Ook met een strafblad kun je zo de gemeenteraad in u Klassieke bankkraak: 'Het lijkt Ocean's Eleven wel' 3 Beelden uit kleedkamer In Eindhoven trekt de lijsttrekker van Forumo40 zich terug nadat hij in opspraak kwam om een oude veroordeling voor mishandeling. Kandidaten van de Bredase Stads partij stappen op omdat hun lijst trekker een horecaverbod zou heb ben en in het verleden is veroor deeld voor carjacking. Het CDA zit in zijn maag met een raadskandi- daat in Echt-Susteren die in het verleden is veroordeeld voor een caféruzie waarbij iemand een ge broken schedel opliep. Het liefst hebben we volksverte genwoordigers van onbesproken gedrag. Toch zijn er legio voorbeel den van kandidaten voor de ge meenteraden met een vlekje. „Maar waarom zou iemand die ooit een scheve schaats heeft gereden niet een eerlijke kans verdienen als hij zich wil inzetten in de politiek?", zegt Pieter Vleeming van de Bond van Wetsovertreders. De Bond zegt mee te hebben willen doen aan de raadsverkiezingen in meerdere ge meenten met lijsten van ex-gedeti neerden. „Maar we waren te laat met het indienen van kandidaten lijsten. Dus hebben we nu maar vast de formulieren voor de Tweede Kamerverkiezingen ingevuld." Mohammed B. Of een veroordeelde zich verkies baar mag stellen, ligt aan de aard van het delict. Bij ernstige delicten zoals misdrijven tegen de veilig- Waarom zou iemand die 'n scheve schaats reed, geen kans in de politiek verdienen? heid van de staat, kan een rechter iemands passief kiesrecht ontne men. Maar dat gebeurt zelden. Toen bijvoorbeeld het OM in 2005 eiste dat Mohammed B. - de moordenaar van Theo van Gogh - het recht om gekozen te worden zou verliezen, wees de rechtbank dat af. De kans dat hij ooit een partij zou oprichten, leek de rechter verwaarloosbaar. Wie raadslid of Kamerlid wil worden, heeft formeel geen verkla ring omtrent het gedrag (VOG) no dig. Wel zijn er partijen die zo'n verklaring van hun kandidaten vra gen, om te voorkomen dat er 'rotte appels' tussen zitten of dat iemand op de lijst komt die de partij in dis krediet kan brengen. Onder andere de VVD en Denk doen dat. Maar veel andere partijen weer niet, om dat ze het een vorm van schijnze kerheid vinden. „Als je veroordeeld bent voor drugshandel, kun je nog steeds een VOG krijgen", zegt bijvoorbeeld Adriaan Andringa van D66. Vrijwel alle landelijke partijen hebben daarom eigen integriteitsregels op gesteld om hun kandidaten te schiften. Filmpjes van speelsters van de Nederlandse handbalploeg die zich aan het omkleden zijn, verschenen gisteravond op een pornosite. Ze zijn daarop volledig naakt te zien. De twee video's, die ruim 10.000 keer zijn bekeken, stonden gister avond enkele uren op een populaire pornowebsite. Dat blijkt uit onder zoek van RTL Nieuws. Het Neder lands Handbalverbond (NHV) heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie over de naaktbeelden. Na de aangifte heeft de politie de beel den kunnen verwijderen. Hoofd bedrijfsvoering Norman Uhlenbusch van het NHV: „Het is vreselijk dat dit soort beelden kan rondzingen, maar er is weinig tegen te doen. Wij hebben het nu in han den van de politie gelegd." De beelden, die gemaakt zijn met een bewakingscamera, zijn enkele jaren oud. Het gaat om twee video's van drie en twee minuten waarin zeven handbalsters zich omkleden om naar de sauna te gaan. Het zou gaan om enkele ex-internationals, maar ook spelers die nu nog bij de nationale ploeg zitten. De gezich ten van de meeste sporters zijn dui delijk te zien. Ook komen volledig naakte speelsters in beeld. Het is vooralsnog onduidelijk wie de beelden online heeft