Amsterdam druk: centrum 'jungle' 'Hoekstra, voorkom nieuw bonusfeest' 12 Parlement eist uitleg Commissievoorzitter De supersonisch snelle benoeming van zijn eigen kabinetschef tot hoogste baas van 33.000 Europese ambtenaren, dreigt Commissievoorzitter Juncker lelijk op te breken. Zijn personeel steigert, de media staan bol van Selmayrgate en het Parlement slijpt de messen. Als het Amsterdamse centrum werkelijk een pretpark zou zijn, was het allang gesloten, conclu deert Arre Zuurmond, de Amster damse Ombudsman, in een nieuw rapport over de drukte. De binnenstad is 's nachts een jungle waarin het recht van de sterkste geldt, met een overheid die 'onduldbaar afwezig is'. Zichtbare handhaving ontbreekt. De politie heeft het 's nachts zo druk dat er geen ruimte is bewoners te helpen die overlast melden. „De overheid kan zich niet verschuilen achter een tekort aan agenten", aldus Zuur mond. Eind 2016 schreef de Ombuds man een alarmerend rapport over de drukte in de binnenstad. Zuur mond had een nacht doorgebracht Regeringspartijen D66 en Chris tenunie vinden de CDA-bewinds- man te meegaand en eisen dat hij in Brussel met de vuist op tafel slaat. Beide partijen zijn bezorgd door de lauwe reactie van Hoekstra op een verordening die de Europese Commissie in de maak heeft. Daar in wordt voorgesteld beleggingson dernemingen weer zelf te laten be palen hoeveel vaste en hoeveel flexibele beloning zij hun mede werkers mogen gunnen. Hoekstra schrijft aan de Kamer dat het kabi- in de Leidsepleinbuurt en sprak van een 'onthutsende ervaring': alsof voor de deur voortdurend een voetbalstadion leegloopt. Het rapport kwam hard aan en was aanleiding voor burgemeester Van der Laan om een team van 140 handhavers samen te stellen om de overlast aan te pakken. De gemeente nam meer maatre gelen, zoals aanpak van vakantie- verhuur, een stop op toeristenwin kels, verhoging van toeristenbelas ting en een verbod op de bierfïets. Zonder resultaat, concludeert Zuurmond. „Ondanks de inspan ningen is de situatie voor bewoners en uitvoerders niet wezenlijk ver beterd. Voor bewoners is de bin nenstad onleefbaar." Probeer maar eens te slapen als er, hij noemt maar iets, 's nachts 155 keer wordt getoeterd voor de deur. En dat het hele jaar door, want de seizoenen zijn weg: het is altijd druk. Het gemeentebestuur ziet de ur gentie, zegt een woordvoerder. Er komen meer handhavers in de weekendnachten, meer hosts, be tere schoonmaak en bewegwijze ring en aanpak van zwerfvuil. net 'een meer proportionele toe passing van beloningsregels' kan ondersteunen. In de praktijk betekent dit dat het bonusplafond voor beleggers aan diggelen gaat, stelt D66-Kamerlid Jan Paternotte. „Een slecht idee. Tij dens de crisis vanaf 2008 hebben we gezien dat het bonusfeest ban kiers en beleggers verleidt tot het nemen van soms enorme risico's. De belastingbetaler moest toen uit eindelijk opdraaien voor de reke ning. Laten we niet dezelfde fout maken." W Waar gaat het om? Midden vorige maand benoemde de Europese Commissie de Duitse jurist Martin Selmayr (47) tot plaatsvervangend secretaris generaal, om hem nog dezelfde minuut te promoveren tot secre taris-generaal, de hoogste ambte lijke post in Europa. De vorige, Alexander Italianer, had even daarvoor zijn ontslag aangekon digd (op 61-jarige leeftijd met pensioen) en Juncker vond het niet verantwoord Europa ook maar één minuut zonder opvol ger te laten, zo kwam hij meteen zelf aan de pers vertellen. En ook dat Selmayr, die volgens boze tongen eigenlijk de Commissie al twee jaar zou leiden, zéér be kwaam is. Is hij dat? Bekwaam én ambitieus. „Het se cretariaat-generaal moet niet al leen de motor zijn die onze in stelling draaiend houdt, maar ook hart en ziel van de Commissie", schreef hij vorige week donder dag - de dag van zijn aantreden - in een briefin drie talen aan zijn personeel. Veel ruimte voor tekst was er niet, want op het A-4'tje moest ook nog