Evangelisch 'leider' moet Zeeuws Veilinghuis 4 Zo'n 30 Nederlandse jihadisten zijn vanuit het strijdgebied in Syrië en Irak 'onderweg terug naar Nederland'. Zij zitten ergens in de regio in een vluchtelingenkamp, in een gevangenis of zijn letterlijk onderweg. Victor D. Dat stelt AIVD-baas Rob Bertholee, die gisteren het jaarverslag van de inlichtingendienst presenteerde. De dienst waarschuwt al enige tijd voor het 'druppelsgewijs' terugkeren van Nederlandse Syriëgangers. Nu plakt Bertholee er voor het eerst een cijfer op. „Van terugkeerders gaat een seri euze dreiging uit, omdat zij vaak lang in het gebied zijn geweest en waar schijnlijk zelf hebben deelgenomen aan ernstige gewelddadigheden of er getuige van zijn geweest", aldus de dienst. Daarbij doelt de AIVD op zo wel vrouwen als mannen. Er zijn al zo'n 50 Nederlanders te ruggekeerd uit Syrië of Irak, maar de meesten van hen zijn al enkele jaren terug en behoorden tot de eerste golf 'spijtoptanten'. Het grootste deel van de 30 die nu onderweg zijn, zijn hun terugreis pas begonnen toen IS en andere jihadistische groepen zware verliezen begonnen te lijden. Bekend was al dat zeker vier Nederlandse IS-vrouwen met hun jonge kinderen in vluchtelingenkampen in Koer disch Syrië verblijven. Ook zitten zeker drie Nederlanders vast in Turkse gevangenissen. Vier andere Nederlanders werden eerder dit jaar in Turkije niet vastge zet, maar op het vliegtuig naar Ne derland gezet. Eenmaal in ons land werden ze alsnog direct opgesloten, in afwachting van een rechtszaak. Los van de 30 jihadisten die op de te- ISwil laten zien dat het wraak kan nemen op de coalitie, waar Nederland bij hoort rugweg zijn, zijn er momenteel nog zo'n 160 Nederlanders (van negen jaar en ouder) in het strijdgebied. „IS leeft nog steeds", zei Bertholee gisteren. „Geografisch mogen ze dan flink wat terrein verloren hebben, ideologisch zijn ze nog springlevend. Dat zien we elke dag opnieuw." De inlichtingenbaas doelt onder meer op jihadistische propaganda op inter net. Het verlies van terrein maakt de kans op aanslagen in Europa mis schien nog wel groter. „IS wil in zijn propaganda laten zien dat het wraak kan nemen op de internationale coa litie, waartoe Nederland behoort. Aanhangers in Europa die een aan slag overwegen, voelen meer dan ooit de druk vanuit Syrië en Irak, om in eigen land tot actie over te gaan." Kinderen De AIVD stelde gisteren ook het aan tal Nederlandse kinderen dat nog in Syrië en Irak is, flink naar boven bij: van 100 naar 175 minderjarigen 'met een Nederlandse link'. Het gaat voor namelijk om kinderen die daar gebo ren zijn, met een of twee Neder landse ouders, vaak niet ouder dan vier jaar. „Het is lastig om precies zicht op het aantal kinderen te krij gen. We krijgen geen geboortekaart jes", aldus Bertholee. Ook familiele den in Nederland weten vaak niet of hun uitgereisde zoon een kind heeft verwekt bij een Syrische vrouw. Wel bekend is dat er Nederlandse vrouwen met hun kinderen vastzit ten in door de Koerden beheerde vluchtelingenkampen in Noord- Syrië. De Koerden willen hen graag overdragen aan Nederland, maar Nederland vindt dat zij zich op eigen kracht bij een Nederlandse ambas sade in Turkije of Irak moeten mel den. De vrouwen beseffen dat ze zelf in Nederland de cel ingaan, maar wil len terug voor de toekomst van hun kinderen. Bertholee: „De AIVD heeft geen mening over wat er met die kin deren moet gebeuren. We constate ren wel dat je er rekening mee moet houden in welke omgeving ze, ook ideologisch gezien, hebben gezeten. Je kunt ze hier niet zomaar weer, hup, naar de basisschool sturen." De celstraf is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie, twee weken geleden. Van E., die chris telijke zorgboerderijen runde in Zuid-Holland, heeft al een celstraf van twee jaar uitgezeten voor on tucht met andere vrouwen, die bij hem aanklopten voor geestelijke zorg. Van E. had volgens de rechtbank nooit een seksuele relatie mogen aangaan met de kwetsbare, nu overleden Thirza (29). Dat hij tus sen 2012 en 2015 regelmatig seks met haar had, staat volgens de rechtbank buiten kijf. „Ik heb het niet gedaan", reageerde Van E. gis teren op het vonnis. De rechtbank ziet echter voldoende bewijs. Thirza overleed in november 2016. Het pastoraal team in Hardinx- veld-Giessendam deed daarna, in samenspraak met haar nabestaan den, namens haar aangifte van seksueel misbruik. Afhankelijk Thirza was compleet afhankelijk, schetste de rechtbank. „U had een soort macht over haar. Ze was bang dat ze u kwijt zou raken als Voor onze komende veilingen: Schilderijen Europees, Escher, Indonesisch Oude kunst, Aziatica, Juwelen en Zilver Middelburg Zeeland Auctioneers Amsterdam Tel. 0118 - 650 680 - info@zeeuwsveilinghuis.nl - www.zeeuwsveilinghuis.nl woensdag 7 maart 2018 GO 30 jihadisten komen Cyril Rosman Zoetermeer - Rob Bertholee (AIVD) Kijk op onze site bij /video Dit zijn de belangrijkste punten uit het AlVD-verslag De christelijk hulpverlener Aal- dert van E. (77) moet een jaar gevangenisstraf uitzitten voor seks met zijn inmiddels overle den patiënte Thirza. Daarnaast krijgt hij een voorwaardelijke celstraf van een halfjaar. Janneke Boluijt Meerkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4