BUITEN Franse botten zu 14 ZE zv De gemeente Middelburg wil een bedrijventerrein aanleggen op een kavel langs de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. Het dorp is tegen. Tijd voor een objectieve wandeling door bedreigd gebied. ^Banaf het parkeerterrein m bij het - helaas - gesloten wegrestaurant de Roode Leeuw bij Nieuw- en Sint Joosland gaat de wande ling in zuidwestelijke richting, het bordje naar theater De Wegwijzer volgend. Dorp en theater zijn links van de route, een eindje verder aan dezelfde kant staat de molen en ver der daarachter ligt de industrie van Vlissingen-Oost. Rechts is een dijkje met daarachter de Weizichtweg. Iets verder raast het verkeer over de snel weg. Dit dorp ligt ingeklemd tussen wegen en industrie. Iets verder gaat de route wat om hoog en komen we óp het dijkje waar we zojuist langs liepen. Vanaf hier Kijk, hier heb je vrij zicht op het dorp. Dit is ruimte! Moetje hier dan bedrijven zetten? heb je goed zicht op Middelburg: woonwijk Mortiere, het hotel van Van der Valk en het Zep-terrein met de herkenbare gele gebouwen. Het dijkje buigt naar links en dan staan we opeens voor het 'bedreigde ge bied': de kavel landbouwgrond tus sen de Trekdijk en de snelweg. Hier moet, als het aan het college van B en W van Middelburg ligt, een bedrij venterrein komen. Tja, waarom eigenlijk niet? Het is een stuk grond waaraan op een win terse, kale dag als vandaag niet veel te beleven valt. Saaie klei. Erachter de snelweg en de Mortiere, aan dat uit zicht valt ook weinig te verpesten. Maar toch... De Trekdijk is wel een móóie dijk, blijkt als we onze weg er over vervolgen. Bovenop de dijk is een wandelpad van Wandelnetwerk Zeeland. Dan wandel je in het groen met links zicht op het oude Welzin- gepoldertje. En onderaan de dijk staat de Zonnehoeve, waarvan de fa milie Van Sluijs een mooie plek heeft gemaakt. Moet je hier dan lelijke loodsen neerzetten? 'Nee!', zegt Nieuwlander Willem Staat. Hij doet alles op de fiets en komt vaak over de Trekdijk. Ook nu. Hij is fel tegenstander van het plan om hier een industrieterrein aan te leggen. Staat houdt op Facebook een actie: op werkdagen plaatst hij steeds een andere foto van het betreffende stuk grond aan de Trekdijk en zet daar teksten bij als 'Dit komt nooit meer terug als een meerderheid van de Middelburgse gemeenteraad in stemt met een industrieterrein'. Hij hoopt hiermee de Middelburgers tij dens de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart te laten stemmen op een tegenpartij. De actie loopt als een trein; de berichten worden vaak ge deeld. „Het is het enige wat ik doe te gen de plannen en het is een simpele actie, maar ik móet iets doen, ik moet iets laten horen. Het dorp is al inge sloten door wegen en industrie. Het is genoeg!" Maar ja, wat moet de gemeente dan met deze grond? Nu wordt het nog verpacht als landbouwgrond, maar bedrijven leveren natuurlijk meer op. Staat: „De gemeente had die grond nooit moeten kopen. Het is begrijpe lijk dat ze er rendement op wil heb ben, maar het gaat niet gebeuren." Staat loopt mee naar de westhoek van het stuk grond, achter een boer derij langs ('die moet dan ook weg'), om te laten zien waarom het hem zo aan het hart gaat. „Kijk, hier heb je vrij zicht op het dorp. Dit is ruimte! Moet je hier dan bedrijven zetten? Alles moet altijd bij Nieuw- en Sint Joosland. Volgend jaar bestaat de dorpsvereniging 50 jaar. Die is opge richt uit protest tegen de plannen om met oud vuilnis de haven van Nieuwland te dempen. Dat is niet doorgegaan. We zijn nog steeds een dumpplaats. Achter de schutting: dat is hier. Nu is het genoeg." UIT DE ZEEUWSE KLEI Het aardige van archeologie en historische landschaps beleving is dat je vaak spo ren uit verschillende perioden bij elkaar aantreft. Zo'n plek blijft zelfs interessant als de meeste spo ren verdwenen zijn. Zoals de hofstede Nieuw Erve ten noordwesten van Ritthem. Hier lag in de middeleeuwen een gehucht met een kerk en een kas teel. De kerk verdween in 1572- 1574, toen de Geuzen over Walche ren zwierven en probeerden Mid delburg te veroveren. Het puin van de kerk werd gebruikt voor onder houd van zeeweringen en verhar ding van wegen. De resterende funderingen zijn opgegraven in 1925. Op het kasteel woonden de bezitters van de heerlijkheid. Het is gesloopt omstreeks de Franse tijd (1795-1813/14), de hofstede kwam ervoor in de plaats. Bij het kasteel lag vroeger ook een 'vlied berg'; een aarden bergje dat waar schijnlijk de voorganger was van het kasteel. Zulke bergjes of'mot- tes' waren de basis van mottekas- telen. Dit waren bouwsels van aarde en hout, met een toren op het bergje en een voorhof voor agrarische en andere opstallen. Er lag meestal ook een gracht om heen. Met de aarde van het bergje van Nieuwerve is later weer de gracht van het voormalige kasteel gedempt. De Middelburgse arts en oud heidkundige J.C. de Man heeft aan het eind van de 19de eeuw veel on derzoek naar de Zeeuwse vlied bergen gedaan. In zijn tijd was de berg van Nieuwerve nog zo'n zes meter hoog en 'van boven plat ge maakt'. In een sloot in de nabij heid van de berg waren ook sinis tere vondsten uit een latere peri ode aangetroffen, noteerde De Man. Het waren botten van Franse soldaten, gesneuveld bij het ver nietigende Engelse 'bombarde ment' op Vlissingen in augustus 1809. De Fransen brachten hun ge wonden naar de hofstede en ver bonden ze met afgescheurde gor dijnen, 'terwijl de bewoners op den berg naar den kogelregen stonden te kijken'. AFSTAND 4,2 km Nieuw- en St. Joosland Middelburg Oudedorp Twüteir. Staat tooi* donderdag 8 maart 2018 Door bedreigd gebied Carla van de Merbel Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje bij Nieuw- en Sint Joosland. -Willem Staat, dorpsbewoner Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Jan J.B. Kuipers Prent naar J. Jelgerhuis (1770- 1836) van het bombardement op Vlissingen in 1809. Roode Leeuw ligt elzin9edijk van Nieuw- er er> molen. ,et komen. industrie ,com/©Andes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42