*4 Provincie laat geloofwaardigheid rapport Staat van Zeeland checken Hoe gaat het met de Zeeuwse damherten? 5 De kwaliteit van onderzoek in Zeeland moet boven elke twijfel verheven zijn. Daarom laat de provincie de Staat van Zeeland checken en wordt de toekomstige rol van ZB Planbureau tegen het licht gehouden. Een onafhankelijke instantie gaat op korte termijn het rapport Staat van Zeeland van ZB Planbureau controleren. Er wordt nu te veel ge twijfeld aan de waarde en de bruik baarheid van het rapport. Daar naast wordt er gekeken of de onder- zoeksfunctie in Zeeland anders kan worden ingevuld dan alleen door ZB Planbureau. Dat schrijft het da gelijks provinciebestuur aan de Sta ten naar aanleiding van het gesprek dat dinsdag is gevoerd met de direc tie van ZB Planbureau. De PZC ontdekte vorige maand een fout in Staat van Zeeland, de vierjaarlijkse trendrapportage over onder meer wonen en werken in Zeeland. Op basis van een verkeerd cijfer werd ten onrechte gesproken van een 'leegloop' van het Zeeuwse platteland. ZB Planbureau heeft daarvoor excuses aangeboden, via een opiniestuk in de PZC en dins dag ook bij het provinciebestuur, waar de directie op het matje moest komen. Daarmee is de zaak nog niet afgedaan. Gedeputeerde Staten wil len weten 'of de Staat van Zeeland nog meer onjuistheden bevat'. De directie is gevraagd hoe het weten schappelijk gehalte van de onder zoeken van het planbureau, waarop provincie en gemeenten beleid ba seren, kan worden gegarandeerd. De ZB laat de eigen kwaliteitscom missie daar al naar kijken en colle ga's gaan voortaan eikaars onder zoeken toetsen. Maar zowel ZB Planbureau als het provinciebestuur merkt dat er bij verschillende partners nog steeds twijfel bestaat over het rapport en de positie van het onderzoeksinsti tuut. „De bruikbaarheid van het rapport en de positie van ZB Plan bureau staan daardoor onder druk", aldus het schrijven aan de Staten. Niet alleen wordt het rapport We willen de garantie hebben dat het in de toekomst niet weer kan gebeuren daarom door een onafhankelijke in stantie gecontroleerd, er worden ook nieuwe analyses gemaakt over bijvoorbeeld de trek naar de steden en krimp en de arbeidsmarkt. Dat moet binnen een maand gebeuren, bijvoorbeeld door een universiteit, zegt gedeputeerde Harry van der Maas. Voor de zomer moet er bo vendien een inventarisatie liggen van verschillende oplossingen om de onderzoeksfunctie voor Zeeland te behouden. Die staat voor het da gelijks provinciebestuur niet ter discussie, de rol van ZB Planbureau daarin wel. Een nog aan te zoeken onderzoeksbureau gaat kijken hoe er elders in Nederland mee om wordt gegaan en of dat toepasbaar is voor Zeeland. Daarbij wordt ook onderzocht of kennisinstellingen als University College Roosevelt, HZ University of Applied Sciences en het Kenniscentrum Kusttoe risme daar een rol in kunnen spe len. Het positieve rapport van on derzoeksbureau Kwink over ZB Planbureau wordt ook bij de inven tarisatie betrokken. „We willen de reuring die is ontstaan wegnemen", zegt Van der Maas, „en ook de ga rantie hebben dat het in de toe komst niet weer kan gebeuren." Wie op zaterdag to maart bij de start van de Boekenweek een tientje uitgeeft in één van de Zeeuwse boekhandels, krijgt de Zeeuwse sonnettenkrans 'De hemel strooit zijn sterren aan de kant' cadeau. Deze bundel, een uitgave van de stichting Korreltje Zeezout, gaat over de Zeeuwse na tuur. Anne-Marie Maartens uit El- lemeet schreef de sonnettenkrans samen met de Brabantse 'makelaar in sonnetten' Bas Jongeneelen. Vol gens het zelf uitgeknobbelde Zeeuwse rijmschema ABCD, ABCD, EFG, EFG. „Omdat daar dei ning in zit, net als in Zeeland. Het klotsen van water komt er in te rug." Korreltje Zeezout bracht de bun del al in januari uit bij de Poëzie week. Besloten is