Afkorting C.C.R. blijft een begrip inde popmuziek I Somberen en bingewatchen 2 FORTUNATE SONS Sneaky Pete Festival voor kinderen Een popconcert van VOF De Kunst, een polsbandje, hapjes en drankjes, workshops, een dj en een rondleiding. Springstof is in alles een echt festival. Maar dan voor kinderen van 4 tot 10 jaar. O ja, ouders zijn welkom. Uitgelicht Zeg C.C.R. (sie sie aar) tegen een muziek liefhebber en vooral de jongere oudere zal onmiddellijk antwoorden: 'Je bedoelt Creedence Clearwater Revival!' De afkorting is een begrip in de popmuziek. Het viertal uit de omgeving van San Fransisco scoorde tussen 1968 en 1972 aan de lopende band hits. U kent ze vast wel uit de Top 2000 bijvoorbeeld, waar in bepaalde jaren C.C.R. na de Beatles de groep met de meeste titels in de lijst was, met onder meer Bad moon rising, Who'll stop the rain, Com- motion, Long as I can see the light, Bom on the bayou, Lodi, Have you everseen the rain en Suzie Q.- Twee van hun songs behoren tot de canon van de popmuziek. Proud Mary van zanger componist John Fogerty werd twee jaar na het succes met zijn eigen band een wereldhit in de opzwepende en rockende soultransformatie van Ike en Tina Turner. Iput a spell on you, een compositie van Screamin' Jay Hawkins, werd zelfs drie keer een hit (Nina Simone, Alan Price en C.C.R). Van blues tot rock, pop, folk (een mooie versie van Cotton Fields) tot zelfs de psychedelica van de jaren 60 in de lange, uitge sponnen en sterk dy namische versie van I heard it thro' the gra- pevine van het album Ze willen het Cosmo'sfactory: het is allemaal jeugdsenti- publiek de ment. Na 1972 beslo- illustere daden ten John Fogerty (gi taar, zang en hofleve- van hun helden rancier van songs), latpn hprhplpvpn zi)n °udere broer laten neroeieven Tom (gitaar); Stu Cook (basen Doug Clifford (drums) er de brui aan te geven. Alleen John bouwde daarna aan een succesvolle solo carrière. Sinds enkele jaren nemen The Fortunate Sons, vier mannen uit Chicago, de honneurs waar. Ze adapteerden de titel van een lied van Fogerty als hun bandnaam. Ze willen het pu bliek de illustere daden van hun helden laten herbeleven. Dat beperkt zich niet tot louter het geluid en de songs, maar betreft ook de aankle ding en uitstraling. Als het originele Creedence, de afkortende koosnaam voor de Amerikaanse hitmachine, niet meer binnen bereik ligt, blijft het toch genieten van hun tijdloze songs. MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN 19 Serie oncerten voor kinde ren zijn er wel meer. kMeestal in een thea ter, waar ze achter over in zo'n grote 'fauteuil wegzakken. Dansen tussen de stoelen valt dan niet mee. En veel kleinere kinderen raken wat beduusd door de entourage. Nou, daar heeft De Spot wat op be dacht. In het Middelburgse poppo dium - waar grootheden als Blof, Moss en De Staat grote mensenmu- ziek spelen - zijn zondagmiddag kin deren de baas. Speciaal voor hen vindt het festival Springstof plaats. „Wij hebben deze wens al sinds we zelf moeder zijn", vertellen Wille nden Clement en Lineke Broos van De Spot. „Kinderen missen wat in het culturele programma. Wij willen iets bieden waarmee kinderen de erva ring van een festival kunnen beleven en podiumervaring opdoen. Met Springstof hopen we hen in contact te brengen met popcultuur." Afstudeerproject De eerste editie vorig jaar was een af studeerproject van een stagiaire. De zaal was uitverkocht en de kinderen vonden het geweldig. Het concept wordt nu dus herhaald. Een dj draait de beste platen van dit moment, zo dat kinderen de dansvloer op kunnen. Wie wil weten hoe het poppodium er Op een festival als dit raken kinderen gewend aan muziek en popcultuur. Dat is goed voor hun ontwikkeling achter de schermen uitziet, kan mee op een rondleiding. Je kijkt letterlijk in de keuken, en in de kantoren, en in de kleedkamer waar de artiesten zich voorbereiden en uitrusten. Workshops zijn er ook. Knutsel je eigen instrument in elkaar en speel daarna lekker mee tijdens het concert van VOF De Kunst. Die band is het hoofdgerecht van het festival. „Ze mogen met hun instrument het po dium op om mee te spelen. Dan spe len we bijvoorbeeld Dikkertje Dap", belooft zanger Nol Havens. VOF De Kunst brak in 1983 al door met de hit Suzanne. Een eenmalig eer betoon aan het repertoire van Annie M.G. Schmidt leidde tot een langja rige reeks cd's en concerten voor kin deren. „We hebben elf jaar kinder theater gedaan en sinds 1995 al heb ben we een kinderrepertoire. Dat doen we nu nog maar sporadisch. Springstof is één van die uitzonderin gen. Omdat we Middelburg leuk vin den en omdat we het concept van het festival leuk vinden." Een volwaardig festival voor kinde ren, dat is wat Nol Havens zo aan spreekt. „Dat gebeurt niet veel. Con certen voor kinderen zijn er wel, maar meestal een schouwburg is theatraler. Wij zijn een popband. In een poppo dium klopt het beter. Er is meer inter actie. In een schouwburg zitten de kinderen, nu staan ze." Havens vindt de aandacht van De Spot voor kinderen ook belangrijk. „Ik herinner me mijn eerste popcon- donderdag 8 maart 2018 GO Marius Roeting weet alles van folk. Hij heeft een radioprogramma en schrijft voor deze krant. Wat: The Fortunate Sons, A tribute to Creed- ence Clearwater Revival Waar: Scheldetheater Terneuzen Wanneer: vandaag, 20.00 uur Volgens de re dactie van deze krant zijn onder staande, recent verschenen al bums de moeite van het beluiste ren meer dan waard. 1. Seun Kuti Egypt 80 - Black times Met zijn politieke en sociale bood schap op Afro- beat zet de jong ste zoon van Felah Kuti de er fenis van zijn vader voort. 2. The Breeders - All nerve Zaten zenuwen tien jaar in de weg? Hoe dan ook, All nerve is de glorieuze te rugkeer van deze indierockband. 3. Daniël Lohues -Vlier In gedroomde liedjes over rei zen en thuisko men, vriendschap en (verloren) lief des zingt Lohues zich je hart in. B Bingewatchen op Amazon Prime Video of wegdromen op de zwartgallige muziek van sombermans Tom Smith en zijn band Edi- tors: Joeke Berg ver maakt zich wel deze week. Deel 2 van dramaserie Sneaky Pete gaat morgen in première op Amazon Prime Video. In de serie draait het om oplichter Marius die de identiteit van zijn voormalige celgenoot Pete aanneemt om te ontsnappen aan een gang ster. In het nieuwe seizoen staat Marius op het punt een frisse start te maken, als criminelen zijn familie dreigen te vermoorden omdat ze denken dat hij 'Pete' is. Sneaky Pete II, vanaf morgen op Amazon Prime Video Spn 'ingstot MauritsSep AThe Fortunate Sons. 44 Nol Havens, VOF De Kunst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46