Finse rage nu ook in Zeeland: stokpaardrijden Schessens rieë 4 Streektaal VERKIEZINGSSERIE VEERE verkiezingen gemeenteraad De hindernissen liggen al klaar in de schuur en paardje totilas Henk Willem Jan is ook klaar voor de start. Voor Suze Labru- jere (12) kan de eerste officiële wedstrijd stokpaardrijden in Zee land niet snel genoeg beginnen. Komende zondag ziet deze nieuwe rage het levenslicht bij manege de Zwaanhoek in Koude kerke. Het stokpaardrijden is komen overwaaien uit Finland. Duizen den, hoofdzakelijk tienermeiden, beoefenen daar de sport. Met een zelfgemaakt knuffel-paarden hoofd met een stok er aan sprin gen de deelnemers over verschil lende hindernissen. Volgens Margo van den Oord, de moeder van Suze, is het plan We zagen het op YouTubeen m'n dochter vond het meteen geweldig voor een Zeeuwse stokpaarden wedstrijd begin dit jaar ontstaan. „We zagen het op YouTube en m'n dochter vond het meteen ge weldig. Het is hip bij tienermei den. Ze heeft zelf een stokpaardje gemaakt samen met oma en kwam toen met het idee om een wedstrijd te organiseren. Eerst wilden we dat op het Molenwater in Middelburg doen, maar dat bleek niet haalbaar. Tjarda van Loon van manege de Zwaanhoek bood toen aan om het daar te houden." Voor het stokpaardrij den zijn verschillende hindernis sen nodig. „Die maakt Suze alle maal zelf. Ze is de afgelopen we ken flink aan het knutselen ge weest. Je kunt geen obstakels van het gewone paardrijden gebrui ken, want die zijn van hout en dan kun je je scheenbeen breken. Onze hindernissen zijn van kar ton. Ze zijn tussen de 40 en 60 centimeter hoog en de deelne mers moeten daar met hun stok paardje overheen springen." Op dit moment heeft Suze vijf hindernissen klaarstaan voor zondag, maar het is de bedoeling dat het er zeven worden. De eer ste deelnemers hebben zich ook al aangemeld voor de wedstrijd die om 14.15 uur begint. „Tot nu toe hebben we zeven aanmeldin gen. Het gaat vooral om meiden die al bij de manege komen. Er is nog 0,0 publiciteit geweest, dus we hopen op meer inschrijvin gen." Inschrijven via manegede- zwaanhoek.nl Eindelijk kon het dan bienae wee: schessens rieë. Ogen blikkelijk gienge m'n ge dachten vrom naë de winter van 1956 en laeter die van '62/'63. Me krege iesvrie, mae me wiere wè verwacht op de weêl, wan daè zoue schoolwedstrijden ehouwe worre. Ik ao wè zin in iesvrie, mae wedstrijden dat leek me glad niks. In de weken d'r voe ao 'k a ondervonde dat het niks voe me was. 'k Gieng wè eiken dag naè de weêl, mae m'n materiaal was nie erg in orde. 'k Ao een paer friese schessens ekrege uut de restanten wintervoorraed van Ome Jewan- nes. Ze were taemelijk roestig, mae dat zou d'r vaneigens afgae en oe meêr a 'k zou rieë des te meêr zou ze gae blienke. Die schessens zou nog wè gae, mae het were m'n schoenen die a nie goed past'n. 't Was m'n vorige paer die a 'k deur krapte in kunne ruilen ao voe schoenen van m'n ouwere broer, mae om mie die goeie schoenen schessens te gae rieën dat von moeder nie goed. „Probeert nog mae es mie die ouwe", dus zö ezeid, zö edae. Het viel nie mee, m'n rechterschoene dat gieng nog we, mae m'n lien- ker schoene dat goeng nie. Tel kens schoot de schessen daèvan onder. Ik ree dan ok hoofdzakelijk mae op eên beên. De schessen an de lienkerkant die ieng nest m'n schoene. Mie de wedstrijd in het vooruutzicht zag ik m'n kans schoane om om nieuwe schoe nen te zeuren. Öge schoenen most ik die kapt'n temisten nie zö gauw om. Voe ogen ao 'k schessens die a vast zate an laes- jes. Dan konne je schessens nie uut gae. Daè were een paer jon gens die a die ao. Mae moeder was nie voe eên gat te vangen. De buurman die ao werkschoenen, alf öge en die droeg ze noe toch nie. Bovendien was 't mae een klein ventje, dus de maete zou 't probleem ok nie weze. Het stoeng me vreêd tegen, mae daè was niks tegenin te briengen. De ruumte die over was in de schoenen wier vakkundig op'evuld mie todden. Van aolle kanten wier me moed in'esproke en ik was gesnaerd. Ik kon schessens rieé. Voader ao ze d'r zelfs onder'ebonde en ze zatte zö vast as een muur. Het festijn kon begunne. Het was een drukte van jewel ste op de weêl. Klasse stoeng bie klasse en daè were twï baenen uut'ezet. De bovenmeêster ao de leiding en die dee uutlegge dat 'r telkens twï jongers twï baentjes zoue rieë, de winnaers van elke twïstrijd die zoue dan tegen me- kaore rie en