Ultimatum voor Servië en Kosovo: stop 'klokgate' nu! 4 Ze was twintig jaar lang bevriend met de Deense uitvinder Peter Madsen. Nu hij terechtstaat voor de meest bizarre moord van 2017, vraagt Camilla Svendsen zich af hoe ze verder moet. DUIKBOOTMOORD VRIENDIN VERDACHTE Vóór het weekeinde moeten de Servische en Kosovaarse regerin gen en netbeheerders met een op lossing komen. Dat meldt het mi nisterie van Economische Zaken en Klimaat aan deze krant. Het ulti matum is op tafel gelegd door de Europese koepel van hoogspan ningsnetbeheerders (ENTSO-E). De Nederlandse TenneT-bestuur- der Ben Voorhorst is president van de koepel. „Als het ultimatum afloopt, kun nen de Europese netbeheerders een inbreukprocedure starten", zegt een woordvoerder van het ministe rie. „Een ingrijpende maatregel, ge richt tegen Servië en Kosovo." Volgens de door de ENTSO-E af gesproken regels dient Servië het Kosovaarse stroomnet in balans te houden. Probleem is dat Kosovo al een tijd meer elektriciteit verbruikt dan het produceert. Servië weigert daarom nog langer aan zijn ver plichting te voldoen en de beno digde netcapaciteit voor Kosovo te leveren. Hierdoor is de frequentie waar mee de stroom uit Nederlandse en Europese stopcontacten komt al sinds half januari tot onder de nor male 50 Hertz gedaald. Digitale wekkers en klokken - van onder meer ovens en magnetrons - bepa len de weergegeven tijd echter op die 50 Hertz, waardoor ze inmid dels vijf tot zes minuten achterlo pen. De problemen gelden niet voor smartphones. De tijd daarop wordt via software bijgehouden. „De frequentie is inmiddels her steld", zegt een woordvoerder van TenneT. „Maar het klokkenissue nog niet en precies daaraan wordt gewerkt door ENTSO-E." Ook be vestigt hij dat er 'stevige woorden zijn gesproken' met de regeringen en netbeheerders in Servië en Ko sovo. CDA-Europarlementariër Annie Schreijer-Pierik vindt dat de Euro pese Commissie desnoods moet in grijpen. „Servië en Kosovo willen nota bene lid worden van de EU. Dan moeten ze zich wel netjes ge dragen." Schreijer noemt het vreemd dat de Europese stroom voorziening mede-afhankelijk is van de medewerking van beide landen. De parlementariër zegt het ulti matum af te wachten en anders snel met vragen aan de Europese Commissie te komen. Kopenhagen e geloofde in zijn onschuld. Ook toen de rest van Dene marken - en men sen ver daarbuiten - er al lang van over tuigd waren dat hij een moordenaar was. „Ik geloofde in mijn vriend", zegt Camilla Svendsen. Ze wist niet wat er was gebeurd, maar een moord? Dat kon hij niet ge daan hebben. „De persoon die ik kende, zou zoiets nooit doen." Twintig jaar lang waren ze goede vrienden: de Deense uitvinder Peter Madsen (47) en de even oude Camilla Svendsen. Ze leerden elkaar kennen tijdens hun studie, in 1998, toen ze vlakbij elkaar woonden in een stu dentencampus. „Hij was gul en zorg zaam", zegt Svendsen. Madsen was toen al een eigenzinnig figuur, die opzien baarde met het lanceren van zelfgebouwde kleine raketten - iets wat steevast mislukte. „Het was altijd lachen met hem. En hij is intelligent. We werden vrienden." Hun levens ontwikkelden zich in totaal verschillende richtingen. Svendsen ging aan de slag als peda goog op een eilandje in de Oostzee, ver weg van Kopenhagen. Madsen groeide uit tot een veelbesproken uit vinder, een bekende Deen die zijn ei gen duikboot en raketten bouwde. Maar de band bleef. Tot die bizarre tweede week van augustus 2017, de week waarin Peter Madsen wereldnieuws wordt. Het is op een zondagmorgen dat duikers hem in Kopenhagen uit het water moeten redden, nadat zijn zelfge bouwde duikboot is gezonken. Tech nische problemen, verklaart Madsen. De zaak is vanaf dag één groot nieuws, want Madsen was niet alleen aan boord: hij maakte een tocht met de 30-jarige journaliste Kim Wall. En van haar ontbreekt elk spoor. Loyaal Madsens uitleg: hij heeft de vrouw in Kopenhagen aan wal gezet, en pas daarna is zijn duikboot gezonken. Maar als de vrouw zich een dag la ter nog niet gemeld heeft, gelooft vrijwel geen Deen dat verhaal nog. Ook de politie niet. Madsen wordt aangehouden. „Ik bleef loyaal, ik heb hem tegenover iedereen ver dedigd", vertelt Svendsen, die zelf ook wel eens een tochtje maakte met Madsen in zijn duikboot. „Maar na een paar dagen ging het natuurlijk wel knagen. Ook om dat Peter vast bleef zitten. Ik be gon toen wel te beseffen dat dat donderdag 8 maart 2018 GO De Europese netbeheerders - onder aanvoering van het Ne derlandse staatsbedrijf Ten- neT - eisen dat er nog deze week een einde komt aan 'wek- kergate'. Door een ruzie tussen Servië en Kosovo lopen talloze wekkers en alarmklokken in heel Europa bijna zes minuten achter. David Bremmer Peter Winterman Den Haag Door de ruzie is de fre quentie van de stroom in Europa tot onder de 50 Hertz ge daald. Dat zorgt voor problemen. Toen ze het hoofd vonden, wist ik: hij heeft keihard gelogen' Peter Groenendijk V De 30-jarige journa liste Kim Wall. Haar hoofd en benen wer den gevonden nadat ze een boottochtje maakte met Madsen. vanaf 359* vanaf 469* vanaf 489 Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Busreizen www.dejongintra.nl/busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en €2,50 Calamiteitenfonds Dresden, Leipzig en Weimar 6-daagse busreis reiscode: ebglc02 Gegarandeerd vertrek Wolfach in het Zwarte Woud 8-daagse I busreis reiscode: ebwlf02 Gegarandeerd vertrek Rügen, eiland aan de Oostzeekust 8-daagse busreis reiscode: ebbee02 Gegarandeerd vertrek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4