Allerzorg lanceert longzorg in Zeeland II Project 'Balanceren tussen zoet en zout' van de Bewaerschole 7 Het is geen krachtpatser om te zien, toch vliegt de noordse stern duizenden kilometers. Poolexpeditiegids Esther Kokmeijer maakte installaties over de bijzondere vogeltjes. Als expeditiegids en - fotograaf reist Esther Kokmeijer uit Rotter dam zelf jaarlijks naar de noord- en zuid pool. Dat doet de noordse stern ook. Als een ode aan deze vogel heeft ze twee installaties ontwor pen: Dagboek van een (poolreiziger en Flight chart. Ze zijn te zien bij de aftrap van de eindpresentaties van het project Balanceren tussen zoet en zout van de Bewaerschole in Burgh-Haamstede, vanaf zater dag to maart. De afstanden die dat vogeltje af legt, zijn gigantisch. Afhankelijk van de broedplaats gaat het om 70.000 tot 96.000 kilometer per jaar. Als meest zuidelijke broedplaats heeft de noordse stern Zeeland uitgekozen. Jaarlijks strij ken enkele tientallen paartjes op Schouwen-Duivelandse bodem neer. Voor Kokmeijer genoeg trig- ger om daar iets mee te doen. „Je hebt het niet door, maar al die mi gratievogels vliegen de hele wereld over. Het zijn wereldreizigers en die komen hier samen. De noordse stern brengt de noord- en zuid pool hier naar toe." Met haar installaties, die 'in het echt' langs de Oosterschelde of Plan Tureluur uitgevoerd zouden kunnen worden, wil ze haar eigen verwondering doorgeven aan an deren. „Dat ze niet alleen een vo gel zien, maar dat ze ook de kracht zien. De noordse stern vliegt hele maal naar Antarctica. Die vogel zou heel wat verhalen kunnen ver tellen." Dat kan Kokmeijer, die on der meer expeditiegids is voor Oceanwide Expeditions uit Vlissingen, zelf ook. „Ik ben heel erg gegrepen door die poolwerel- den. Door het landschap en de ruige natuur. Waar we écht te gast zijn. We hebben daar niks te ver tellen." In haar onderzoek werkt Kokmeijer onder meer samen met wetenschapper Maarten Loo- nen, manager van het Nederlands Arctisch Station op Spitsbergen. De noordse stern brengt de noord- en zuidpool hier naar toe Hij houdt zich bezig met de mi gratieroute van de noordse stern in de context van klimaatverande ring. Dagboek van een (poolreiziger be staat uit twee ronde spiegels, die het noordelijk en zuidelijk half rond verbeelden en de kijker - kort gezegd - het zicht van de migratie vogels biedt. Flight chart is een in stallatie van koperen buizen die windrichtingen en routes van de verschillende migratievogels op Schouwen Duiveland weergeeft. „Balanceren tussen zoet en zout kun je op heel veel manieren zien. Op de hele wereld zijn we aan het balanceren tussen zoet en zout. Voor mij gaat dit ook heel erg over dat hele netwerk op de wereld." Met het project Balanceren tussen zoet en zout is de Bewaerschole een vijfjaar durende samenwerking aangegaan met vijftien kunste naars uit heel Nederland. Zij heb ben opdracht gekregen het steeds veranderende evenwicht tussen zoet en zout in deze regio te on derzoeken en te verbeelden. In sa menwerking met bewoners, be zoekers, specialisten en anderen bij dit gebied betrokken mensen. Zaterdag wordt met twee lezingen het startschot voor de eindpresen taties gegeven. Dat gebeurt in de Grote kerk in Haamstede om 14.00 uur. Aansluitend zijn er in de Be waerschole presentaties van vier kunstenaars te zien. Thuiszorgorganisatie Allerzorg is gestart met longzorg in Zeeland. Daarmee heeft de gespeciali seerde thuiszorgorganisatie er een derde tak bij. Andere specialismen zijn wondzorg en palliatieve thuis zorg. In de rest van Nederland heeft Allerzorg nog meer specia lismen in huis. Maar longzorg is ook voor de landelijke organisatie nieuw. „Er was veel vraag naar, maar niemand pakte de hand schoen tot nu toe op", zegt team coördinator longzorg Marieke Lai nert. De in het gemeentehuis in Zierikzee gevestigde organisatie is per 1 februari met longzorg be gonnen. Mensen met chronische longziektes als COPD en astma kunnen bij Allerzorg terecht. Als longzorgverpleegkundige bege leidt Lainert haar cliënten onder meer met voedings- en beweeg- adviezen en bij het veranderen van medicatie. „De bedoeling is dat mensen het zelf meer in de hand krijgen. En krijg je er meer controle over dan krijg je ook meer vertrouwen in jezelf. Daar mee leg je uiteindelijk minder be slag op ziekenhuizen en huisart sen." Lastig aan (een deel van) de doelgroep is dat ze met angst en depressie te maken krijgt. Men sen met COPD kunnen jarenlang palliatief zijn, legt Lainert uit. En moeten ondertussen zien te leven met hun benauwdheid en andere medische problemen die weer het gevolg zijn van hun longaandoe ning. Zo krijgen patiënten last van hun hart of ze ondervinden aller- Uiteindelijk leg je minder beslag op ziekenhuizen en huisartsen lei bijwerkingen van de medicatie. „En alles kost ze vreselijk veel energie. Veel mensen zijn hele maal niet in staat om hun specia list op te zoeken." Lainert heeft 30 jaar als ver pleegkundige gewerkt op de ver- pleegafdeling Interne Longge- neeskunde in het Van Weel-Be- thesdaziekenhuis in Dirksland. De laatste veertien jaar was ze daarnaast ook nog werkzaam op de polikliniek als gespecialiseerd longverpleegkundige voor vol wassenen en kinderen. Allerzorg is sinds 2012 actief op Schouwen- Duiveland. Vanuit Zierikzee wor den ook de Bevelanden, Walche ren en Tholen bediend. Als gespe cialiseerde thuiszorgorganisatie werkt Allerzorg samen met an dere thuiszorgorganisaties in Zee land. De organisatie breidt uit en kan nog nieuwe mensen gebrui ken. Die worden voor de verschil lende specialismen geschoold. donderdag 8 maart 2018 SD Wereldreizigers komen hier samen Esme Soesman Burgh-Haamstede - Esther Kokmeijer, expeditiegids en -fotograaf Meer info: bewaerschole.com Marieke Lainert, gespecialiseerd longverpleegkundige, coördineert de nieuwe tak van Allerzorg. FOTO ESME SOESMAN Esme Soesman Zierikzee - Marieke Lainert Esther Kokmeijer is bezig met het optuigen van de installatie Flight chart in de Bewaerschole. Het gaat om een klein proefmodel van de uiteindelijke versie, foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59