...door een Balkanruzie 6 Nederland laat Oxfam geld houden 7 Digitale klokken van slag door niet nakomen stroomlevering aan Europees net Talloze klokken in Nederland en de rest van Europa lopen sinds half januari tot zes minuten achter. De oorzaak? Een conflict tussen Servië en Kosovo. Het achterlopen van de digitale wekker, mag netron- of ovenklok komt door recente problemen met de Europese stroomvoorziening op de Balkan. Digitale wekkers en tijdsaanduidingen in ovens en magnetrons gebruiken het stroomnet om de exacte tijd te bepalen. Dat kunnen ze door dat de hoogspanningsnetten in Europa allemaal met el kaar zijn verknoopt. De hoogspanningsnetbe heerders van 25 Europese landen duwen de 220 volt aan spanning allemaal met dezelfde frequentie van 50 hertz door hun netwerken. Op die stroomsnelheid ba seren digitale klokken vervolgens de weergegeven tijd. Maar om die 50 hertz te waarborgen, moeten alle hoogspanningsnetbeheerders van Europa permanent een kleine hoeveelheid stroom ter beschik king stellen. Minimaal Sinds half januari blijft één land echter in gebreke, maakte de Euro pese koepel van hoogspannings- netbeheerders (Entso-E) deze week bekend. „Als gevolg daarvan is de frequentie tot onder de 50 hertz gedaald", vertelt woordvoer der Jeroen Brouwers van TenneT, de beheerder van het Nederlandse hoogspanningsnetwerk. Het gaat om een minimaal, niet waar neembaar verschil, dat letterlijk iedere minuut aantikt. „Inmiddels lopen digitale wekkers en klokken op magnetrons en ovens vijf tot zes minuten achter." Volgens TenneT ligt de oorzaak in de regio Servië, Macedonië en Montenegro. Brouwers: „Daar heeft men een politiek, juridisch en financieel conflict en dat heeft zich sinds half januari onder meer geuit in het niet voldoen aan ver plichtingen om ter ondersteuning van die netfrequentie 300 mega watt aan stroomcapaciteit te leve ren." Gistermiddag kwam de Entso-E met een nadere verduidelijking. Meer specifiek liggen de proble men in Kosovo en Servië, stelt de koepel in een verklaring. Door po litiek gekonkel levert één van die twee landen zijn verplichte bij drage niet. Het stroomtekort is inmiddels opgelopen tot 113 gigawatt. De ge middelde frequentie bedroeg sinds medio januari 49,996 hertz, stellen de gezamenlijke Europese hoogspanningsnetbeheerders. Entso-E beklemtoont dat de pro blemen niet voor smartphones gelden en evenmin voor wekkers die door een kwartskristal worden aangedreven. De tijd in smartpho nes wordt via interne software bijgehouden. Regeringen De hoogspanningsnetbeheerders zijn bezorgd. De koepelorganisatie heeft afgelopen tijd vergeefs ge poogd het probleem op te lossen. Nu roept ze de Nederlandse en andere Europese regeringen op isnel in actie te komen. Volgens het Instituut voor Fysieke Veiligheid was het uitblijven van het testalarm afgelopen maan dag in diverse plaatsen in Nederland ook een gevolg Ivan de verstoorde digitale uurwerken. Voor een oplossing lijkt politieke bemoeienis in derdaad vereist. Het con flict tussen Servië en Ko sovo is hardnekkig en stamt uit de Joegoslavië oorlog van twintig jaar ge leden. Kosovo maakte deel uit van Ser vië, maar is sinds 1999 de facto een onafhankelijke staat. In 2008 riep de Albanese meerderheid eenzij dig de onafhankelijkheid uit, die door 108 landen wordt erkend, waaronder Nederland. Servië ac cepteert die onafhankelijkheid niet en beschouwt Kosovo als een afvallige regio. Oxfam kwam onlangs in opspraak toen bleek dat hulpverleners in 2010 seksfeesten hielden in het door een zware aardbeving getrof fen Haïti. Destijds ging er 8,3 mil joen euro naar de organisatie; geld dat Nederlanders doneerden bij de hulpactie voor de aardbeving én Nederlands belastinggeld. Tijdens een Kamerdebat met mi nister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking) vroeg WD-Kamerlid Bente Becker haar gisteren het geld terug te halen. Volgens Kaag is dat juridisch niet mogelijk. Zij werkt aan nieuwe afspraken die dat bij wangedrag in de toekomst wel mo gelijk maken. Becker wilde daarop weten of Oxfam Novib in de toekomst ge kort kan worden. „Dan wilt u retro actief straffen in de toekomst voor iets dat jaren geleden is gebeurd. Daar moeten we heel voorzichtig mee omgaan", stelde Kaag, die be nadrukte dat haar ministerie op dit moment geen geld aan Oxfam No vib of Oxfam Groot-Brittannië geeft. Daarbij zei ze mensen die hulp nodig hebben niet te willen straffen voor misstanden van een hulporganisatie. In de periode 2011-2012, toen het ministerie van Buitenlandse Zaken al wist van de misstanden bij de Britse tak van hulporganisatie Ox fam en de Algemene Rekenkamer deze onderzocht, werd vooral geke ken of hulpgeld rechtmatig werd besteed en niet naar de morele ver antwoordelijkheid van hulporgani saties. „Er was onvoldoende aan dacht voor de morele kant, inclusief seksueel misbruik", aldus Kaag. „Het raamwerk bij onderzoek was te strak op de financiële kant." In middels liggen meerdere hulporga nisaties onder vuur vanwege seksu ele misstanden en kindermisbruik. Vorige week schreef Kaag aan de Kamer dat de Britse tak van Oxfam, die op Haïti seksfeesten met min derjarige prostituees zou hebben gegeven, ook Nederlands belasting geld heeft gekregen. Ook was haar ministerie al in 2012 op de hoogte van deze misstanden. Uit het on- t Minister Kaag: Terugvorderen hulpgeld Haïti is juridisch onmogelijk derzoek door de Algemene Reken kamer bleek toen dat er geen aan wijzingen waren voor fraude met hulpgeld. De Rekenkamer stelde maandag dat Oxfam destijds informatie heeft achtergehouden. Dat had echter geen invloed op de eerdere conclu sie. De Rekenkamer houdt vol dat Nederlands geld niet verkeerd is besteed in het land dat in 2010 werd getroffen door een zware aardbe ving. Kaag kondigde vorige week een intern onderzoek aan naar alle stukken over de kwestie op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Dat is inmiddels afgerond, meldde de D66-bewindsvrouw in het de bat. Zij laat dat nu door een onaf hankelijk bureau doorlichten. Daarna informeert de minister de Tweede Kamer. „Ik wil niet voor uitlopen op wie wat wanneer wist, ik wil een integraal pakket leve ren." woensdag 7 maart 2018 GO Help, we lopen achter... David Bremmer Arnhem r» -1.1 d i>i j ILLUSTRATIE THIJMEN GELUK Nederland vordert het hulpgeld, dat destijds is geschonken aan de Britse tak van hulporganisa tie Oxfam om de nood te ledigen in Haïti, niet terug. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7