Woongoed doet 't goed en huurders zijn tevreden 'Doe snel iets aan winkelcentrum Dauwendaele' 7 HUISVESTING W00NG0ED INVESTEERT IN ACHTERSTALLIG ONDERHOUD Acht miljoen euro per jaar steekt Woongoed Middelburg nu in renovatie van huurhuizen. Dat is een verdubbeling. De corporatie heeft een achterstand in te halen. verkiezingen gemeenteraad Het rapport van Woon goed Middelburg laat bijna allemaal ruime voldoendes zien. Onder zoekers geven op allerlei onderde len cijfers boven de 7. Slechts één onvoldoende noteert de corpora tie, maar dan wel meteen een be langrijke: zij had 'onvoldoende zicht op de staat van onderhoud van haar woningbezit'. Directeur Eric de Ceuster wist het al. „Voor dit onderzoek is geke ken naar de jaren 2013 tot 2016 en toen waren onze inspecties van de huizen inderdaad onvoldoende. Die methode hebben we toen ook al aangepast. Sindsdien worden de huizen systematisch op alle aspec ten bekeken en elk huis wordt één keer in de drie jaar beoordeeld. Die cyclus is klaar en dus hebben we het achterstallig onderhoud nu wel in beeld." In 2017 is besloten het onder houdsbudget te verdubbelen, van vier naar acht miljoen euro per jaar. Van dat geld moet de inhaal slag worden betaald, daarbovenop komen de investeringen in ener giebesparende maatregelen van vijftien miljoen per jaar. Daarom zet De Ceuster zelf een kantteke ning bij de goede financiële positie van Woongoed. „Voor de eerste vijf tot tien jaar kunnen we dat wel aan, maar op de langere termijn is voor de kwaliteit van de huizen meer geld nodig. We zullen dus ook tijdig op de rem moeten trap pen als de omstandigheden niet veranderen." Voorlopig geeft Woongoed juist gas. Op dit mo ment worden 289 huizen in de Magistraatwijk opgeknapt en energiezuiniger gemaakt. Dat ge beurt in een razend tempo, dat ho ger ligt dan bij soortgelijke projec ten. Bas Rooze, projectleider: „De eengezinswoningen in de Staten- laan, Radenhove en omgeving pakken we groots, uitgebreid en in een snel tempo aan. In een nor maal project starten we op met ge middeld twee woningen per week. Bij dit project gaan we na de op- startweken al naar tien woningen per week." De huizen aan de Statenlaan in Middelburg hebben zelfs steigers over het dak heen om het tempo bij te kunnen benen. Onder die overkapping worden de daken compleet vervangen door geïso leerde daken. De ramen krijgen HR++glas, in de muren komen ventilatieroosters en de spouw muren krijgen isolatie. Voor de nodige verse lucht krijgen de wo ningen een mechanisch ventilatie systeem. Huurders kunnen ook zonnepanelen op het dak laten leggen, als ze dat willen. Dit pro- Normaal doen we gemiddeld twee woningen per week; bij dit project tien ject alleen al kost acht miljoen euro. Daarmee is het renovatie- en onderhoudsbudget voor één jaar al meteen op. Maar na de Magistraat- wijk volgen nieuwe projecten. Woongoed wil dat het totale woningbestand in 2021 gemiddeld een energielabel B heeft. MIDDELBURG Ruim voldoende, op bijna alle punten. Woongoed Middelburg doet het goed, blijkt uit een onafhankelijk onderzoek door de Stichting Visitatie Wo ningcorporaties Nederland. De Middelburgse corporatie biedt goede sociale huisvesting en de huurders zijn ook tevreden. De huurders worden ook goed be trokken bij plannen voor onder houd en renovatie. Woongoed heeft een duidelijke koers uitgezet voor het beheer en onderhoud van de bijna 6.500 huizen. Daarbij is volgens de on derzoekers goed rekening gehou den met de wensen van de huur ders en met die van de gemeente Middelburg, waarmee afspraken over huisvesting zijn gemaakt. Ook de aandacht voor leefbaar heid (kwaliteit van wijken en buurten) is goed. Financieel staat de corporatie er ook prima voor. Zij heeft vol doende geld om haar taken de ko mende jaren uit te voeren, zonder dat het nodig is huizen te verko pen. Overigens gebeurt dat nog wel, huurhuizen verkopen. Een aandachtspunt is daarbij wel dat de kopers vaak onvol doende geld hebben hun huis daarna zelf goed te onderhouden. Daarom pleit de gemeente ervoor dat Woongoed de huizen vóór de verkoop renoveert. Bewoners van Dauwendaele zijn de verpaupering van het winkelcen trum zat. Als een metamorfose van centrum en winkels niet lukt, moet haast worden gemaakt met het op knappen van de bestaande winkels, vond een aantal van de circa vijftig wijkbewoners die gisteravond naar het verkiezingsdebat in Hof Mon driaan kwamen. Vertegenwoordigers van de ne gen raadsfracties snapten het plei dooi, maar voelden weinig voor een opknapbeurt. Aanpassen Met winkeliers en bewoners werd eerder afgesproken dat het winkel centrum echt moet worden aange past aan de eisen van de tijd. De raad heeft eerder ruim 2,7 miljoen beschikbaar gesteld als bijdrage voor sloop en nieuwbouw van het centrum. De passagevorm van het huidige winkelcentrum is achter haald en leidt tot sociale onveilig heid en criminaliteit. De winkeldeuren moeten niet binnen in een hal liggen, maar bui ten in de open lucht. „Supermark ten als Lidl en Aldi willen niet an ders. Mensen moeten direct van de parkeerplaats naar binnen kunnen lopen", meldde wethouder Chris Simons (WD). Frustratie De plannen voor vernieuwing lie pen vorig jaar wederom stuk, ook tot frustratie van veel winkeliers, omdat een klein aantal nering doenden niet mee wilde doen te gen redelijke voorwaarden. Ondanks dat blijven alle raads fracties hoopvol dat de komende raadsperiode wel resultaat wordt geboekt. Petroesjka Sterk (SP): „Ik ben niet altijd lief voor B en W, ik pak ze re gelmatig hard aan. Maar ik moet het college een groot compliment ma ken over de niet aflatende inzet voor vernieuwing van het winkel centrum. We moeten er met zijn al len in slagen om binnenkort een prachtige voorziening te realise ren." woensdag 7 maart 2018 WA Milj oenen voor een voldoende Maurits Sep -Bas Rooze, projectleider Het winkelcentrum Dauwen daele moet zo snel mogelijk worden opgeknapt, vinden alle Middelburgse gemeenteraads fracties. Maar winkeliers én be woners moeten wel meewerken. René Hoonhorst Middelburg Wij helpen u een keuze te maken. Vul de kieswijzer in op pzc.nl/kieswijzer Woningen aan de Statenlaan in de Middelburgse Magistraatwijk krijgen onder meer een volledig geïsoleerd dak. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39