II RIVM: Niet dagelijks eten uit tuinen bij Chemours 7 PARALYMPISCHE SPELEN CHRIS VOS GAAT VOOR GOUD maar het beweeglijke kind wilde meer. Toen Vos 7 jaar was, durfde het gezin weer op wintersport. In een zitski ging ook hij de sneeuw in. „Ge weldig, maar toen mijn oudere broer Lorenzo ging snowboarden wilde ik dat ook, met m'n stijve been zonder bil. Een ramp natuurlijk. Veel geval len, veel gehuild, maar na vijf winters kwam ik toch ook die berg af." In 2010 zag hij Nicolien Sauerbrei olympisch goud winnen. Dat wilden de Vosjes ook. Op een selectiedag van zijn broer, die uiteindelijk nog het Nederlands team haalde, raakte ook Vos verslingerd aan de sport. „Ik heb ook wel wat getennist, maar op dat board zie ik niet dat ik beperkt ben en dat vind ik heel vet." In het wereldje staat hij bekend als 'die gast met die veer'. Een speciale orthese - zijn skibeen - maakt snow boarden mogelijk. „Ik heb m'n been nog, maar dat is gewoon een houten poot. Een frame van carbon gaat er helemaal omheen. Met een veer die uit de motorenwereld komt, om de klappen op te vangen. Custom made. Ik sleutel er altijd aan, ben er altijd mee bezig. Zonder dat ding zou ik niet kunnen snowboarden." Al jaren traint hij met valide top pers als Michelle Dekker en Niek van der Velden. „Het stadium van jaloezie ben ik allang voorbij. Na tuurlijk zou ik ook wel willen weten wat ik had gekund, maar ik mis gewoon een been en een bil." Noem Vos niet zielig. „Ik was 5 tijdens het ongeluk, kan me über haupt niet herinneren dat ik heb kunnen lopen. Kan alles nu, het duurt alleen wat langer. Ik fiets, skate, surf. Alleen schaatsen lukt me niet, dan gaat m'n ene been rechtsaf, de ander rechtdoor." Wereldtop Op zijn board is hij wereldtop. Als 16-jarige nam hij al deel aan de Pa ralympische Spelen in Sotsji, waar hij in zijn eerste internationale sei zoen dertiende werd. Na meerdere wereldtitels is dat straks niet meer genoeg. Nu is hij een van de uit hangborden van Team NL. Naast Ireen Wüst en Suzanne Schulting is hij hoofdrolspeler in een grote reclamecampagne van Toyota met de toepasselijke slogan 'Start the impossible'. „Ik denk dat ik nu me daillewaardig ben. Dus ga ik voor goud." Die plak is slechts een van zijn dromen. Zo probeert hij ook zijn pilotenbrevet te halen. „Medisch ben ik daar natuurlijk al superhard voor afgekeurd. Een Boeing gaat het dus nooit worden, maar hope lijk mag ik ooit een klein propeller vliegtuigje besturen. Er wordt al tijd al tegen me gezegd: dit kan je niet en dat kan niet. Maar ik wil graag laten zien wat ik wél kan. Niets is onmogelijk." Toen hij 5 jaar was, reed een graafmachine zijn rechterbeen kapot. Nu vijftien jaar later is Chris Vos met zijn snowboard topfavoriet voor paralympisch goud. „Niets is onmogelijk." dat er ook nog een zenuwbeschadi ging was. De hele rechterkant was niks meer. Zonder bilspier en been spieren ga je nooit meer kunnen lo pen." Na twee jaar kreeg hij een orthese, een uitwendig hulpmid del. Via kleine stapjes leerde hij na lang reva lideren langzaam weer te stappen, Ik wil graag laten zien wat ik wel kan. Niets is onmogelijk Fitte lichamen overal. Lunchende atleten, met imposante torso's. En een jongen met een hippe pet die kreupel door de kantine van Pa pendal sjokt. Confronterend in deze omgeving, maar geef Chris Vos een snow board en niemand herkent in hem nog een invalide. „Snowboarden.Dat is vrijheid", begint de Noord- Hollander te vertellen. „Loop ik mank, dan ziet iedereen dat. Maar op een board is alles an ders. Dan raas ik iedereen voorbij In Zuid-Korea is hij straks een van de Nederlandse favorieten voor goud. Het klinkt zo logisch nu, voor de wereldkampioen van 2015 en 2017 op de boardercross en de slalom. Maar lang was dat het absoluut niet. „Ik ben tijdens een verbouwing overreden door een graafmachine, toen ik 5 jaar was. Thuis in de Beemster, in onze eigen tuin, waar ik in het zand zat te spelen. Bekken op vier plaatsen gebroken, brand wonden. Brandweer erbij, politie, helikopter, alles." Nog voor hij werd geopereerd werd er al tegen zijn ouders gezegd dat het misschien wel de laatste keer was dat ze hun zoon zouden zien. Te veel schade, te complex. „Heel heftig, natuurlijk. Maar on kruid vergaat niet, hè." Na veel operaties en lang revali deren was hij er nog steeds. Wel bleek de bloedtoevoer naar zijn rechterbeen nagenoeg weg. „Dat beentje was langzaam aan het af sterven. Later kwamen ze erachter De 74 monsters die het RIVM nam van gewassen rond de Dordtse fa briek Chemours, blijken allemaal vervuild met de chemische stofjes C8 en GenX. Het RIVM analyseerde groenten uit tien moestuinen in Dordrecht, Sliedrecht en Papen- drecht. Volgens de onderzoekers kunnen mensen in principe veilig hun lichtvervuilde gewassen eten. Maar voorzichtigheid is geboden. De drie gemeenten Dordrecht, Sliedrecht en Papendrecht zijn ge schrokken van de uitkomst. „Inwo ners die soms jarenlang gezond en biologisch bezig zijn met het ver bouwen van eigen groente, krijgen mogelijk deze stoffen binnen, on gewenst. En nu geldt zelfs het ad vies om de consumptie te matigen. Dat is een vervelende boodschap", aldus de gemeenten. Tuinders van Volkstuincomplex De Vlij in Dordrecht reageerden opge lucht. „Onze tuinen liggen 2 tot 2,5 kilometer van Chemours af. Buiten de straal van een kilometer 'l rond de fabriek kun je met een ge rust hart uit je tuin eten. Dat is voor ons als tuinvereniging een goed be richt. Ik ben blij", aldus Jacqueline Steeghs van De Vlij. Chemours stelt dat de monsters binnen de grenswaardes van het RIVM zijn gebleven. „Wij zijn vast besloten iedere vraag te beant woorden en om onze bedrijfsvoe ring te continueren op een wijze die de gezondheid van mensen en het milieu beschermt." donderdag 8 maart 2018 GO Invalide, maar op een board raast hij iedereen voorbij Chris Vos maakt kans op goud op de Paralympische Spelen, foto's hh en NATASJAVOS Arjan Schouten -Chris Vos, paralympiër Beemster Het RIVM waarschuwde gisteren dat mensen in een straal van een kilometer rond de Dordtse fabriek Chemours eten uit hun tuin moeten beperken. Ingrid de Groot Peter Groenendijk Dordrecht Een tuintje bij Chemours.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7