C9 Geen dag te vroeg MIJN TV TÉ HARD? Zorg om late melding ontvoeringspoging i»l 33 Gender 2 Het was de hoogste tijd om de natuur in de Grevelingen te redden. Maar als er straks vers Noordzeewater binnenstroomt, zal het herstel snel gaan. NATUURHERSTEL VERS WATER 7 - V'. WEEK VAN HET GEHOOR.NL TESLLCC' JAAR I JAAR Commentaar De ministers Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) en Carola Schouten (Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) bezoeken vandaag de Brouwersdam. Ze kunnen rekenen op een hartelijke ont vangst. Zelden zal een besluit als zij gisteren namen zo unaniem met gejuich zijn begroet. Ze stelden 75 miljoen euro beschikbaar voor schoon water in de Grevelingen. Door openingen te maken in de Brouwersdam krijgt het getij vanaf 2024 weer toegang tot het Grevelingenmeer. Daar holde de waterkwaliteit met sprongen achteruit. Die per dan zes meter was al geen leven meer mogelijk. Jaar in jaar uit is om dit geld gevraagd. Want hiermee wordt niet alleen de natuur er weer bovenop geholpen. Het zal ook een impuls zijn voor de economie, die rond het Grevelingenmeer drijft op recreatie. Duikers en waterspor ters begonnen naar andere plekken uit te kijken. Net als de vissers, want voor hen viel steeds minder boven te halen. Als in de Brouwersdam tegelijk met de doorlaten een getij- dencentrale kan worden aangelegd, is dat een stimulans voor duurzaamheid. De hoeveelheid stroom die wordt op gewekt is weliswaar bescheiden, maar de ontwikkelaars van getijdencentrales krijgen de mooist mogelijke etalage. Het is dan ook onbegrijpelijk dat Zuidwest-Nederland zo lang op deze financiële injectie heeft moeten wachten. Zelden zal een besluit als zij gisteren namen zo unaniem met gejuich zijn begroet ...het is gewoon té zacht opgenomen. Van Boxtel Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl ALMANAK Met vreugde gaven de trotse ou ders kennis van de geboorte van Dani, in het mooie Oostkapelle. Het kaartje bij de koffiemachine op kantoor ging vergezeld van een traktatie. Muisjes, uiteraard. Vanwege het gemak in combina tie met cake (kun je ze lekker in drukken, zodat ze niet wegrol- len). Het kleine wondertje had, geheel in de tijdgeest, de gender- neutrale naam 'Dani' gekregen. Minder politiek correct waren de muisjes, merkte een collega fron send op. „Blauwe muisjes. Roze muisjes. Moeten er geen paarse muisjes komen? Of beter nog: re- genboogmuisj es?" Vier namen op monument WOU Bijeenkomsten over ondernemen Bijenhotel in boomgaard KAPELLE Hoogste punt De Veilingmeester Het besluit van het kabinet om geld uit te trekken voor het gezond ma ken van de Grevelingen met een doorlaat in de Brouwersdam komt niet voor zijn tijd, zegt Martijn Hanson van duikcentrum De Gre velingen in Scharendijke. Als geen ander hebben duikers met eigen ogen de achteruitgang gezien. Hij staat aan de zuidwestelijke oever, op de steiger van het recrea tiegebiedje bij 't Koepeltje. Het is windstil en het water ligt er op het oog prachtig bij. Kuifeenden dob beren voorbij. Maar het is schone schijn. Het drama van de Grevelin gen speelt zich af onder water. Han son: „Als er niets gebeurt is de Gre velingen straks één grote beerput. De zuurstofloze zone komt steeds dichter bij de oppervlakte." Jan Bout, visser uit Bruinisse, is aan de andere kant van de Grevelin gen aan het werk. „In de Grevelin gen valt niks meer te vangen. Die per dan zes meter is alles dood. De laatste tien, twaalf jaar werd het steeds erger. Vroeger was het nog dieper dan vijftien meter dat er geen zuurstof meer was, maar dat kwam elk jaar een meter hoger. Als er een paar dooie runderen in een natuurgebied liggen, hoor je heel Nederland. Dat de hele Grevelingen doodgaat ziet niemand." Kerkhof Ecoloog Inez