uuteindelijk zou 'r dan eên winnaer overbluve. Wie of t'er begunne wou? Keesje Tol'oek die stoeng onmiddellijk vooran en dat was geliek ok de beste rieër van aollemaele. Daè was weinig animo voe om het te gen Keesje op te nemen. Ik dochte dan doe ik het, dan bin 'k er direct vanaf en dan kan 'k naèr uus. Even laeter stoenge me in de startblokken. Keesje was dienk ik a alverwege toen a ik goed en wel van pad was. M'n lienkerschessen bleef wè onder mn schoene, mae noe gieng m'n schoene glad scheêf. Ik dee zö'n bitje autopette om vooruut te kommen. Nae eên baentje zat m'n taak d'r op. Het was dudelijk dat ik nie zou winne. De volgende tweê gienge van start. Ik d'n uutslag nie af ewacht en ik bin af drope. Toen a ze thuus naè m'n ervaeriengen vroege zei ik a 'k twiddes eworre was. Daè keke ze van op. Ze were werentig groas op me. Dat was dankzij de werkschoenen van Teeuw, de strikken van vaoder, de todden van moeder. Da mien inbrieng d'r eên was van de min sten te willen weze, 'k noait ver teld. Twiddes, beter 'k noait mï ewist. De gemeenteraads-verkiezingen staan voor de deur. Stemt u op een partij of toch vooral op een persoon? Of heeft u helemaal geen idee? PZC helpt u deze weken op weg. Met een digitale kieswijzer én een serie over alle Zeeuwse gemeenten in de krant. Vandaag aflevering 5: Wat speelt er in de gemeente Veere? Veere telt zes raadsfrac ties, die ieder hun ei gen partijprogramma koesteren. Maar die zes verschillende pro gramma's leidden de afgelopen vier jaar nauwelijks tot strijd. Een raadsvergadering in het Dom- burgse gemeentehuis loopt regel matig tot middernacht door, maar als de raadsleden vervolgens sa men een borrel drinken in de kan tine, zijn de meeste voorstellen unaniem aangenomen. Als er al eens een fractie tegen een voorstel stemt, is het meer om te laten we ten dat de partij haar principes niet verkwanselt dan om aan te geven dat ze echt faliekant tegen is. Een echte strijd om de kiezer lijkt er in Veere niet in te zitten. Naast de zes zittende fracties durft geen enkele nieuwe partij het strijdperk te betreden. PW, SP of 55PIUS doen geen aanval op het Veerse pluche. Enkele van de zittende partijen ho pen stilletjes op een zeteltje meer dan in 2014, maar op een aardver schuiving rekent niemand. Alsof de plaatselijke politici zich er al bij hebben neergelegd dat elke fractie een grotendeels vaste achterban heeft. Integriteit Zelfs nu een belangengroepering vlak voor de verkiezingen een enorme steen in de vijver gooit, blijft de politieke poel rimpelloos. Toen de Stichting Leefbaarheid Kom Domburg vorige week de in tegriteit van wethouder Jaap Melse (SGP/ChristenUnie) in twijfel trok, probeerde geen partij de grootste fractie pootje te lichten. Melse zou een of meer appartementen in duinhotel De Tien Torens in Zou- telande hebben gekocht. Niets mis mee, maar als wethouder van onder meer ruimtelijke ordening zou hij geen zaken voor de gemeente kun nen doen met de projectontwikke laar, die een groot deel van zijn ap partementen moet verhuren. Leefbaarheid Kom Domburg is vooral verbolgen dat Melse zich in zet voor de bouw van een groot ho tel op de plek van het voormalige KPN-gebouw in Domburg. Een project van een van de mede-eige naars van De Tien Torens, dat recht tegen de wens van de meerderheid van de Domburgse bevolking in zou gaan. In Veere proberen coalitie- en oppositiepartijen meestal gezamenlijk zaken voor elkaar te krijgen De beschuldiging van mogelijke belangenverstrengeling zou in bijna iedere andere gemeente ko ren op de molen zijn van om de kie zersgunst strijdende partijen. Maar in de Domburgse raadzaal vroegen de raadsleden de inspreker niet op welke wijze Melse de 'Gedragscode bestuurlijke integriteit' overtrad. Alle fracties wachten rustig af tot het college van burgemeester en wethouders een aantal vragen be antwoordt. Niet omdat ze de grootste fractie SGP/ChristenUnie niet tegen zich in het harnas durven jagen, melden leden van coalitie- en oppositiepar tijen in de anonimiteit van de wan- woensdag 7 maart 2018 PC Maurice Steketee Koudekerke Suze Labrujere met haar eigen totilas. FOTO LEX DE MEESTER - Margo van den Oord In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Kiezen is ook delen in Veere René Hoonhorst Veere Wij helpen u een keuze te maken. Vul de kieswijzer in op pzc.nl/kieswijzer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36