geplaatst. Eigenaar Erik van Ingen Schenau, eigenaar van Sauna Beauty Oase in Nederasselt, heeft wel een ver klaring voor het uitlekken van de beelden: de beveiligingscamera's zijn twee jaar geleden gehackt. Hij zou hier zelf door de hackers op attent zijn gemaakt. Hij heeft daarna de camera's verwijderd. Verboden Een dergelijk scenario is in de toekomst niet meer mogelijk. Sinds twee jaar is het verboden voor sauna's om camera's in de kleedkamers te hebben, zo laat Pieter Bunt, secretaris van sauna branchevereniging VNSWB, we ten. „Het filmen van mensen die ontkleed zijn is een grote in breuk op de persoonlijke levens sfeer", zegt een woordvoerder van de Autoriteit Persoonsgege vens. „Het uitgangspunt is dat er geen cameratoezicht mag plaats vinden in ruimtes waar saunabe zoekers naakt kunnen zijn." Lia Damen (58) uit Fijnaart is gis termiddag naar het bankgebouw gekomen om de recherche te ver tellen over de inhoud van haar ge kraakte kluisje. Met name de bij zondere vorm van een stuk goud dat is gestolen. „Misschien helpt het de daders op te sporen." Alleen het goud is al 35.000 waard, zegt ze. „Mijn vorig jaar overleden man had me alles nagelaten voor mijn pensioen. Hij vertrouwde banken nooit. Maar ik zei: 'Laten we het in een kluis leggen. Dat is veilig.' En dan gebeurt dit!" Directievoorzitter Johan Staes van de Rabobank West-Brabant Noord begrijpt de emoties van klanten. „Wij vinden het ook ver schrikkelijk. Het is net of we in een slechte film zijn terechtgekomen. In 27 jaar heb ik dit ook nog nooit meegemaakt." Hoe groot de buit is? En hoe de krakers het zware be veiligingssysteem van de kluizen hebben kunnen omzeilen? Staes staat voor een raadsel. Het geautomatiseerde kluissys- teem is elf jaar geleden geïnstal leerd. Alleen met behulp van een pasje, code en vingerafdruk kun nen klanten in een afgesloten ruimte hun kluisje openen. Dat gebeurt met een modern robot systeem dat de gevraagde safe uit een zwaar beveiligde ruimte on der het gebouw haalt. Tunnel Of de daders in die opslagruimte wisten te komen, of dat ze de kluisjes via het robotsysteem om hoog hebben gehaald, is niet dui delijk. Ze moeten gedetailleerde kennis hebben gehad van het banksysteem én de beveiliging. Om het nog mysterieuzer te ma ken: aan de buitenkant van het fi liaal zijn geen sporen van inbraak te zien. „Misschien hebben ze zich laten insluiten of is er een tunnel gegraven", speculeert een buur man. De recherche doet nog steeds onderzoek hoe de daders te werk zijn gegaan. Ook de mogelijkheid dat personeel heeft geholpen, wordt niet uitgesloten. De politie wil nog niets kwijt over de werkwijze. Maar dat de kraak bijzonder is, wil politie woordvoerder Willem-Jan Uytde- hagewel bevestigen. „Een klas sieke bankkraak, uitgevoerd door professionals", zegt hij. „Het lijkt misdaadfilm Ocean's Eleven wel." donderdag 8 maart 2018 Als Willem Holleeder morgen besluit een politieke partij op te richten, dan kan dat. Er zijn wet telijk weinig belemmeringen voor mensen met een veroorde ling om zichzelf verkiesbaar te stellen bij verkiezingen. Hans van Soest Eindhoven/Breda —Pieter Vleeming, Bond van Wetsovertreders GO Sporters naakt op pornosite Minne Groenstege Ruben Koenes Oosterbeek Beelden uit de kleedkamer verschenen online. fotortl De meer dan honderd kluisjes van de Rabobank in Ouden bosch die afgelopen weekend zijn leeggehaald, waren bevei ligd met een geavanceerd sys teem. Eén ding staat vast: de krakers waren professionals. Hessel de Ree Oudenbosch Directeur Johan Staes: 'Een raadsel', foto marcel otterspeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3