agen Twente EUWS 11 De laatste acht jaar nemen de incidenten toe. Tegen het raam spugen, schelden Koosjer restaurant HaCarmel in Amsterdam wordt bijna maandelijks belaagd door vandalen. Maar de eigenaren laten zich niet verjagen, en de gasten komen juist om hen een hart onder de riem te steken. Daniël Bar-on (28) en zijn vader Sami (62) vielen de afgelopen maanden op door hun vastberadenheid. In december sloeg een Palestijn met knuppel de ramen in van het koosjere restaurant aan de Amstelveense- weg, een 'wanhoopsdaad' omdat de Ameri kaanse president Trump Jeruzalem had er kend als hoofdstad van Israël. „Als ik erbij was geweest, was de dader eraan gegaan. Ik laat me niet verjagen", riep Sami Bar-on. Toen recent een poging werd gedaan met stenen de ramen in te gooien, toonde ook Daniël zich strijdbaar. „Schijterds. Ze dur ven alleen 's nachts, als wij er niet zijn." Nee, Sami en Daniël Bar-on laten zich niet verjagen. Ze hebben trouwens nog een restaurant, het iets sjiekere H'Baron aan de Kastelenstraat in Buitenveldert, waar nooit wat gebeurt. „Dat is een buurtje op zich, waar de sociale controle heel groot is", zegt Daniël. „En H'Baron oogt minder Israëlisch dan HaCarmel." HaCarmel hebben ze het langst. „De zaak bestaat nu zeventien jaar", zegt Daniël. „De laatste acht jaar nemen de incidenten toe. Tegen het raam spugen, gasten die langs- rennen en de vlag boven de ingang weg rukken. En vooral veel gebeld worden. Dat gebeurt echt vaak, dat ze bellen en je voor niet zulke lieve dingen uitmaken. Of je hoort Arabisch getier, waarvan ik dan al leen Allah Akbar versta." Dat soort getreiter kennen de Bar-ons in middels wel. „Ik kan niet zeggen dat het me niks doet", zegt Daniël. „Je schrikt al leen niet meer. Maar het is raar om te be seffen dat iemand je echt haat. Net als wat Suitsupply nu overkomt, dat ze al die abri's besmeuren omdat er twee zoenende man nen op de foto staan. Het is een onaange naam idee dat iemand een hekel aan je heeft. Maar als het voor de zoveelste keer gebeurt, en die vlag ligt weer op straat, ga je wel steeds makkelijker over tot de orde van de dag." Tot op 7 december 2017 een Palestijn met honkbalknuppel de ramen inramt. „Dan komt het erg dichtbij", zegt Daniël. „Toen hij in de strafeis alleen maar werd aange klaagd voor vandalisme, heb ik een advo caat genomen. Dat was het moment waarop ik zei: dit pik ik niet. Dit was zó duidelijk ideologisch." Hij vervolgt: „Een tijd geleden gooiden enkele idioten molotovcocktails naar een moskee. Geen gewonden, maar wel vier jaar cel. Dan krabt de volgende met zo'n onzalig plan wel achter z'n oren. Maar een werkstraf voor vandalisme? Zo gaat dit al leen maar erger worden." Ondertussen gaat het alledaagse werk ge woon door. Een voordeel van de aanvallen: de gasten blijven komen. Juist. Daniël Bar on: „Er komen er zat uit solidariteit. Uit de Achterhoek zelfs, die ons kennen via de media. En dat moedigen we ook aan, hè. Dat is het mooie hiervan: samen laten zien dat we dit als maatschappij niet pikken. Nee, de burgemeester is nog niet geweest. Wel Kamerleden." Of er ook gasten wegblijven, weet hij niet. „Ik heb wel een vrouw gehad die wilde reserveren, maar niet bij het raam wilde zitten. Het allerliefste hebben wij dat mensen zeggen: we komen eten. Punt. We hebben een knop waarmee we vanbinnen de deur openen, zodat halve garen niet zo maar naar binnen kunnen. De ramen zijn beveiligd. Binnen zit je goed en doen we gewoon wat we het liefste doen: een gezel lige avond verzorgen." JESUS LOVES NACHOS www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg incl. diner Giethoorn diner 3 dagen Veluwe donderdag 8 maart 2018 GO Bij belaagd koosjer restaurant kookt de kok koelbloedig door Victor Schildkamp Amsterdam -Daniël Bar-on, eigenaar De graffiti die jongeren in de jaren 80 op een roestige spoorbrug in het uiterste Noorden van Australië spoten, is officieel beschermd en mag er niet meer af. Dat is het gevolg van de inzet van gemeenteraadslid Toni Tapp Coutts. In de jaren 80 kalkten enkele jongens die voor een christelijk festival in Katherine waren met witte verf 'Jesus loves' op de brug. Een paar jaar later voegde een lolbroek daar het woordje 'nachos' aan toe. Inmiddels geniet de graffiti bekendheid in heel Australië. De tekst is nu gedeponeerd bij het Australische merkenbureau. Tapp Coutts hoopt een trek pleister te maken van de locatie. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Daniël Bar on, eigenaar van HaCar mel: „Het is raar om te beseffen dat iemand je echt haat."W FOTO MAR^T OKHUIZEN Luxe 4* hotel aan het bos gelegen in Enschede, dichtbij Hengelo en de Duitse grens! 2 nachten in 4* Hotel De Broeierd Enschede (8,1) 0 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Ïl/Jl, 1 keer diner (dagschotel), gratis parkeren en wifi j£2c> Aankomsten t/m juni. Betaal pas bij aankomst! 3* Haje Hotel Heerenveen 4* Bilderberg de Buunderkamp (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx 2-gangen diner Q Gratis wifi en parkeren Q Incl. rondvaart Giethoorn J7|" Incl. binnenzwembad Ojt*™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11