Kritiek op maatregelen dronken bestuurders VVN hekelt uitspraak hof over gebruik smartphone in auto 13 DDoS-aanval op Belastingdienst HANDSFREE GEBRUIK De kabinetsmaatregelen om gevaarlijk rijgedrag en drankrijders tegen te gaan, oogst naast lof ook kritiek. Experts vinden dat de pakkans wel omhoog moet, anders hebben strengere maatregelen weinig zin. Tal van verkeersorganisaties pleiten al langer voor meer toezicht op de weg. „Als de handhaving nog niet op orde is, kun je dreigen met dra conische straffen en een grote broek aantrekken, maar dan ge beurt er niks", vindt voormalig ver keersofficier Koos Spee. „Er wordt nu alleen nog maar fors uitgepakt met controles rondom carnaval." Veilig Verkeer Nederland (WN) vindt dat 'alle beetjes', zoals een ho gere strafmaat, helpen. „Maar wij constateren ook dat de handhaving minder is geworden. Daar moet ze ker naar gekeken worden", aldus een woordvoerster. Uit nieuwe cij fers blijkt dat vorig jaar ruim 17.000 bestuurders zijn aangehouden met een promillage van 0,8 of meer. Het kabinet wil af van de huidige recidiveregeling: wie binnen vijf jaar tweemaal wordt betrapt op rij den onder invloed en daarvoor on herroepelijk wordt veroordeeld, raakt zijn rijbewijs kwijt. Volgens ministers Ferdinand Grapperhaus (Justitie, WD) en Cora van Nieu- wenhuizen (Infrastructuur, VVD) verliep de uitvoering van deze complexe regeling niet goed. Het kabinet wil daar iets anders op ver zinnen. Dit zint de VVD in de Tweede Kamer niet. „Het is wat ons betreft te gek voor woorden. Verkeershuf- ters die keer op keer in de fout gaan moeten we hun rijbewijs afpakken. Punt. Wat de WD betreft geldt dat niet alleen voor rijden onder in vloed van alcohol, maar voor alle zware verkeersdelicten", zegt Ka merlid Remco Dijkstra. Ook Veilig Verkeer Nederland heeft vragen. De huidige regeling kan volgens de organisatie pas wor den afgeschaft als goed is onder zocht welke alternatieven er zijn. Alcoholmeter Voor de meest hardnekkige drank rijders vestigt het kabinet hoop op de zogeheten alcoholmeter. Dit is een enkelband die via het zweet van de gebruiker meet of deze alco hol heeft gedronken. De reclasse ring krijgt dan via een modem bij de drager thuis de meetresultaten. Momenteel loopt hiernaar een proef. Het kabinet neemt definitief af scheid van het alcoholslot. Rechters legden dat te weinig op, het middel.: bleek niet waterdicht en bovendie te weinig efficiënj: t Bedienen volgens hof niet het zelfde als vasthouden S? - De Belastingdienst en DigiD, het digitale loket van de overheid, zijn gisteren getroffen door een DDoS-aanval. Daardoor konden mensen onder meer geen belas tingaangifte doen via de site Mijn Belastingdienst. De aanval op de fiscus begon tegen 15.00 uur. Het is niet bekend wie achter de DDoS-aanval zit. Volgens de Be lastingdienst heeft de verstoring geen invloed op de veiligheid van de gegevens van de belastingbe taler, ook niet als mensen bezig waren met aangifte doen. „We proberen het probleem zo snel mogelijk op te lossen." Dinsdag kampte de fiscus ook met een storing. Die blijkt samen te han gen met een DDoS-aanval. Er was de afgelopen dagen veel animo om aangifte te doen. Dins dag waren er al 1,4 miljoen aan giftes binnengekomen. Meer hulp wintersporters De ANWB heeft afge lopen wintersportsei zoen zo'n 3.000 Ne derlanders met auto pech in het buiten land geholpen, 400 meer dan een jaar te rug. Het aantal mel dingen piekte afgelo pen weekend, toen veel mensen terug naar huis wilden en ontdekten dat hun auto het niet meer deed. Vooral accu's bleken niet bestand tegen de lage tempe raturen. Argentijnse dictator dood De laatste dictator van Argentinië, Rey- naldo Bignone, is op 90-jarige leeftijd overleden. De oud- generaal kwam in 1982 aan de macht na de Falklandoorlog te gen Groot-Brittannië. Zorgen over 'pin only' De Tweede Kamer maakt zich zorgen dat er op steeds meer plekken alleen nog met de pinpas kan worden betaald. De Kamer wil een debat met de minister van Financiën over het gebruik van contant geld, onder meer bij gemeenten. In acht Nederlandse ge meenten kan een pas poort of rijbewijs al leen nog met de pin pas worden afgere kend. Vondst Romeins grafveld Archeologen hebben in een akker bij het Gelderse Bemmel een voor Nederland uniek Romeins grafveld ge vonden. Het veld moet de laatste rust plaats zijn geweest van Romeinse elite, die in de tweede en derde eeuw na Chris tus in de Betuwe woonde. Op de gra ven zijn bijzondere grafschriften gevon den, en in de graven- zijn unieke grafgiften bewaard gebleven. donderdag 8 maart 2018 GO 'Pakkans aso moet omhoog' Tobias den Hartog Edwin van der Aa Den Haag De telefoon bedie nen in een houder- tje op het dash board van je auto mag wel. Dat zegt het gerechtshof in Leeuwarden. „Ge vaarlijk", vindt Vei lig Verkeer Neder land. Victor Schildkamp Leeuwarden Volgens het ge rechtshof staat in de wet dat de telefoon niet mag worden 'vastgehouden'. En met het bedienen van het apparaat terwijl dit in een hou- dertje zit, houdt de automobilist niets vast. De zaak in hoger be roep was het gevolg van een boete van 239 euro die een au tomobilist uit Sneek had gekregen voor het bedienen van zijn telefoon in een telefoonstandaard op het dashboard. De bestuurder vocht de boete aan, omdat in de wet staat dat een telefoon 'vast houden' niet mag. De kantonrechter vond de boete te recht, omdat een te lefoon bedienen, zelfs in een stan daard, voor te veel Dit is toegestaan, fotoshutterstock afleiding zorgt. Hoewel justitie de zaak won, ging het Openbaar Ministerie toch in hoger be roep. Het OM wilde bij het gerechtshof 'voor eens en altijd' helderheid over het aanraken van een telefoon in welke vorm dan ook. Ook de automobilist ging in hoger beroep. Veilig Verkeer Ne derland is teleurge steld in het vonnis. „Een gemiste kans", zegt woordvoerder José de Jong. „Nu is de verleiding toch weer groot om bij voorbeeld een appje te sturen met je tele foon in een stan daard. We gaan hard bij de politiek lob byen om hier wat aan te doen." Voor het OM is de uitspraak geen te genvaller, zegt woordvoerder Ernst Koelman. „We wilden duidelijkheid en die is er nu." Automobilisten moe ten blijven oppassen met het bedienen van de telefoon, ook in een telefoonhou der. Bij gevaarlijk rij gedrag als gevolg van dat telefoonge drag kan hij alsnog een boete krijgen. In dat geval is artikel 5 van de Wegenver keerswet van toe passing. Via dat arti kel kan de politie ook een automobilist bekeuren die slin gert, omdat hij bij voorbeeld de radio bedient. a - viV Straffen voor roekeloos rijden gaan wat het kabinet betreft omhoog Dit moet de verkeersveiligheid vergroten, foto as media DEN HAAG ILLUSTRATIE THINKSTOCK UTRECHT BUENOS AIRES DEN HAAG BEMMEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13