i Polman blijft hameren op integriteit Wethouder Melse juicht screening toe Overstekende pup oorzaak botsing 2 JAN VAN DAMME Column Iatuurlijk is het zo'n doorge sneden broodbol met een stok erin. Tussen de twee broodhelften schemert wat sla en tomaat en een ongetwijfeld droge meelschijf waaraan vleessmaak is toegevoegd. Ga je dat apparaat te lijf met vork en mes dan prut er aan alle kanten mayonaise uit. Zo heb ik al meerdere malen mijn vegetarisch uitje met een dikke kater afgesloten. Wijkt de kok eindelijk eens af van de nog meer afgezaagde salade geitenkaas en gepaneerde kaasplak, krijg je een gespietste bol op je bord. We zitten in de Nationale Week Zonder Vlees. Allemaal hoofdlet ters. Restauranthouders doen voorzichtige pogingen om daar op in te spelen. Dat is nodig ook. On danks de groeiende groep vlees twijfelaars, die wel eens een greep doet in de vegetarische koelvitrine van de supermarkt, hebben de car nivoren het nog altijd voor het zeggen. Ik begrijp dat wel. Thuis werd ik in mijn Groese jongensjaren on dergedompeld in een vleescultuur. Al in de vroege ochtend stuurde mijn vader de geur van gebakken spek naar de slaapverdieping. Op de ontbijttafel stond een kuipje postekop. En bij het middageten - we aten toen 's middags warm - werden er altijd wel varkenswor sten, gehaktballen of riblappen ge serveerd. Of draadjesvlees, nog zo'n toppertje. Nachtmerries. Die worsten met kruimelig gehakt aan de uitein den. Postekop, een grijze gestolde smurrie met een wit laagje vet er bovenop. Bloedworst, van dat rode, samengeperste vlees met hele enge witte bolletjes erin. Een enkele keer word ik er nog wel eens wakker van. In bloed ronddrijvende ogen, gesmoorde varkensoren, door een gehaktmo len geperste ingewanden. De beel den zijn voorzien van een dwin gende stem op de achtergrond: op eten, je wordt er groot en sterk van. Ergens in die jonge jaren ben ik vegetariër geworden. Principes kwamen pas later. Mijn vegeta risme komt voort uit regelrechte gruwel van alles wat op mijn bord naar vlees zweemde. Vlees noch vis, stond er deze week op de voorpagina. Konijnen- voer, zeggen de carnivoren. Jaze ker. Vis noch vlees, met trots. Op de ontbijttafel stond een kuipje postekop DESTELLING Vandaag: Mijn kind zit te veel op zijn telefoon Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters WEEK ZONDER VLEES IK OOK. ER© WEEK ZELFS DAAROM EET IK HET IEDERE E>A©. Pachters tot oktober in Hedwige Boswachter kan portofoon krijgen Gasslurpers krijgen brief MIDDELBURG SER onderzoekt robotisering In de Zeeuwse politiek ligt cliënte- lisme op de loer. De provincie is klein, de gemeenten zijn klein, mensen kennen elkaar en zo kan in ruil voor politieke steun snel een wederdienst worden gedaan. Volgens commissaris van de ko ning Han Polman durven steeds meer besturen dit onderwerp op de agenda te zetten. „Het is wel goed dat dit thema niet meer met meel in de mond wordt besproken." Vorig jaar stuurde Polman een brief aan alle Zeeuwse burgemees ters om alert te zijn op de integriteit van hun raadsleden en bestuurders. Dat was met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen van 21 maart. De burgemeesters werd gevraagd in gesprek te gaan met de deelne mende partijen over de selectie van hun kandidaten. Verder werd gead viseerd een risicoprofiel op te stel len van kandidaat-wethouders. Het is allereerst aan de gemeen ten zelf om de vinger aan de pols te houden, zegt Polman daarover nu. Hij kondigt aan zelf ook in gesprek te gaan met partijen die volgend mee willen doen aan de verkiezin gen voor Provinciale Staten. Polman heeft geen indicaties dat het slecht gesteld is met de integri teit in de Zeeuwse gemeentebestu ren en de provincie. Wel denkt hij dat de bescheiden schaal belangen verstrengeling in de hand kan wer ken, ook onbedoeld. „Kijk met de ogen van je omge ving naar je eigen functioneren en vraag je af of je de schijn van belan genverstrengeling ziet opdoemen. De wet is zwart-wit, maar het gaat hier om een grijs gebied. Soms moet je organiseren dat er met vier ogen wordt