Flameling van Uni- versity College Roosevelt in Mid delburg: „Was de Veluwe er zo aan toe geweest als de Grevelingen, dan zou jaren geleden al zijn ingegre pen. Op de bodem van het zoutwa- termeer ligt een soort blubberlaag van organisch materiaal. Een kerk hofonder water." Als er niets gebeurt is de Grevelingen straks één grote beerput De Grevelingen zit in de toekomst weer vol krab, kreeft, oesters en garnalen Maar sinds gisteren is er reden voor optimisme. Den Haag trekt de portemonnee om te zorgen dat over een jaar of zes met de vloed vers zuurstofrijk Noordzeewater de Grevelingen in kan stromen en met eb oud Grevelingenwater eruit. Flameling denkt dat het effect snel te zien zal zijn. „Het Veerse Meer was in 2005 nog erwtensoep maar een jaar later na de ingreep kraak helder." Collega-ecoloog Rienk Geene uit Vlissingen ziet dat in de toekomst de Grevelingen weer vol krab, kreeft, oesters en garnalen zit. Ook VVD Noord-Beveland vindt het een kwalijke zaak dat het nieuws over een ontvoeringspoging in Wissenkerke pas twee weken later naar buiten is gebracht. „Wanneer een dergelijk incident plaatsvindt, dien je snel te handelen en te informeren", zo schrijft de VVD-fractie in een persbericht. Lijsttrekker Stephan van Belzen heeft burgemeester Marcel Delhez om opheldering gevraagd. De politie maakte 6 maart be kend dat een vrouw tij dens het uit laten van haar honden bijna een auto was ingetrokken door een man. Dat gebeurde op 21 februari tussen 17.30 en 18.30 uur, ter hoogte van de Wilhelminastraat. Eén van de honden beet de man in zijn been of arm, waardoor de vrouw kon ontkomen. Wijkagent Naar aanleiding van dit incident pleit de VVD voor meer aandacht voor de verschillende buurtwhats- appgroepen op het eiland. „Juist in situaties als deze is dat een heel goed middel om meer bekendheid te geven aan onveilige of verdachte situaties", zo schrijft de fractie. De partij wil ook dat de wijkagent ac tief deelneemt in de whatsappgroe- pen op het eiland. donderdag 8 maart 2018 10 -17 MAART Bel vooreen gratis hoortest 088-5252 000 hoorwinkels li Tip? redactie@pzc.nl HANSWEERT Op de algemene be graafplaats in Hansweert wordt op 4 mei een mo nument onthuld ter nage dachtenis aan de burger slachtoffers in het dorp. Ben van der Borgt nam het initiatief voor het mo nument, zijn oma en oom kwamen om toen een En gels gevechtsvliegtuig neerstortte. Op de gedenksteen wor den ook de namen ver meld van twee andere Hansweertenaren die omkwamen in de oorlog. GOES CDA en VVD in Goes houden bijeenkomsten over het thema onderne men. Die van het CDA is op vrijdag 9 maart, vanaf 17.00 uur in het Lunch- café. Onder meer Derk Alssema (foto) en Ka merlid Joba van den Berg spreken. De VVD-bijeen- komst 'ondernemen en cultuur' met onder meer Tom de Koning van Goes Marketing is op 16 maart vanaf 19.30 uur in de campagnewinkel aan de Lange Kerkstraat. GOES Scholieren van de Prin ses Beatrixschool in Goes hebben gisteren met buurtbewoners ge werkt in de boomgaard in de wijk Ouverture. Ze hebben bomen geplant. Ook werd een bijenhotel geplaatst. Dat gebeurde in het kader van het 25- jarig bestaan van het Mi lieu Educatie Centrum (MEC) De Bevelanden. De dag werd gehouden door de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Een feestje gistermid dag bij nieuwbouwpro ject De Veilingmeester in Kapelle. Bouwvak kers bereikten het hoogste punt van de wijk op de plek van het voormalige veilingter rein. Wethouder Evert Damen, aannemersbe drijf Van der Poel en de toekomstige bewoners hieven het glas. Iets moest Ernst Jan Rozendaal, Theo Teitsma en Theo Giele Scharendijke - Martijn Hanson, duikcentrum De Grevelingen - Rienk Geene, ecoloog Ellen Jobse Wissenkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60