k VOOR IE r Ziekenhuizen willen af van stortvloed keurmerken Schapenhouders willen einde aan beschermde status wolven 10 In Limburg zijn afgelopen weekend elf lammetjes doodgebeten door een wolf, vermoeden de eigenaars. De schapenhouders eisen ingrijpen van de politiek. „Ik durf niet meer in het donker naar mijn dieren." Doodsbang is hij. Sinds Boudewijn Kooijman uit het Limburgse Ber gen zondagochtend bij een van zijn koppels schapen aankwam, en daar zeven dode en aangevreten lamme tjes aantrof, durft hij bijna niet meer bij zijn kuddes te gaan kijken. Het bloed, de chaos, de mekke rende lammeren die nog wel le ven. „Het is echt een drama." Drie weken eerder was er ook al 'een bijtincident', al overleefden zijn schaapjes het toen wel. „Maar ze zijn ontzettend geschrokken. Van de stress is een aantal schapen vervroegd gaan lammeren." Ofhet daadwerkelijk een wolfis die zijn kudde heeft aangevallen, is onderwerp van onderzoek. Kooij man wil die uitslag afwachten voordat hij conclusies trekt. Maar eigenlijk weet hij het wel zeker. Iets verderop, in Lottum, ook in het grensgebied met Duitsland, was het een dag eerder ook raak. Vier dode lammetjes trof collega-scha penhouder Van de Laak aan, op zaterdagoch tend. Een vijfde dier was ernstig ver wond. Maandag avond ging Van de Laak opnieuw bij de stal kijken, om te zien hoe zijn drach tige schapen erbij liepen. Hij stond oog in oog met een wolf, die vermoedelijk was terug gekeerd naar de plaats delict, meldt platform Nowolvesnl. Van de Laak is bang en geschokt. „Ik weet niet wat ik moet doen, en durf niet meer in het donker naar mijn schapen. Terwijl ze hoogdrachtig zijn en zorg nodig hebben." Ook Kooijman slaapt er niet meer van. „Ik heb op 30 locaties schapen lopen. Het is ondoenlijk om die al lemaal te beschermen. Ik heb geen grote stal waar ze met zijn allen in Het is ondoenlijk al mijn schapen te beschermen. Ze lopen op 30 locaties. Ik kan het gewoon niet meer aan kunnen. Ze lopen wel achter schrikdraad, maar daar springen die wolven zo overheen. Als ik nu mijn ronde maak, ben ik telkens weer bang wat ik aantref." Voor het eerst heeft hij een jon gen aangenomen om hem te hel pen. „Daarvoor deed ik alles alleen. Maar ik kan het gewoon niet meer aan. De politiek moet ingrijpen, het liefst vandaag nog. De bescherming van wolven moet opgeheven wor den. Of er moeten no wolf zones ko men, of ze individueel afschieten." Bij het meldpunt Wolven in Ne derland, dat streeft naar 'conflict- arm samenleven met wolven', be grijpen ze de emotie van Kooijman, zegt woordvoerder Leo Linnartz. Van een ding is hij in elk geval over tuigd: de wolf loopt rond in Neder land. „Het aantal meldingen is hoog. Er komen er dagelijks een tiental binnen. Meestal zichtmel- dingen, soms met een foto. Als de ene weg gaat, is er meestal alweer een andere aangekomen." Het meldpunt krijgt ook 'bijt- meldingen' binnen, meestal bij schapen. „Het is niet altijd meteen duidelijk of die van wolven afkom stig zijn, het kan ook van een hond zijn. Als we vermoeden dat het om een wolf kan gaan, laten we dna- onderzoek uitvoeren." Dat gebeurt door Wageningen Environmental Research. „Sinds begin vorig jaar is de aanwezigheid van vijf wolven officieel vastge steld", zegt woordvoerder Bert Jan sen. „Er zijn in die tijd twee of drie gevallen aangetoond waarbij dieren zijn doodgebeten door wolven." Of ook de twee gevallen van dit week end, in Limburg, het werk is van wolven, is in onderzoek. Mochten wolven het hebben ge daan, dan hebben de schapenhou ders recht op schadevergoeding. Die afspraak staat vastgelegd in het wolvendraaiboek, opgesteld door overheden en belangenorganisa ties. In dat draaiboek is ook zwart op wit gezet dat de wolf niet afge schoten mag worden: het is een be schermde diersoort. Eerste hulp Platform Nowolvesnl en boerenor- ganisatie LTO schapenhouderij zijn in overleg om een werkgroep te vormen om eerste hulp te bieden aan dierhouders na een aanval door wolven, en schade door wolven vast te leggen. Nu wordt deze informa tie niet centraal geregistreerd. Linnartz van Wolven in Neder land probeert de schade te relative ren. „De meeste dode schapen zijn nog altijd het werk van honden, met de vos op nummer twee en de wolf ver daarachter op drie." En, an dersom: „De uitwerpselen van wol ven zijn in Duitsland grondig on derzocht. 