met de Boeken week een doorstart te maken, al krijgen kopers dan ook al het Boe kenweekgeschenk van Griet Op de Beeck cadeau. „Dat is hartstikke in trek. Maar nu krijgen ze er ook nog zo'n knalgele bundel met Zeeuwse sonnetten bij. Omdat de voorraad op moet, omdat we de boeken branche steunen en omdat het leuk is om een extra cadeau te geven aan de Zeeuwse mensen over de Zeeuwse natuur." Het is dé grote missie van de stichting Korreltje Zeezout, die Maartens samen met Desirée Vou- lon uit Scharendijke juni vorig jaar in het leven riep. „Literatuur dich- ter bij mensen brengen en op een heel laagdrempelige manier poëzie brengen." Dus zette Maartens dichtregels op de zijgevel van haar huis, slingerde ze tijdens de Poëzie week midden in het Zierikzeese café De Biet tussen alle geroeze moes door mooie zinnen in de lucht en geeft ze de bundel 'De he mel strooit zijn sterren aan de kant' met graagte weg. „Het gaat hele maal over Zeeland en het is goed leesbaar. Het is ook puur Zeeuws trouwens: de bundel is in Yerseke gedrukt." Maartens zelf, die werkt als free lance Nederlands docent, raakte in Het is leuk om een extra cadeau te geven aan de Zeeuwse mensen over de Zeeuwse natuur de ban van sonnetten. „De regel matigheid ervan geeft me rust. Het is een vast stramien, een bepaald ritme en voor mij ook een soort puzzel. Ik ben er door gegrepen. Het geeft me houvast." Een sonnet tenkrans bestaat uit veertien son netten waarbij elke laatste regel de beginregel is van het volgende son net. Het vijftiende sonnet, mees- tersonnet genoemd, bestaat uit alle beginregels van die eerdere sonnet ten. „Het mooie aan sonnetten is dat je wat meer ruimte hebt om iets te vertellen. Daarom wordt het ook niet zo abstract, maar is het heel concreet." In augustus vorig jaar kwam on derzoeksinstituut Alterra met cijfers naar buiten over de dam hertenpopulatie op de Haring vreter. Op het eilandje is vol doende eten voor ruim 8o dam herten zonder dat er een risico is voor een voedseltekort in de winter. In het voorjaar van 2017 leefden er maar liefst 275 dam herten in het Veerse Meer. Vol gens Alterra bleek daaruit dat als de winters maar mild genoeg zijn, het eilandje voldoende voedsel oplevert in het voor- en najaar. Het gevaar bestaat wel dat bij een strenge winter 'aanzien lijke sterfte' zal optreden. De PvZ maakt zich - met de beelden van de uitgemergelde karkassen van herten en runde ren in Oostervaardersplassen op het netvlies - zorgen over het wel en wee van de damherten. Fractievoorzitter Francois Ba- bijn wil 'per omgaande' weten van Gedeputeerde Staten hoe het gaat met de Zeeuwse dam herten. „Als er sprake is van een voedseltekort, wil het provincie bestuur dan onmiddellijk op dracht geven tot bijvoederen?" De PvZ wil ook dat GS ervoor gaan zorgen dat het aantal dam herten in relatie wordt gebracht tot de te begrazen oppervlakte en de hoeveelheid voedsel dat van nature aanwezig is. donderdag 8 maart 2018 PC Rol ZB Planbureau onder de loep Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Gedeputeerde Van der Maas Korreltje Zeezout geeft bundel Zeeuwse sonnetten cadeau De stichting Korreltje Zeezout lanceerde een Zeeuwse sonnet tenkrans in de Poëzieweek. Met de aftrap van de Boekenweek krijgen Zeeuwen de bundel ca deau. Esme Soesman Zierikzee Wat-jat, VA' Tl Anne-Marie Maartens (I) en Desirée Voulon (r). Maartens is de schrijfster, Voulon de regelneef achter de stichting. Beiden willen poëzie en literatuur naar de mensen toe brengen, foto marieke mandemaker -Anne-Marie Maartens Zijn de Zeeuwse damherten op het eilandje Haringvreter in het Veerse Meer er net zo slecht aan toe als de grote grazers in de Oostvaarders- plassen? Dat wil de Partij voor Zeeland (PvZ) weten. Ab van der Sluis Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33