II 'Alle kinderen mee op schoolreis, ouderbijdrage of niet' Sociale Dienst Drechtsteden legt haar cliënten doelbewust in de watten 3 Inwoners van de Drechtsteden die bij de Sociale Dienst aankloppen, krijgen van een barista een gratis cappuccino of espresso. „We brengen de menselijkheid erin." Het oplossen van schulden vraagt meer dan een koffiebar aan de Hogeschool Utrecht werkt met Alphen aan den Rijn aan een vergelijkbaar proefproject. Daar wordt geen gratis espressootje ge schonken, maar heerst een posi tieve sfeer en worden mensen met een uitkering die zich inspannen, beloond met waardebonnen van Lidl, Albert Heijn of Coolcat. Wie doelen stelt en ze uitvoert, kan bij voorbeeld kinderkleding kopen bij Hennes Mauritz, op kosten van de gemeente. „Stress maakt dat mensen bij de dag leven. De bon nen doorbreken die dynamiek. De verwachting is dat het op termijn geen geld kost, maar oplevert." 150 tot 200 cliënten doen in Alphen mee. De effecten van de pilot 'Mo- bility Mentoring' worden het ko mende anderhalfjaar wetenschap pelijk gemeten. Het lijkt ondertussen Starbucks wel bij de Sociale Dienst Drechtste den, een gemeenschappelijke rege ling van Dordrecht, Zwijndrecht, Papendrecht, Alblasserdam, Slie- drecht, Hendrik-Ido-Ambacht en Hardinxveld-Giessendam. De hele dag wordt bij de dienst in Dor drecht op een Italiaanse koffiema chine door barista's luxe koffie ge zet. Op de muur de blije tekst: 'Love is in the air and itsmells lïke coffee." De barista's zijn verstandelijk ge handicapten van de Stichting Phi- ladelphia, geholpen door een full time horecaman. Ze hebben de op dracht om met latte art een hartje in het melkschuim te creëren. „Er zit een hartje in om de gastvrijheid te voelen", zegt directeur Bieshaar. Wetenschapper Jungmann vindt de voortvarendheid van de Drecht steden prijzenswaardig. „Dordt verdient een compliment dat ze nu deze eerste stap radicaal zetten en uitstralen; 'We zijn geïnteresseerd in jou'. Maar het moet geen ratrace worden welke gemeente het eerste is. En wie de beste koffiebar heeft. Het gaat niet om de vraag of koffie gratis is, maar stap je in een omge ving waarin je je welkom voelt? Te gelijkertijd moeten we ons realise ren dat het oplossen van schulden meer vraagt dan een koffiebar." Stress Volgens wetenschapper Jungmann kan een positieve omgeving, zoals nu in de Drechtsteden, echt stress doorbreken. „Aanhoudende zorgen leiden ertoe dat je veel stresshor monen aanmaakt. En dat heeft weer effect op je functioneren. Je hebt meer moeite om doelen te stellen." Wethouder Peter Heijkoop uit Dordrecht gelooft rotsvast in de aanpak. „We stralen uit: 'We zien je als mens en gaan je helpen met je leven'." Door de nieuwe gastvrije aanpak is het aantal geweldsincidenten in twee maanden tijd al teruggelopen van twintig naar vijf per maand. „Uit onderzoek blijkt dat stress en bureaucratie verlammend werken en je eigen identiteit wegnemen. Waardoor bijvoorbeeld het sollici teren moeilijker gaat en mensen tot niks meer komen." Directeur Yvonne Bieshaar van de Sociale Dienst gelooft heilig in de nieuwe 'menswaardige' aanpak die geënt is op het Amerikaanse concept mobility mentoring. Door mensen die strak staan van de stress door hun belabberde financi ële situatie het gevoel te geven dat ze ertoe doen, ontstaat weer ruimte van binnen om problemen aan te pakken, schetst ze. „We brengen gewoon de menselijkheid erin. Het is geen geldsmijterij. We laten met de gratis koffie zien, dat je ertoe doet en welkom bent." Nieuwe looks Maar de aanpak omvat meer. Vier ton stak de Sociale Dienst Drecht steden in het creëren van nieuwe looks. Balies ('die afstandelijk zijn') zijn verdwenen. Er zijn lounge achtige werkplekken. En de mede werkers heten voortaan gastvrouw. „Bij binnenkomst wordt gezegd: 'Welkom, wat kan ik voor u doen'. Mensen gaan in gesprek over hun leven, hun situatie." Wetenschapper Nadja Jung mann, lector Schulden en Incasso, Het kabinet wil een einde maken aan het buitensluiten van kinde ren bij schoolreisjes of vieringen als hun ouders de vrijwillige ou derbijdrage niet betalen. Om inci denten op scholen te voorkomen, moeten schoolbesturen zich gaan houden aan een nog op te stellen gedragscode. Lukt dat niet, dan volgt een wettelijk verbod. Dat schrijft minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet Onder wijs vandaag aan de Tweede Ka mer. De ouderbijdrage die scholen vragen, moet altijd vrijwillig zijn, zo bevestigde de Raad van State vorige maand nog. Sommige scho len doen alsof de bijdrage ver plicht is. Ook komt het soms voor dat leerlingen niet mogen mee doen aan het kerstdiner, een schoolreisje of een sportdag. Het t Ouders die tegen verplichte bijdrages aanlopen, moeten dit melden bij inspectie zijn incidenten, benadrukt het mi nisterie, dat het 'onacceptabel' noemt. „Verhalen over leerlingen die niet mogen deelnemen aan activi teiten als het kerstdiner of een feestelijke diploma-uitreiking, gaan mij aan het hart", schrijft mi nister Slob. „Het is voor een kind verschrikkelijk om als enige niet mee te mogen op schoolreis of naar het paasontbijt. Dat moeten we koste wat het kost voorko men." Koepelorganisaties PO- en VO-raad moeten nu aan de slag om met een gedragscode te zorgen dat er in de toekomst geen kinde ren buiten de boot vallen, stelt Slob. Anders past hij de wet aan. Vorige week kondigden Groen- Links en SP nog een initiatiefwet aan die scholen verbiedt leerlin gen uit te sluiten. De brief van Slob staat daar los van, zegt zijn woordvoerder. Daarin reageert hij op een aangenomen motie van PvdA en SP die het kabinet op roept de vrijwillige ouderbijdrage te maximeren, zodat scholen geen exorbitant hoge bedragen kunnen vragen. Dat doet de minister niet. Hij vreest dat het maximumbe drag dan de norm op alle scholen wordt. De bijdrage die scholen vragen, varieert van enkele tien tjes tot enkele honderden euro's. Wel vraagt de ChristenUnie-be- windsman de Onderwijsinspectie extra alert te zijn op scholen die de ouderbijdrage verplichten. Slob roept ouders die tegen verplichte bijdrages aanlopen op dit te mel den bij de inspectie of bij de me dezeggenschapsraad. woensdag 7 maart 2018 GO Directeur Yvonne Bies- haar van de Sociale Dienst (r): „We laten met gratis koffie zien, dat je ertoe doet." FOTO VICTOR VAN BREUKELEN -Yvonne Bieshaar, directeur Ingrid de Groot Dordrecht Barista voor de oppepper Hanneke Keultjes Den Haag Niet mee op schoolreis omdat de ouderbijdrage niet is voldaan, kan niet, vindt minister Arie Slob. FOTO FRANK DE ROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3