuwen aan getast. Hij heeft daardoor minder ge voel in zijn tenen en ejaculatiepro blemen, waardoor het vervullen van de kinderwens via een ivf-traject loopt. Perini belandde drie keer in het ziekenhuis. De laatste keer, afge lopen zomer, zelfs op de intensive care. „Mijn hele lichaam was ontre geld. Ik was futloos en snel moe. Dat was het keerpunt. Dit wilde ik niet meer." Sinds oktober doet hij mee aan Keer Diabetes2 Om, een programma van de Stichting Voeding Leeft en zorgverzekeraar VGZ. Deelnemers werken in een groep onder begelei ding van artsen, diëtisten, koks en coaches aan verandering van hun leefstijl. Ze trekken vijf da gen met elkaar op en krijgen ook via internet onder steuning. De focus ligt op voeding, bewegen, ontspanning en slaap. Bij diabetes 2 regelt het lichaam de bloed- suiker niet goed, door dat het te weinig insuline aanmaakt of ongevoelig is voor dat hormoon. De bloedsuiker komt niet in de lichaamscellen, waar door de energie afneemt. Het is een chronische progressieve ziekte, die kan leiden tot hart- en vaatziekten, blindheid en nierschade. In het leefstijlprogramma leren deelnemers koolhydraten, die omge zet worden in suiker, te beperken en de energie uit andere soorten voe ding te halen. Dus minder aardappe len, brood, rijst en pasta, en meer verse groenten en volle zuivelproduc ten. „Dat was een eyeopener", zegt Perini. „Ik begrijp nu wat er in mijn lichaam gebeurt. Die voorlichting heb ik nooit gehad. Ik kreeg alleen een babbeltje van vijf minuten en ging daarna gelijk aan de slag met de insulinespuit." Pilot Huisarts Tamara de Weijer erkent het probleem. Ze begeleidt deelnemers aan Keer Diabetes2 Om en is voorzit ter van de vereniging Arts en Voe ding. „Na de diagnose hebben zorg professionals het over de ziekte en medicatie, en verwijzen door naar een diëtist. Maar ze bespreken nooit dat je er ook van afkunt komen." Het programma begon in 2015 als een kleine pilot in Uden. Inmiddels wordt het op zes plekken aangeboden met duizenden deelnemers. Uit on derzoek blijkt dat 87 procent van hen deels of helemaal van de medicijnen af is en/of gezonde bloedwaarden heeft. Ook na een jaar kan 38 procent verder zonder medicatie. De Weijer: „Ik zie intens dankbare mensen die zeggen dat ze de regie over hun leven terug hebben. Dat is het mooiste wat je ze kunt geven. Er zijn 150.000 mensen met een in sulinespuit. Het gros hoeft die niet te gebruiken als ze met hun leefstijl aan de slag gaan." Wetenschappelijk directeur Maaike de Vries heeft een verklaring voor het succes. „Het groepsproces is belangrijk, het is goed vol te houden en je merkt vrij snel resultaat." De deelnemers worden niet op een hongerdieet gezet, maar leren gezon der te koken. De Weijer: „Het is goedkoop, en je kunt op een makke lijke manier heel lekker eten. Mensen staan soms te kijken van wat ze alle maal nog mogen eten. Kijk wat je lek ker vindt. Producten die niet goed zijn bij diabetes hoefje er niet uit te gooien, maar wees er zuinig mee. Als de basis goed is, maakt die ene uit spatting niet uit." Basispakket De initiatiefnemers willen dat het programma wordt opgenomen in het basispakket. De urgentie is groot. Ruim een miljoen Nederlanders heeft diabetes 2. Elk jaar komen er gemiddeld 55.000 nieuwe suikerpa tiënten bij. „We gaan in drie jaar tijd 1900 deelnemers behandelen", zegt De Weijer. „Als je ziet hoeveel pa tiënten erbij komen, is dat een drup pel op een gloeiende plaat." Perini plukt alvast de vruchten van het programma. Hij gaat een paar keer per week fitnessen en hardlopen en heeft veel steun aan zijn mede deelnemers. Tien jaar geleden woog hij 116 kilo, nu nog maar 88. „Het is niet zo dat ik nooit meer een boter ham eet. Op mijn verjaardag heb ik aardbeien met slagroom en spekkoek gegeten. Mijn suikerwaarde heeft dan weer een piekje, maar ik weet dat het herstelt als ik de volgende dag weer normaal eet." Van de insulinespuit is Perini nu helemaal af. Hij slikt nog maar twee soorten medicijnen. „Ik ben trots op hoe ik nu in het leven sta. Ik voel me fitter en loop met de borst vooruit." vrijdag 9 maart 2018 GO Gezond eten en sport erin, spuit eruit Tonny van der Mee Heemskerk Luca Perini heeft geleerd welke voeding hem gezond houdt. eyeopener." fotomarcookhuizen - Luca Perini FOTO'S DREAMSTIME .j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11