Zeeuwse bestuurder heeft de broek aan 3 v. 'Wacht niet met getijdencentrale' onderwatervegetatie zoals de gezaagde zee-eik hebben nog twintig vaste steigers die in zo'n en knotswier keren terug. goede staat verkeren dat ze de komende tien Jacob van Oeveren, havenmeester Jachtha- jaar niet vervangen hoeven te worden. Wij ven Scharendijke, is blij met de maatregel van- hebben geen geld liggen voor vervanging. En wege de natuur. Hij plaatst wel een kantteke- we zijn niet de enige haven. We gaan ervan uit ning: „Als het water 25 centimeter stijgt staan dat onze belangenorganisaties dit aankaarten onze steigers met vloed bijna onder water. We bij het ministerie." In de Grevelingen valt niks meer te vangen. Dieper dan zes meter is alles dood Hoe hoger in de boom, hoe schever de verhoudingen, ontdekten stu denten van het University College Roosevelt in Middelburg tijdens een onderzoek in het kader van het Werksymposium Diversiteit in Zeeuwse Besturen. Morgen wor den op dat symposium in het stad huis in Middelburg de cijfers ge presenteerd over de man/vrouw verhoudingen in Zeeuws bestuur, management- en toezichtfuncties. Diversiteit gaat echter verder dan de man/vrouwverhouding op de werkvloer en de etages daarboven. De organisatoren van het werk symposium willen duidelijk ma ken dat besturen de veelvormig heid van de samenleving moeten weerspiegelen. Alleen dan kan de gehele bevolking zich herkennen in zijn bestuurders. Kapitaalkrach tige, goed opgeleide, oudere, hete roseksuele blanke mannen bezet ten onevenredig veel topfuncties en bestuurderspluche. Zij moeten ruimte maken voor anderen - zoals vrouwen, mensen met een andere seksuele geaard heid, mensen met een beperking, mensen uit verschillende leeftijds categorieën of met een andere cul turele achtergrond. Anders, aldus de organisatoren, bestaat het ge vaar dat besturen bij het nemen van besluiten de belangen van deze groepen niet voor ogen hebben. Bevindingen Gisteren maakten de studenten al vast een paar bevindingen bekend. Binnen colleges van burgemeester en wethouders is de verhouding ongeveer één vrouw op tien man nen. Bovendien zijn in deze colle ges ouderen oververtegenwoor digd, net als in besturen van pri mair, secundair en hoger onder wijs. Vrijwel overal zijn meer man nen dan vrouwen lid van de raad van bestuur of raad van toezicht. Bij zes onderzochte serviceclubs was minder dan 15 procent van het bestuur vrouw. Onder negentien onderzochte bedrijven lag dit per centage op 20 procent. De raad van toezicht bestaat in bijna elke zorginstelling vrijwel alleen uit mannen In de zorg is het percentage vrou wen in de raad van bestuur hoger. De raad van toezicht bestaat in bijna elke zorginstelling weer vrij wel alleen uit mannen. Het onderzoek van het Univer sity College Roosevelt is gebaseerd op informatie die gemeenten, be drijven, scholen, zorginstellingen en serviceclubs op websites plaat sen. Daarbij is dankbaar gebruik gemaakt van foto's en informatie pagina's over specifieke bestuurs leden. Van sommige besturen wa ren echter online geen foto's ge plaatst. De studenten roepen deze besturen op, transparanter te zijn over hun leden en ze voor te stellen mét foto. donderdag 8 maart 2018 gebeuren in de Grevelingen Martijn Hanson met zijn neef Robin aan de rand van de Grevelingen. foto dirk-jan gjeltema - Jan Bout, visser Bruinisse Er is nu geld voor een doorlaat in de Brouwersdam, maar nog niet voor een getijdencentrale, waar mee stroom wordt opgewekt uit eb en vloed. Toch is het cruciaal om die twee tegelijkertijd aan te leggen, zegt directeur Ferdinand Dees van BT Projects. Dat bedrijf is druk in de weer met de bouw van het Tidal Technology Cen ter (TTC) bij de Flakkeese Spuisluis, de doorlaat aan de andere kant van de Grevelingen. Dat wordt een plek waar verschillende typen getijden- centrales kunnen worden getest. „Als je een getijdencentrale wil in de Brouwersdam moet je dat nu mee pakken in je ontwerp. Voor de bouw van het TTC slopen we nu voor an derhalf miljoen aan wat vorig jaar is opgeleverd bij de Flakkeese Spui sluis. Dat moet je niet willen." Maar Dees houdt zijn hart vast. „Ik ben verschrikkelijk blij met die 75 miljoen euro vanuit het oogpunt van waterkwaliteit. Punt. Verder zie ik al leen maar een voorsortering om de getijdencentrale niet te doen." De 30 tot 50 megawatt stroom die de Brouwersdam gaat opleveren 'gaat voor Nederland het verschil niet maken', zegt Dees. Vandaar dat Den Haag in zijn ogen nauwelijks geïnte resseerd is. Waar het om gaat is dat Nederland in het buitenland laat zien waartoe het in staat is, net als des tijds met de Deltawerken. Zo wordt een nieuw exportproduct gecreëerd: getijdencentrales. Dan moet er voor de Brouwersdam nog wel 70 tot 100 miljoen euro extra gevonden worden. Volgens Dees staat Europa te trappelen om bij te dragen. Gedeputeerde Ben de Reu ziet het minder somber in dan Dees. Hij zegt dat alles op alles wordt gezet om de doorlaat te combineren met een ge tijdencentrale. Van de werkende bevolking in Zeeland is zo'n 45 procent vrouw. In de top van het bedrijfs leven, bij serviceclubs, in ge meenteraden of schoolbesturen zijn echter aanzienlijk minder vrouwen te vinden. Ondine van der Vleuten Middelburg Het symposium is een initiatief van het Zeeuws Vrouwen Plat form, Soroptimisten International Zeeland, Diversiteit Loont!, ADB Zeeland en de Zeeuwse Connec tie in samenwerking met de UCR. Aanmelden kan nog via info@adbzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31