Confrontaties links en rechts grimmiger jaar de cel in voor seks met patiënte l --fef 5 Griep velt peuters en ouderen Marouane B. EXTREMISTEN Naast strijd op sociale media nu ook vaker clashes op straat ze niet deed wat u wilde. U heeft ontucht gepleegd met misbruik van gezag." Van E.: „Tot op het eind heeft ze dat niet aangege ven." Thirza werd in 2011 opgenomen voor complexe psychische pro blemen. Ze was volgens justitie 'idolaat' van de charismatische therapeut. Thirza overleed in no vember 2016, in die periode was Van E. net veroordeeld voor on tucht. „Thirza was haar relatie met Van E. aan het beschouwen toen hij vastzat", schetste de offi cier twee weken geleden in de rechtszaal. Uit mailwisselingen met haar vader en uit haar dag boekaantekeningen bleek dat Thirza de berichten over de aan- tijgingen tegen haar therapeut i Charismatische therapeut maakte volgens rechter misbruik van macht destijds nauwgezet volgde en ook begon te twijfelen of haar relatie met hem wel zo gezond was. Rond diezelfde periode, in no vember 2016, werd ze zwaarge wond gevonden op haar kamer. Ze had verwondingen aan haar benen, die ze mogelijk zichzelf had toegebracht. In het zieken huis overleed ze. Los van de misbruikzaak on derzoekt justitie nu Thirza's zelf moord. Begin dit jaar werden Thirza's moeder Linda den H. en haar partner Leo den H. aange houden op verdenking van moord. Moeder Linda was mede werkster bij Van E.'s Hoeve Je- didja in Meerkerk. Verder loopt er ook een onderzoek naar de zelf moord van twee andere cliënten. De griepepidemie in Neder land woekert onvermoeibaar voort. Per 100.000 Nederlan ders meldden zich er gisteren 162 met griepklachten bij de huisarts. Dat is ongeveer net zoveel als vorige week (163) en ruim drie keer zoveel als de epidemische grens. Die ligt op 51 patiënten per 100.000 inwo ners. Dat meldt onderzoeksin stituut Nivel, dat constateert dat de griepgolf niet alleen bo vengemiddeld veel mensen treft, maar ook ongewoon lang duurt. Het aantal zieken is nu al twaalf weken hoger dan de epi demische grens, terwijl dat bij de gemiddelde jaarlijkse griep golf negen weken is. Vooral baby's, peuters en oude ren worden getroffen door in- fluenza-achtige ziekten, zoals het Nivel het officieel noemt. In de leeftijdsgroep van nul tot vier jaar ligt het aantal patiën ten per 100.000 boven de 350. Bij 65-plussers zijn dat er onge veer 200. De griepgolf kwam later op gang dan in de afgelopen jaren, maar is wel heviger. Alleen in de winter van 2014/2015 werd het aantal van 160 ook aange tikt, maar dat gebeurde toen gedurende twee weken. Deze winter wordt dat cijfer al vijf weken overschreden. Nivel baseert zich op gegevens van 38 huisartsenpraktijken. Een man van het hoofd en van het hart Falende techniek legt belastingdienst plat Een technische storing heeft de belastingdienst gisteren parten gespeeld. Op sociale media werd flink geklaagd. Het sys teem zou traag zijn en de site was moeilijk bereikbaar. De af gelopen dagen was er juist veel animo om belastingaangifte te doen. Er zijn al 1,4 miljoen aan giftes binnen, 300.000 meer dan op hetzelfde moment vorig jaar. Wie voor 1 april aangifte doet, hoort uiterlijk 1 juli of er moet worden bijbetaald of dat de fiscus geld terugstort. v «f V V'-T V* Steun Joden na incidenten Na recente inciden ten rond een Joods restaurant krijgt de Joodse gemeen schap steun van de politiek. Partijen die meedoen aan de ge meenteraadsverkie zingen, conforme ren zich aan het Amsterdam Joods Akkoord. Daarin staat hoe wordt op getreden bij antise mitische incidenten en dat de Joodse ge schiedenis van Am sterdam in het on derwijs thuishoort. Russen storten neer in Syrië De landing van een Russisch vliegtuig bij de Syrische ha venstad Latakia is gisteren helemaal fout gegaan. Alle 32 inzittenden kwa men om het leven, mogelijk door een mankement. 'Rennende rukker' bestraft Een 35-jarige Pool die in de zomer van 2015 in IJmuiden vrouwen belaagde en bekend werd als 'de rennende ruk ker', heeft twee maanden voorwaar delijke celstraf ge kregen. Artur Z. joeg vrouwen die alleen op straat waren de stuipen op het lijf door te masturberen terwijl hij de vrou wen strak bleef aan kijken. Vervolgens nam hij als de wie deweerga de benen. woensdag 7 maart 2018 onze kant op Nederlandse extremis ten zoeken elkaar steeds vaker op straat op en die confrontaties worden 'grimmiger'. „Of het nu gaat over het immigratiebeleid, de islam of Zwarte Piet", meldt geheime dienst AIVD. „De confrontaties vin den veelal plaats in woorden via sociale media, maar steeds vaker zoeken extremis ten elkaar ook op straat op. Een demonstratie van (extreem)rechts tegen asielzoekers kan steevast rekenen op een, veelal niet aange vraagde, tegendemon- stratie van links waarbij ook links-extremisten komen opdagen", zo schrijft de dienst in zijn jaarverslag over 2017. De AIVD noemt geen namen van extreem linkse of -rechtse groe peringen in zijn rapport. Maar bekend is dat onder meer de Anti- Fascistische Actie (AFA) vaak opduikt op plekken waar (extreem)- rechtse demonstraties staan gepland. Zo roept AFA momenteel op om dit weekend twee de monstraties in Amster dam, van Pegida en Recht in Verzet, te blok keren. „De ontwikkeling van links extremisme wordt grotendeels be paald door de ontwikke lingen van extreem rechts", schrijft de AIVD. De geheime dienst con cludeert ook dat ex treemrechts in Neder land steeds vaker de overheid als 'boosdoe- ner'ziet, omdat die over heid 'de opkomst van de islam in Nederland mo gelijk zou maken'. „Nog een nieuwe ontwikke- ling is dat dit jaar groe pen zijn opgestaan die vanuit ideologische standpunten streven naar het 'zuiver houden' van het blanke ras. Zij geven de 'politieke elite' de schuld van 'omvol- king'. Daarmee bedoe len ze dat politici beleid invoeren dat op lange termijn kan leiden tot het uitsterven van het blanke ras", analyseert de AIVD. Vorige week conclu deerde de hoogste anti-terreurchef bij de Britse politie nog dat dergelijke sentimenten ertoe leiden dat de ter reurdreiging vanuit ex treemrechts sterk is ge stegen. De Nederlandse inlichtingendienst ziet dat gevaar vooralsnog niet. Een beperkte groep in de rechts- extremistische scene is weliswaar bereid ge weld te gebruiken, maar dit komt niet of nauwe lijks tot uiting." Ufehn.'jDê A Aaldert van E. in de rechts zaal. ILLUSTRATIE JAN HENSEMA DEN HAAG Mark Rutte De premier sprak tijdens de herdenking van oud-premier Ruud Lubbers in de Eerste Kamer. DEN HAAG HONGERLAPPEN Alsof ze dagen niets hebben gegeten... Honderden zwanen klapwieken zich een weg naar een dierenvriend in de Zweedse hoofdstad Stockholm, die de hongerige dieren bijvoert zodat ze de winter goed doorkomen, foto afp/ jonathan nackstrand AMSTERDAM <a£ MOSKOU IJMUIDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5