Toost op de stad Aantal kinderen met klachten bij fysiotherapeut gestegen volgens NIVEL Topsportgala is aan 29ste editie toe Kinderen zitten uren per dag gebogen over hun smartphone of tablet. Zeeuwse fysiotherapeuten zien daarvan de gevolgen tijdens hun spreekuur. Een beetje winkelen, een lekkere lunch en een borrel om de dag mee af te sluiten. Verschillende modevloggers en -bloggers werden gisteren in de watten gelegd in Goes. Dat allemaal in de hoop dat ze reclame gaan maken voor de stad. Het idee om de dames uit te nodigen was van Goes Marketing. Kinderen zijn gemiddeld vijf tot zeven uur per dag in de weer met een smartphone of tablet, zowel thuis als op school. Sinds 2010 stijgt het aantal kinderen met nek- en rugklachten gestaag. „Wij hebben wel de indruk dat er een verband bestaat", zegt manueel en fysiothe rapeut Dennis Hagenaars van de Walcherse fysiotherapiepraktijk PMC In Balans. „Absoluut", voegt fysiothera peute Yvonne Zwartbol van De Clavers in Goes toe. „We zien hier veel kinderen met klachten gerela teerd aan het gebruik van smart- phones en tabiets. Nekpijn, hoofd pijn, pijn tussen de schouderbla den. We krijgen wekelijks nieuwe aanmeldingen." Uit cijfers die NIVEL zorgregis- traties deze week heeft gepubli ceerd blijkt dat het percentage kin deren (tussen de 5 en 17 jaar) met nek- en rugklachten bij de fysio therapeut van ruim 15 procent in 2010 is gestegen naar 21 procent in 2015. Het jaar daarop was er een lichte teruggang naar 17,6 procent. „Smartphone- of tabletgebruik wordt geassocieerd met nek- of rugklachten door verkeerde hou dingen", aldus NIVEL. Dat is nog niet onomstotelijk bewezen. De Zeeuwse fysiotherapeuten zien een verband, maar kunnen niet bewijzen dat sprake is van een stijging. „We zien een correlatie", bevestigt Hagenaars. „Het gebruik van een smartphone of een tablet verandert vaak de houding van kin deren. Ze zitten met het hoofd voorover gebogen. Dat zorgt voor een toenemende druk op de nek. Wij vragen hoeveel tijd per dag ze besteden aan hun telefoon. Er lijkt een verband. Ik vermoed dat ook wel, maar er zijn nog geen harde wetenschappelijke cijfers over. En ik zie in onze praktijk ook geen stij gende trend." Dat wordt onderschreven door Annemiek van Hoeve van Fysio therapie West-Zeeuws-Vlaande- ren. „We zien hier regelmatig kin- Het gebruik van een smartphone of een tablet verandert vaak de houding van kinderen deren met nekklachten en hoofd pijn, maar harde cijfers hebben we er niet over." Zwartbol is het meest uitgespro ken. Ze verwacht dat de stijging die NIVEL signaleert alleen nog maar zal doorzetten. Volgens haar zijn de klachten goed te behandelen. „Het heeft te maken met de houding. We oefenen de kinderen in het aanne men en handhaven van een goede houding. We trainen ook de spier kracht van de rug en de nek. Dat lukt niet in een week." Zowel PMC In Balans als De Cla vers benadrukt het belang van pre ventie. Door goed rechtop te zitten, met de borst vooruit maar weer niet met een holle rug, door de schou ders langs het lichaam te laten han gen en de nek boven de romp te houden, kan veel leed worden voorkomen. En natuurlijk de smartphone of tablet wat vaker wegleggen, benadrukt Zwartbol. „Kinderen zitten op school al zo veel. Stimuleer ze om ook lekker buiten te gaan spelen, zeker als ze wat kleiner zijn." It woensdag 7 maart 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 FOTO MARCELLE DAVIDSE Smartphone bezeert nek en rug Ernst Jan Rozendaal Goes -Dennis Hagenaars, fysiotherapeut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33