De tuin moet er netjes bij liggen Iets nieuws voor de zomer ledereen heeft zin in vakantie Slaaphuisjes gaan het strand op 'Hogere landbouwheffüng waterschap gaat te ver' 3 De telefoons van Zeeuwse hove niers staan rood gloeiend: ineens wil ie dereen zijn tuin op orde hebben. „Als de zon gaat schij nen, dan gaat het krie belen bij mensen", weet hovenier Cor Stout jes- dijk uit Nieuwerkerk. „Mensen willen dat hun tuin klaar is voor het nieuwe seizoen." Dat betekent dat Stout- jesdijk druk is met snoeien en zagen, maar ook met het aanleggen van terrassen. Gisteren was hij aan het werk bij het voormalige school gebouw in Kats. Stout- jesdijk is zelf ook maar wat blij dat het voorjaar aanbreekt. „De mensen zijn enthousiast en de tuin leeft weer. En, ik kan weer lekker in mijn trui werken." De boekingen stromen binnen bij de Room pot-vakantieparken. „Wij merken zeker dat de len tekriebels toeslaan", zegt woordvoerder Mare Volleman. De boekingen liggen deze we ken zo'n vijftien procent ho ger. „Dat zie je niet alleen op onze Zeeuwse parken maar ook op onze parken elders in het land. Mensen boeken nu sneller een weekendje weg met familie of vrienden." Op de terrassen van de vakan tieparken proberen gasten elke zonnestraal op te vangen. „Mensen zitten desnoods met een dikke winterjas op het ter ras, om te genieten van een Belgisch biertje of een bitter bal." voorjaarsmode te bie den?", vat Padmos sa men. Gelijk maar even een voorschot op de show met lentemode die Avalon op 22 maart houdt: felle kleuren, bloemen, strepen en heel veel prints. Veel jurken, skinnybroeken maar ook de pantalons met wijde pijp. Korte én lange jurken en rok ken. En de combinatie mini en maxi is terug. De twintig strandslaaphuisjes van verhuurbedrijf Slaapzand zijn klaar voor het nieuwe seizoen. Komende vrijdag gaan ze het strand van Domburg op. Eigenaresse Miriam Passenier is druk met de laatste voorbereidingen. Ze zorgde giste ren dat alle huisjes weer voorzien zijn van schone kussens en dekens. „We hebben alle sloten schoongemaakt, want die zaten vol met zand. De ventilatieroosters zijn ook vernieuwd, omdat ze verroest waren." De huisjes zijn vanaf 23 maart al bijna het hele seizoen volgeboekt. Passenier kan niet wachten tot de gasten komen. „Nu het weer mooi weer is, is het een feestje om voor te bereiden." foto ruben oreel De lente laat ook nieuw licht schijnen over de kledingkast. Bij Diane Padmos, eigenaresse van Avalon in Goes, ko men bij het lengen der dagen dames tussen de rekken snuffelen op zoek naar inspiratie. Want de dagen dat er weer kan worden gefla neerd staan voor de deur. „Mensen komen naar de stad, ze gaan op ont dekking: wat heeft de Tot die conclusie komen de Zeeuwse wetenschapper Jaap Ha- nekamp, verbonden aan University College Roosevelt in Middelburg, en onderzoeksjournalist Geesje Rotgers. Zij hebben de voorstellen voor een nieuw belastingstelsel voor de waterschappen getoetst voor de landbouw. De uitkomsten werden gisteren gepresenteerd in Den Haag. Het onderzoeksrapport is aangeboden aan leden van de Tweede Kamer en de Unie van Wa terschappen. Het is de bedoeling het belasting stelsel van de waterschappen flink op de schop te nemen. Dat moet er vooral toe leiden dat de kosten eer lijker worden verdeeld. Een belang rijk uitgangspunt daarbij is: de ver vuiler betaalt. De Commissie Aanpassing Be lastingstelsel, die recent haar voor stellen naar buiten bracht, wil de rekening grotendeels neerleggen bij de landbouw via een hogere ver ontreinigingsheffing. Het kan, af hankelijk van de grootte van het be drijf, om enkele duizenden euro's per jaar gaan. De commissie houdt de land bouw verantwoordelijk voor onge veer 60 procent van alle meststof fen in het oppervlaktewater. Dat is De rekening wordt grotendeels neergelegd bij de boeren sterk overdreven, vinden Hane- kamp en Rotgers. Het grootste deel is uit het buitenland afkomstig, zeggen zij. Wanneer alle bronnen worden meegerekend, zorgt de landbouw voor zo'n 40 procent van de stikstof en 20 procent van de fos for in het water. Ook maakt de commissie niet duidelijk welke kosten de water schappen moeten maken voor de aanpak van de vervuiling, aldus de onderzoekers. Verder gaat de com missie uit van veel strengere nor men voor waterkwaliteit dan de Europese richtlijnen. Hanekamp en Rotgers hebben al leen naar de verontreinigingshef fing voor de landbouw gekeken. De voorstellen van de Commissie Aanpassing Belastingstelsel moe ten er verder toe leiden dat ook via de zuiveringsheffing meer geld wordt binnengehaald. De watersys- teemheffing gaat omlaag. Wat dat bijvoorbeeld voor de diverse soor ten huishoudens concreet betekent, hangt sterk af van welk scenario wordt gekozen. De plannen leiden tot veel dis cussie in de waterschapswereld. De fractie van Water Natuurlijk bij wa terschap Scheldestromen heeft de indruk dat de lasten niet eerlijk worden verdeeld, zegt zij in schrif telijke vragen aan het dagelijks be stuur. Alleenstaanden worden bij voorbeeld 'onevenredig belast'. De fractie wil ook dat niet-vervuilende bedrijven geen verontreinigings heffing hoeven te betalen. Naar aanleiding van alle discussie gaat de Commissie Aanpassing Be lastingstelsel haar voorstellen 'aan passen, aanvullen, beter motiveren en aanscherpen'. Op 1 juni presen teert zij haar eindrapport aan de Unie van Waterschappen. Daar valt op 12 oktober een definitief besluit. Dat wordt aangeboden aan minis ter Cora van Nieuwenhuizen van Infrastructuur en Waterstaat. woensdag 7 maart 2018 FOTO MARCELLE DAVIDSE dat het voorjaar is, want FOTO MARCELLE DAVIDSE Boeren dreigen onevenredig veel te moeten gaan betalen aan het waterschap. Zij worden mo gelijk aangeslagen voor meer vervuiling dan waarvoor ze ver antwoordelijk kunnen worden gehouden. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35