Ab-so-luut niet te koop: kringloopwinkel Steenwijk krijgt urn mét as 14 Hoewel het op 21 maart gaat om gemeenteraadsverkiezingen, zitten de landelijke partijleiders elkaar flink in de haren. Ruzie is een fijne manier om je te profileren. Analyse Het verwijt dat de kinderen van Alexander Pechtold (D66) online zouden zijn lastiggevallen door Fo rum voor Democratie van Thierry Baudet, is het zoveelste hoofdstuk in de aangezette ruzie tussen beide par tijen. Voortdurend zoeken de twee partijen elkaar op. Pechtold vertelde het gisteren nog maar eens. Zijn dochter liet haar mo biele telefoon zien. Forum voor De mocratie wilde haar volgen op Insta- gram. „Ze wilden dus de foto's van mijn kinderen zien. Dan denk ik: dat gaat te ver." De D66-leider spreekt er al dagen schande van. Zijn verhaal: Forum voor Democratie verlaagt zich door mijn kinderen lastig te vallen ('Blijf even van de kinderen af.'). FvD-leider Thierry Baudet is zich naar eigen zeggen van geen kwaad bewust. „Nu D66 steeds sneller zakt in de peilingen, begint desperate Alexander Pechtold z'n kinderen er bij te slepen", reageerde zijn partij. De verontwaardiging over en weer lijkt netelig, maar is bovenal functio neel. Het genereert publiciteit. Pech told had Baudet ook even kunnen bellen, in plaats van het voorval te vertellen op de tv. „Maar de laatste keer dat ik hem uitnodigde voor een debat, kreeg ik zo'n tirade, dat leek me niet zinvol", zegt Pechtold nu. D66 en Forum zetten zich al weken tegen elkaar af. Niet alleen in de aan gifte die Baudet deed na een lezing van D66-minister Kajsa Ollongren, die hem noemde in een speech, maar vooral ook in de media. D66 is im mers deel van het 'partijkartel', vindt Baudet. Terwijl Pechtold al maanden ageert tegen de 'discriminerende uit latingen' van Forum-politici. Discriminatie was ook het onder werp waarover Thierry Baudet mor gen met Pechtold in debat zou gaan op Radio 1, maar die kans laat de FvD-voorman aan zich voorbijgaan, maakte hij gisteren bekend. Ruzie is altijd goed voor aandacht. En het helpt om jezelf bij je kiezers neer te zetten als goed, tegenover de vijand die fout is. Die methode gebruiken VVD en PW ook voor elkaar. Premier Rutte benadrukte onlangs maar weer eens op tv dat samenwerken met de PW 'de grootste fout' was die hij in zijn loopbaan had gemaakt. Dit weekend sprak Rutte nog van 'schreeuwers op de flanken'. Ergo: laat de rest roepen, wij weten wat besturen is. De PW verwijt de WD op zijn beurt het land te verraden en heeft aangifte gedaan tegen premier Rutte. Andere partijen proberen zich juist als deugdzaam neer te zetten. Neem De laatste keer dat ik Thierry Baudet uitnodigde voor een debat kreeg ik zo'n tirade, dat leek me niet zinvol het CDA, dat afgelopen weekeinde via staatssecretaris Raymond Knops ineens de 'aanval' op 'tradities' als Zwarte Piet veroordeelde. „Als men sen in Amsterdam zeggen dat Zwarte Piet in hun wijk gekleurd moet zijn, dan maak ik daar geen probleem van. Maar bij ons in het dorp gebeurt het niet. Zeg dan ook niet dat wij daarom discrimineren", aldus Knops. Een heerlijke boodschap om de boer mee op te gaan als CDA'er, die al te goed weet dat de stemmen voor die partij buiten Amsterdam worden gehaald. Zo fluiten meer partijen hun eigen deuntje. GroenLinks belooft haar achterban het klimaat te redden, de SP belooft betaalbare woningen. Denk paait de allochtone kiezer door te roepen dat alle andere partijen hen als tweederangsburgers zien. En de PvdA hoopt de gratie van de kiezer te herwinnen door zich weer als links alternatief te presenteren, bijvoor beeld door in Rotterdam een links verbond aan te gaan. Hoewel het om gemeenteraadsver kiezingen gaat, toont Den Haag zich dus overal. En dan moeten de tv- en radiodebatten met de landelijke kop stukken nog komen. Daar stond hij, in een doos vol spullen, anoniem achtergelaten. „In al die jaren dat ik hier werk, heb ik dit nooit meegemaakt", zegt bedrijfsleider Ineke de Jong. „Blijkbaar heeft degene die de spullen heeft gebracht de urn niet herkend, of het moedwillig ge daan. Het is ingewikkeld, laat ik het daar op houden." De kringloopwinkel zocht di rect contact met crematorium Reestborgh in Meppel, waar de urn vandaan kwam, om nabe staanden te achterhalen. Maar ondanks een naam op de urn was het moeilijk zoeken. Een bericht op de facebookpagina van de kringloopwinkel leverde wel wat op: het werd 200 keer gedeeld. „Daar was het ons om te doen. We wilden er zo eervol mogelijk mee omgaan. Deze mevrouw is negen jaar geleden overleden. Ze kon overal vandaan komen", al dus De Jong. „We weten nu waar schijnlijk wie de nabestaanden zijn en hebben contact over het ophalen van de urn." De winkel heeft het facebookbericht op ver zoek van het crematorium ver wijderd. „Het is een delicaat on derwerp en mensen reageren on genuanceerd. Dat vindt Reest borgh vervelend." Melden de na bestaanden zich niet, dan neemt Reestborgh de urn een tijd in be waring. Als niemand zich meldt, wordt de as verstrooid. Lekker een beetje ruziën, altij d goed voor aandacht donderdag 8 maart 2018 Tobias den Hartog Een beetje de aan dacht trekken, het lijkt wel een zesde zintuig voor Thierry Baudet (Forum voor Demo cratie) en Alexander Pechtold (D66). FOTO'S ANP -Alexander Pechtold Van scheidingspapieren tot kunstgebitten, Kringloopwinkel Steenwijk in Tuk kijkt nergens meer van op. Behalve van een urn mét as, van een overledene. Marian Fix Tuk A De urn met de as van een overledene gaat terug naar de nabestaanden, fotow. bijzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14