95 procent van hun voed sel bestaat uit reeën, edelherten, wilde zwijnen, hazen en konijnen. Schapen vormen maar 1 of 2 procent van hun voedsel. Maar die andere slachtoffers zien wij niet, dat ge beurt in de natuur." Volgens Linnartz zijn aanvallen op schapen 'uitstekend te voorko men' met een goede afrastering met schrikdraad. „Wolven probe ren in eerste instantie altijd onder de afrastering door te kruipen. Als ze dan een stroomstoot krijgen, le ren ze het wel af." Het roze lintje voor goede borst- kankerzorg, het groene vinkje voor de stomazorg, de pluim voor ferti- liteitszorg. In totaal bestaan er 90 van deze keurmerken, lintjes of pluimen voor ziekenhuizen en in stellingen. Deze zijn meestal af komstig van patiëntenverenigingen die zo aangeven dat de zorg voor de groep patiënten die zij vertegen woordigen, op orde is. Maar juist omdat het er zo veel zijn, leveren de keurmerken vooral nadelen op, vinden de ziekenhui zen. Jaarlijks zijn artsen en andere medewerkers honderden uren werk kwijt om alle administratie voor deze lintjes in te vullen. Alleen bij het Franciscus Gasthuis kost dat al 1,2 miljoen euro per jaar, heeft de raad van bestuur van dit ziekenhuis becijferd. De Rotterdamse ziekenhuizen willen er dan ook vanaf. „We heb ben respect voor bijvoorbeeld de Borstkanker Vereniging Nederland die het initiatief heeft genomen voor het roze lintje", zegt Joke Boonstra, lid van de raad van be stuur van het Erasmus MC en lid van het bestuur van de Rotter damse Zorg, de koepelorganisatie Hoe minder wij hoeven te registeren, hoe meer tijd wij kunnen besteden aan de patiënt van alle ziekenhuizen en zorgin stellingen in de Maasstad. „Het heeft effect gehad. De zorg voor deze patiënten is op de kaart gezet." Maar inmiddels zijn de lintjes een last, vinden de Rotterdamse zie kenhuizen. „Hoe minder wij hoe ven te registeren, hoe meer tijd wij kunnen besteden aan de patiënt." Daarnaast hebben vrijwel alle ziekenhuizen inmiddels een roze lintje. Boonstra: „Dus patiënten kunnen hun keus er niet meer op baseren." De ziekenhuizen willen een of twee keurmerken, die over de zorg in het hele ziekenhuis gaan, overhouden. Minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid, CDA) begrijpt de wens om te stoppen met de meeste keurmerken. „Het is een interes sant idee", zei hij gisteren bij een bijeenkomst van zorginstellingen in Rotterdam. „Deze keurmerken zorgen inderdaad voor veel admini stratieve lasten." De ziekenhuizen willen met de patiëntenverenigingen en zorgver zekeraars om tafel om het afschaf fen van de keurmerken te bespre ken. „Het vereist veel uitleg", reali seert Boonstra zich. „Want de zorg is op orde, ook al hebben we geen keurmerk meer." Borstkankervereniging Neder land zou het jammer vinden als de ziekenhuizen stoppen met het roze lintje. „De patiënt mist dan moge lijk belangrijke informatie om te kiezen voor een bepaald zieken huis", zegt projectleider Carol Ri chel. „Daarnaast zorgt het lintje voor een prikkel voor ziekenhuizen om patiëntgericht te werken." donderdag 8 maart 2018 GO Kijk op onze site bij /video Boudewijn Kooijman over zijn angst voor de wolf. Sander van Mersbergen Bergen - Boudewijn Kooijman, schapenhouder BANG BOZE WOLF Ziekenhuizen en instellingen in Rotterdam willen, als eerste in Nederland, af van de talloze lint jes en keurmerken voor de zorg die zij bieden. Het levert teveel administratie op en kost de zie kenhuizen daardoor enorm veel tijd en tonnen aan geld. Marjolein Kooyman Rotterdam -Joke Boonstra, Erasmus MC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10