gekeken, in plaats van met twee." B en W van Veere hebben bureau Necker van Naem opdracht gege ven de 'bestuurlijke integriteit van wethouder Jaap Melse' te onder zoeken. Necker van Naem onder zocht het bestuurlijke integriteits- beleid en de bestuurlijke handels wijze van de gemeente Veere al. Het college had het gespeciali seerde adviesbureau daar opdracht toe gegeven, nadat wethouder Jaap Melse eind vorig jaar al werd be schuldigd van belangenverstrenge ling. De beschuldigingen werden vorige week herhaald door de Stichting Leefbaarheid Kom Dom burg, die stelt dat Melse de 'Ge dragscode bestuurlijke integriteit' heeft overtreden. Door een appar tement te kopen in het nieuwe duinhotel De Tien Torens in Zoute- lande laadt Melse de verdenking op zich de projectontwikkelaar die ka mers voor hem verhuurt elders te bevoordelen. Leefbaarheid Kom Domburg beschuldigt Melse dat hij zich inzet voor de bouw van een door de Domburgse bevolking niet gewenst hotel op de plek van het voormalige KPN-gebouw. Burgemeester Rob van der Zwaag liet tijdens de raadsvergadering di rect weten dat het college de opge worpen vragen snel zou beant woorden. Maar B en W vinden het bij nader inzien beter dat een 'onaf hankelijk bureau' de vragen onder zoekt. Het college heeft Necker van Naem daarom verzocht specifiek onderzoek naar de bestuurlijke in tegriteit van Melse te doen. De wethouder juicht de scree ning toe. „Je kunt je als bestuurder niet verweren tegen zulke beschul digingen. Ik ben dan ook blij dat een onafhankelijk bureau mijn gangen nagaat." ZEELAND 4 KAPELLE Op de A58 ter hoogte van Goes is gistermiddag een ket tingbotsing gebeurd. Daarbij waren acht auto's betrokken. Het ongeluk gebeurde doordat een puppy de weg overstak. De botsing vond plaats rond 16.20 uur op de weg in de richting van Bergen op Zoom. „Wat we nu we ten is dat iemand een hond zag oversteken", zegt politiewoord voerder Willem-Jan Uytdehage. Volgens HV Zeeland zijn twee personen door de ambulancedienst behandeld en is één van hen met de ambulance afgevoerd. De politie kon dat gisteravond nog niet beves tigen. Twee voertuigen zijn wegge- takeld. De hondengeleider van het Team Surveillance Honden van de politie heeft de puppy naar een dierenarts gebracht. Het dier leek verder in orde. Door het ongeluk was de weg enige tijd afgesloten. Daardoor ont stond een file van zeven kilometer. woensdag 7 maart 2018 Vleesloos Gisteren: Seksuele intimi datie op de werkvloer is niet uit te bannen 593 reacties MIDDELBURG De ongeveer 20 pach ters in de Hedwigepolder kunnen nog tot oktober blijven boeren. Dat is af gesproken met de land bouworganisatie ZLTO. Begin januari be sloot de Hoge Raad dat eigenaar Gery de Cloedt zijn grond voor ontpolde- ring moet afstaan aan het Rijk. Op 8 februari zijn de gronden overge schreven, maar dat bete kent niet dat er meteen gestopt moet worden met boeren. DEN HAAG Boswachters van Natuur monumenten kunnen een portofoon krijgen om in geval van nood assisten tie op te roepen. Vorige maand werd een bos wachter bij Burgh-Haam- stede aangevallen door twee mannen. Naar aan leiding daarvan pleitte Natuurmonumenten voor meer ondersteuning. De ministers Grapperhuis en Schouten zeggen dat er 'geen belemmering' is om boswachters uit te rusten met een portofoon. DEN HAAG Vijf bedrijven in Zeeland behoren tot de zoge noemde grootverbruikers van gas uit Groningen. Minister Wiebes (Econo mie) wil dat ze het gas verbruik uit Groningen zo snel mogelijk afbouwen. Tweehonderd bedrijven kregen een brief met de mededeling dat na 2022 de gaskraan dicht gaat. In Zeeland gaat het om Total, Eastman Chemi cal, Dow Benelux in Ter- neuzen, Rosier en Yaral. De Sociaal-Economi sche Raad (SER) Zee land gaat de mogelijke kansen en gevolgen van de toenemende roboti sering voor de Zeeuwse arbeidsmarkt, economie en onderwijs in kaart brengen. Dat blijkt uit het werkplan voor 2018, dat gisteren is goedge keurd door het provin ciebestuur. Ernst Jan Rozendaal Middelburg René Hoonhorst Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2