een grote foto: van Selmayr. W Maar waarom: Selmayrgate? De benoeming riep door haar snelheid en geheimzinnigheid vanaf de eerste minuut vragen op. Niemand buiten Juncker wist vooraf dat Italianer ontslag zou nemen. Juncker hield dat geheim 'om zijn autoriteit niet te onder graven'. Zelfs op de wekelijkse collegevergadering kwam Sel- mayrs kandidatuur voor alle Commissarissen als een complete verrassing. Alleen vice-Commis- sievoorziter Günther Oettinger - verantwoordelijk voor Perso- Dit is een politieke elite die zich heeft losgezongen van de rest van de wereld neelszaken - was kort daarvoor geïnformeerd. De ambtenaren bonden stuurden een zeldzaam pittige brief, Commissiewoord voerders wrongen zich in allerlei bochten om de pers in urenlange vragensessies van te overtuigen dat niets onordelijks was gebeurd. Dat lukte voor geen meter. Zo heette het eerst dat er 'minder dan vier' kandidaten waren voor de topbaan, daarna 'meer dan één' en uiteindelijk 'twee'. Kort daarop bleek dat de enige tegen kandidaat een medewerkster was van Selmayr, die zich bovendien al heel snel weer terugtrok: door gestoken kaart, dus. De Commis sie begon in de vragensessies steeds wilder om zich heen te slaan. Eén woordvoerder verge leek journalist Jean Quatremer, die in Libération onthulling na onthulling bracht, met Robes- pierre, de man die 15.000 Fransen liet onthoofden. W En nu? Zijn de rapen gaar. Fractieleiders uit het Europese Parlement heb ben op voorstel van Groen en ra dicaal links besloten dat Juncker zich volgende week in een plenair debat moet verantwoorden. Vla ming Bart Staes, 19 jaar Groen Parlementslid, klaagt over 'arro gantie van de macht' en 'een poli tieke elite die zich heeft losgezon gen van de rest van de wereld'. Hij ziet zelfs al parallellen met eind jaren 90, toen de Commissie- Santer in een schandaalsfeer ten onder ging en collectief moest af treden. W Zoveel gedoe om één zaak? Nee. Selmayrgate is ernstig, maar er is meer: een stiekeme hotelbar ontmoeting van vice-Commis- sievoorzitter Jyrki Katainen met oud-Commissievoorzitter Bar- roso, in Brussel besmet sinds hij, de dag na zijn afkoelingsperiode, een topbaan aanvaardde bij Gold man Sachs. Dat is de zakenbank die met foute adviezen en specu laties Griekenland en bijna de hele eurozone in een niet eerder geziene crisis stortte. En dan is er nog Klimaatcommissaris Canete (68), die zichzelf uit een noodlij dend parlementair pensioen fonds al vijfjaar elke maand dik vier mille laat uitkeren bovenop zijn wedde als Commissaris (nog eens twintig mille). Juri disch kan en mag dat, maar moreel niet, vinden nogal wat Parlementariërs, zeker nu het fonds kampt met een tekort van 326 miljoen euro, waarvoor straks de belastingbetaler mag op draaien. „De maskers vallen af, je ziet nu de echte gezichten", con cludeert SP-Europarlementariër Dennis de Jong. Hij spreekt van 'schaamteloos gegraai door men sen die een kwart minder inko men niet eens zouden merken'. „In de ogen van heel veel mensen die zelf voortdurend op hun pen sioen worden gekort, is dit alleen maar een bewijs dat Europa vooral heel goed voor zichzelf zorgt." donderdag 8 maart 2018 Rumoer in Brussel naflitsbenoeming vriendje Juncker A Drukte rond het Leidseplein. fotoshutterstock De maatregelen van de ge meente Amsterdam tegen de drukte in de binnenstad helpen niet. De binnenstad is een jun gle, zegt de gemeentelijke Om budsman. „De overheid is on duldbaar afwezig." Michiel Couzy Amsterdam Minister Wopke Hoekstra van Fi nanciën moet zich veel feller verzetten tegen de dreigende versoepeling van Europese bo- nusregels voor beleggingson dernemingen. Laurens Kok Den Haag Minister Hoekstra van Financiën moet in Brus sel met de vuist op tafel slaan, vinden D66 en CU. Frans Boogaard Brussel - Bart Staes (Parlementslid) A Martin Selmayr ziet de discussie rond zijn aanstelling hoog op lopen. FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12